• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Z gdyńskiej "trójki" po kolejną wersję ChatGPT

Wioleta Stolarska
6 czerwca 2023, godz. 13:00 
Opinie (65)
Szymon Sidor związany jest z OpenAI od niemal początku jej istnienia. Szymon Sidor związany jest z OpenAI od niemal początku jej istnienia.

Ma 32 lata i jest współtwórcą najbardziej znanego mechanizmu AI w dziejach ludzkości - Chata GPT4. Szymon Sidor pracuje obecnie nad kolejną wersję GPT5. To kolejny absolwent gdyńskiego III Liceum Ogólnokształcącego, który stoi za ogromnym sukcesem "sztucznej inteligencji".Korzystałeś(-aś) z ChataGPT?

Chat GPT jest przedstawiany jako sztuczna inteligencja, która zgromadziła praktycznie całą wiedzę dostępną w internecie i zna odpowiedź na każde pytanie. Chat GPT 4 opiera się na 100 bilionach parametrów.

Uruchamiany właśnie Chat GPT 5 to już ponad 510 bilionów parametrów i jeszcze większe możliwości związane z generowaniem zdjęć, a nawet filmów do napisanych scenariuszy. Za jego tworzenie odpowiada kolejny już Polak z zespołu spółki Open AI - Szymon Sidor.

- Jak każdy zainteresowany science fiction człowiek interesowałem się sztuczną inteligencją, ale nie widziałam tam za bardzo nadziei, więc wszedłem w taką informatykę normalną po Cambridge, na MIT poznałem kumpla, który interesował się sieciami neuronowymi i choć ten temat mi za bardzo nie imponował, to wydawał mi się ciekawy technicznie. Starałem się zrobić tak, by te sieci neuronowe działały na kilku komputerach naraz i były szybsze jako ciekawostka techniczna. Ale kiedy byłem na MIT, wyszła praca AlphaGo, a jak się widziało takie AlphaGo, to już było widać, że jakiś postęp tam był możliwy i już wtedy wiedziałem, że chcę to robić - opowiada Szymon Sidor, Polski twórca ChatGPT w wywiadzie z dr. Maciejem Kaweckim.
Z Gdyni przez Harvard po projekt wart miliardy Z Gdyni przez Harvard po projekt wart miliardy
Jak przekonuje, projekt był bardzo duży i wiele osób przy nim pracowało. Zdradził, że gdy firma zatrudniała 50 osób, to 20 procent z nich stanowili Polacy.


Z III LO w Gdyni do Open AISzymon skończył Cambridge University, Massachusetts Institute of Technology, a w 2010 roku zdał międzynarodową maturę w III LO w Gdyni.

- Miałem szczęście dorastać w domu, w którym był komputer, dzięki czemu mogłem podjąć pierwsze programistyczne próby już w wieku 10 lat. Po szkole średniej chciałem pójść na Uniwersytet Warszawski, ale moja dziewczyna marzyła o przeprowadzce do Wielkiej Brytanii, więc zdecydowałem się na Cambridge. Studia były fajne, ale niezbyt wymagające - mówił w jednym z wywiadów. - Kiedy OpenAI ogłaszało nabór, od początku wiedziałem, że to mój kierunek, zwłaszcza że wybierało się do firmy wielu utalentowanych Polaków, na czele z Jakubem Pachockim, który chodził ze mną do klasy w liceum. Wciąż uważam, że to liceum najbardziej mnie ukształtowało jako informatyka.
Jest naukowcem tylko od 2018 roku cytowanym w pracach naukowych ponad 10000 razy. W 2022 opublikował słynną pracę na temat dużych sieci neuronowych wraz z Jakubem Pachockim kierującym pracami nad Chatem GPT4. Ze spółką Open AI związany jest od niemal początku jej istnienia.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (65)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kądziela

Od 2008 roku związany z rozwojem usług inżynierskich, serwisowych i informatycznych SESCOM SA...

Najczęściej czytane