Znów będziemy płacić "kopernikami"? Astronom wraca na banknot

Banknot, który trafił do portfeli Polaków w 1975 roku.
Banknot, który trafił do portfeli Polaków w 1975 roku. fot. NBP

Narodowy Bank Polski poinformował, że planuje wypuszczenie banknotu z Mikołajem Kopernikiem. Niestety, nie będzie to banknot 1000 zł jak w PRL, a jedynie o nominale... 20 zł.Kilka miesięcy temu Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, zapowiedział możliwość pojawienia się banknotu o nominale 1000 zł. Według NBP, taki nominał miałby służyć do magazynowania rezerw pieniędzy, ale dałby również możliwość odkładania do... skarpety.

- Jeśli ktoś chowa banknoty gdzieś w bieliźniarce, z jakichś powodów boi się tego, co się z nimi stanie, to wygodniej jest odłożyć 500 zł czy 1000 zł niż tę samą kwotę w banknotach 50 zł - przekonywał Glapiński.
Po tej informacji w mediach rozgorzała dyskusja, czyj wizerunek powinien pojawić się na tym banknocie. Wśród propozycji znalazł się również wielki astronom Mikołaj Kopernik. To oczywiste nawiązanie do banknotu 1000 zł, który stał się symbolem PRL-u. Wielu Polaków pamięta czasy, gdy płaciło się "kopernikami".

Niestety kilka dni temu ogłoszono, że Kopernik wróci na banknoty, ale... kolekcjonerskie i tylko o nominale 20 zł. NBP zaprezentował plan emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2022 r, z którego wynika, że nowy banknot z wizerunkiem Mikołaja Kopernika pojawi się w ramach serii "Wielcy polscy ekonomiści".

Banknot wydany z okazji obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego.
Banknot wydany z okazji obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. fot. NBP

Wiosną wyemitowane zostaną monety poświęcone Władysławowi Grabskiemu, Leonowi BiegeleisenowiJanowi Lewińskiemu. Z kolei jesienią 2022 roku, do obiegu trafią pieniądze z wizerunkami Władysława ZawadzkiegoMichała Kaleckiego. W listopadzie planowana jest właśnie emisja banknotu z wizerunkiem Kopernika, który znany jest głównie jako wybitny astronoma, a który był też ekonomistą badającym prawa rządzące ekonomią. Jest on też autorem traktatu "O sposobie bicia monety".

Wracając jednak do czasów - jak to mówią - słusznie minionych. Banknoty z wizerunkiem Kopernika w PRL pojawiły się nie raz. Najbardziej znanym jest banknot o nominale 1000 zł, który trafił do emisji w 1975 roku, w ramach serii "Wielcy Polacy". Jednak wcześniej w obiegu był inny banknot, również z wizerunkiem wielkiego astronoma. Ten pojawił się w portfelach Polaków w 1966 roku i był to element obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (307)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Ludzie biznesu

Mirosław Bieliński

Prezes firmy doradczej Stilo Horizon. Były prezes Grupy Energa. Po ukończeniu studiów...