• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Z lokat zniknęło już 40 proc. pieniędzy

VIK
30 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Saldo lokat stopniało z prawie 295 mld w lutym 2020 roku do niecałych 177 mld w maju 2021 r. - wynika z danych NBP. Saldo lokat stopniało z prawie 295 mld w lutym 2020 roku do niecałych 177 mld w maju 2021 r. - wynika z danych NBP.

Prawie 6 mld zł - o tyle stopniał w ciągu miesiąca majątek Polaków trzymany w bankach - sugerują najnowsze dane NBP. To najszybszy odpływ w historii. Pieniądze wyparowały nie tylko z lokat, ale też z rachunków zwykłych i oszczędnościowych - wynika z szacunków HRE Investments.Czy oszczędności trzymasz na lokatach bankowych?

Do tego, że pieniądze uciekają z lokat, zdążyliśmy się już przyzwyczaić. W sumie trudno się dziwić, skoro powierzając bankowi na rok kwotę 10 tys. zł, możemy jedynie liczyć na 12,96 zł odsetek.

- Czara goryczy przepełniła się już na początku epidemii. Wtedy to banki zaczęły wyrzucać z tabel oprocentowania depozytów procenty, a zaczęły zapraszać tam promile. To w sumie jednak nie był jedyny powód odpływu depozytów. Epidemia spowodowała ponadto, że Polacy chcieli mieć przy sobie więcej gotówki, kupowali złoto i nieruchomości. Do tego nad bankowe lokaty zaczęliśmy przedkładać lepiej oprocentowane obligacje skarbowe - mówi Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Placówki bankowe w TrójmieścieW efekcie, licząc od sytuacji sprzed epidemii, saldo lokat stopniało z prawie 295 mld w lutym 2020 r. do niecałych 177 mld w maju 2021 r. - wynika z danych NBP. To oznacza spadek aż o 40 proc. Przy tym trzeba podkreślić, że z biegiem miesięcy odpływ ten trochę zwolnił - tak jak na początku epidemii co miesiąc znikało z lokat po 4-5 proc. oszczędności, to w ostatnim czasie z depozytów terminowych znika co miesiąc po około 3 proc. pozostającego tam wciąż kapitału.

Pozbywamy się też pieniędzy z rachunkówOd dawna nienotowaną zmianą jest jednak to, że pieniądze odpływały nie tylko z lokat. W maju spadło też względem kwietnia saldo rachunków zwykłych i oszczędnościowych.

Czytaj też:

Grupowe zwolnienia w bankach. Teraz Getin Noble Bank- Tu różnica jest na poziomie 147 mln zł. To wbrew pozorom nie jest duża kwota. Mówimy przecież o tym, jak zmienia się saldo wszystkich pieniędzy trzymanych przez rodaków na rachunkach w bankach. Zgodnie ze statystykami NBP na kontach trzymamy prawie 836 mld zł. Zaskoczeniem jest jednak to, że na rachunkach zwykłych i oszczędnościowych trzymaliśmy w maju mniej pieniędzy niż miesiąc wcześniej. Co więcej, w sumie z banków (lokat i rachunków) w ciągu miesiąca wyciągnęliśmy o prawie 6 mld więcej, niż do nich wpłaciliśmy. Nigdy wcześniej pieniądze z banków nie odpływały tak szybko, a warto wiedzieć, że stosowne statystyki bank centralny zbiera od końca 1996 roku - mówi Bartosz Turek.

Polacy ruszyli na zakupy?Dokąd te pieniądze powędrowały? Aby odpowiedzieć na to pytanie, będziemy musieli poczekać na kolejne publikacje NBP. Może się okazać, że w odpowiedzi na koniec trzeciej fali zachorowań rodacy postanowili po prostu wydać trochę wcześniej zachomikowanych kwot na różnego rodzaju przyjemności - np. na odświeżenie garderoby czy na wycieczki, ale też na różnego rodzaju sprzęt, samochody czy nawet szeroko pojęte nieruchomości.

- Faktem jest jednak, że w trakcie epidemii bardzo wielu rodaków postanowiło tworzyć poduszki finansowe na "czarną godzinę". W efekcie w samych tylko bankach gospodarstwa domowe zgromadziły już ponad 1 bilion zł (1012 mld). To o ponad 100 mld więcej niż przed epidemią. Do tego majątek trzymany w ramach detalicznych obligacji skarbowych urósł w tym czasie o prawie 21 mld, a w gotówce posiadamy o ponad 101 mld więcej niż przed epidemią. Już biorąc pod uwagę tylko te trzy popularne rozwiązania, epidemiczne oszczędności Polaków można szacować na ponad 220 mld zł. Czas pokaże, jak duża część tych środków zostanie przeznaczona na konsumpcję, dokładając się do odbudowy rodzimej gospodarki - dodaje Bartosz Turek.
VIK

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (315)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Mirosław Bieliński

Prezes firmy doradczej Stilo Horizon. Były prezes Grupy Energa. Po ukończeniu studiów...

Najczęściej czytane