Żeglarskie medale dla Trójmiasta po regatach w Sopocie i Gdańsku

31 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
aktualizacja: godz. 21:45 (1 września 2018)
Najnowszy artykuł o klubie Sopocki Klub Żeglarski 53. Trofeo Princesa Sofia w żeglarstwie. Paweł Tarnowski wygrał na Majorce
Duńczyk Sebastian Kornum Duńczyk Sebastian Kornum

W gdańskich Górkach Zachodnich zakończyły się żeglarskie mistrzostwa Polski juniorów, a także seniorów w klasach nieolimpijskich. Trójmiejskie kluby zdobyły 14 medali, w tym 7 złotych. Natomiast w Sopocie rozdano medale w mistrzostwach Europy w windsurf-foil. Na podium stanął m.in. weteran Przemysław Miarczyński.

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z MISTRZOSTW EUROPY W KLASIE RS:X, KTÓRE WCZEŚNIEJ ODBYŁY SIĘ W SOPOCIE I PRZYNIOSŁY POLKOM ZŁOTO I SREBRO

Sebastian Kornum wygrał 10 z 13 wyścigów w mistrzostwach Europy w windsurf-foil i pewnie sięgnął po złoty medal.

- Najważniejsze było, aby nie popełniać zbyt wielu błędów, podejmować bezpieczne decyzje i walczyć do końca - ocenił triumfator z Danii.
Kolejne miejsca na podium zajęli Maciej Rutkowski oraz faworyt gospodarzy Przemysław Miarczyński z SKŻ Ergo Hestia Sopot. Przypomnijmy, że popularny "Pont" największe sukces włącznie z tytułami mistrza świata i Europy oraz brązem olimpijskim odnosił w windsurfingowych klasach olimpijskich. Obecnie jest w nich trenerem.

W stawce 23 uczestników regat były trzy kobiety. Najlepsza spośród nich była Maja Dziarnowska, która na co dzień specjalizuje się w RS:X.

- Pływanie na foilach podoba mi się bardziej niż na klasycznych deskach. Rywalizacja odbywa się tylko w ślizgu, na dużych prędkościach. Wyścigi są krótsze, dzięki czemu można rozegrać ich więcej. Regaty są bardziej widowiskowe, sporo dzieje się na wodzie - podkreśla zawodniczka SKŻ Ergo Hestia.

Gdy w Sopocie kończyły się regaty, których organizatorem był miejscowy SKŻ, w gdańskich Górkach Zachodnich wystartowały mistrzostwa kraju. Na zaproszenie Polskiego Związku Żeglarskiego oraz gdańskich NCŻ AWFiS i AZS COSA seniorzy rywalizowały o medale w klasach nieolimpijskich: Laser Radial mężczyzn, Europa, OK Dinghy, a juniorzy w: RS:X, 29er, 420, Hobie Cat 16, Nacra 15 oraz Laser Radial dziewcząt.

Żeglarze trójmiejskich klubów zdobyli 14 medali, w tym 7 złotych. Pod ich całkowitą dominację odbywała się rywalizacja w windsurfingu oraz katamaranów, a także nie mieli sobie równych na skiffach 29er. Jednak w kilku przypadkach kolejność na podium została ukształtowana dopiero w ostatnich wyścigach.

W RS:X Mikołaj Michalski (GKŻ Gdańsk) rzutem na taśmę wyprzedził Przemysława Szybkowskiego, który prowadził przez dwa pierwsze dni regat. ale ma tyle samo punktów co. 5 z 6 medali w tej klasie zostało w Trójmieście. Najlepsza wśród dziewcząt była Weronika Marciniak (oboje SKŻ Ergo Hestia).

Na katamaranach komplet medali zdobył UKS Navigo Sopot. Na najwyższym stopniu podium stanęli: Maja i Oskar Niemira oraz Zuzanna SzadziulSzymon Cierzan.

W klasie 29er bezkonkurencyjni okazali się Mikołaj Chłopek i Mateusz Kruczyński, którzy wygrali 8 z 9 wyścigów. Wśród dziewcząt najlepsze okazały się Wiktoria LehmannMaja Micińska (wszyscy YKP Gdynia), które licząc również chłopców, uplasowały się na 2. miejscu w klasyfikacji generalnej.

W seniorskich mistrzostwach jedyny medal dla Trójmiasta zdobył Tytus Butowski. 18-latek AZS AWFiS Gdańsk złoto zapewnił sobie ostatniego dnia regat.

- Przed kończącym regaty wyścigu wszyscy zawodnicy z pierwszej trójki mieli tyle samo punktów. Wiadomo było, że w jakiej kolejności przypłyniemy do mety, tak też zakończymy mistrzostwa. Od początku do końca byliśmy blisko siebie, zamieniając się pozycjami, cały czas były emocje. Zdobyłem złoto i czuję się spełniony w tych udanych dla mnie regatach - podsumował Tytus Butowski.
W innych klasach najbardziej zacięta walka o tytuł rozegrała się w klasie Europa. Jan PicŁukasz Włoch ukończyli regaty z identyczną liczbą punktów. Złoto zdobył ten pierwszy, a przeważył ostatni wygrany przez niego wyścig.