• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zobacz, jak będzie wyglądał Port Zewnętrzny w Gdyni

Wioletta Kakowska-Mehring
18 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Masowiec wyposażony w żagle zawinął do Gdyni

Tak ma wyglądać Port Zewnętrzny w Gdyni.


Ma prawie podwoić obszar Portu Gdynia i ma być gotowy na przyjmowanie kontenerowców przyszłości o pojemności 30 tys. TEU. Zarząd Morskiego Portu Gdynia przedstawił harmonogram prac. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to już w 2026 roku do nowych nabrzeży przybiją pierwsze statki.



Centralną częścią Portu Zewnętrznego ma być terminal kontenerowy z możliwością przeładunku w pierwszym wariancie 2 mln TEU - zdecydował Zarząd Morskiego Portu Gdynia. W przygotowywanym projekcie przewiduje się rezerwę terenu na kolejne 0,5 mln TEU.

- Dla Portu Gdyni nie będzie przyszłości, jeżeli ten projekt nie zostanie zrealizowany - powiedział obecny na konferencji Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Czytaj też: Port Gdynia. Najpierw obrotnica, a potem zewnętrzny terminal kontenerowy

- Dziś Port Gdynia zajmuje obszar 240 hektarów. Nowy terminal będzie miał 180 hektarów. Dzięki temu prawie podwoimy swoją wielkość. Inwestycja wzmocni potencjał przeładunkowy i zapewni konkurencyjność Portu Gdynia z innymi portami basenu Morza Północnego i Adriatyckiego - powiedział Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Port Zewnętrzny - "Otwarty na przyszłość"



Według koncepcji będzie jakby przedłużeniem nabrzeży Szwedzkiego i Śląskiego zobacz na mapie Gdyni. Z pirsu węglowego ma się rozpoczynać nowy układ portowy, mający prawie 3 km długości i prowadzący do nowego wejścia głównego do portu o szerokości 300 m.

Port Zewnętrzny będzie posiadał nabrzeże o długości 2500 m i szerokości 700 metrów, a maksymalna wielkość obsługiwanych kontenerowców sięgać będzie 30 tys. TEU (o długości 490 m i szerokości 72 m). To oczywiście przyszłość, choć wcale nie odległa, bo przewiduje się, że takie powstaną już po 2020 roku. Na razie największy mierzy niemal 400 m długości i ma 58,8 m szerokości. Może zabrać maksymalnie na pokład 21413 TEU. Tej wielkości jednostki mają zanurzenie co najmniej 16 metrów i na ich przyjęcie będzie gotowy nowy terminal w Gdyni.

- Plany obejmują również powstanie terminalu LNG, który będzie służył do bezpośredniego bunkrowania statków przypływających do Portu Gdynia. Ma postać też elektrownia LNG, która zapewniłaby dostawy tego medium dla całego Portu Zewnętrznego, czyniąc go niezależnym od podmiotów z zewnątrz - zapowiada prezes Adam Meller.

Projekt z prywatnym partnerem



Port Zewnętrzny ma powstać jako inwestycja realizowana w procedurze partnerstwa publiczno-prywatnego, dlatego o jego ostatecznym kształcie zdecyduje ZMPG po rozmowach z konkretnym partnerem.

- Do końca października zakończymy tzw. dialog techniczny, potem rozpoczniemy tzw. konkurencyjny. Mam nadzieje, że partnera projektu pozyskamy w przyszłym roku - mówi prezes Meller.
Według harmonogramu wybór wykonawcy ma nastąpić w 2022 r., budowa ma potrwać do końca 2025 roku. Gotowy i wyposażony Port Zewnętrzny ma przyjąć pierwsze statki w 2026 roku. A jaki jest koszt? Według szacunków infrastruktura portowa to 562 mln euro, wyposażenie to 115 mln euro, a infrastruktura dostępowa (falochrony, kanał podejściowy) to 386 mln euro.

- Port Zewnętrzny według naszych szacunków dla 700 nowych miejsc pracy, ale w tzw. otoczeniu biznesowym szacujemy, że będzie to ponad 4 tys. miejsc pracy - zapowiada Adam Meller.

Droga Czerwona



- Bezpośrednio z największą inwestycją, jaką jest budowa Portu Zewnętrznego związany jest temat budowy Drogi Czerwonej - powiedział Grzegorz Dyrmo, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.- Dzisiaj Droga Czerwona ma priorytetowe znaczenie dla poprawy dostępności komunikacyjnej z i do Portu Gdynia. Budowa Drogi Czerwonej to wsparcie inwestycji stymulujących nowoczesną produkcję, usługi okołoportowe oraz działania na rzecz nowych połączeń żeglugowych, zwłaszcza w basenie Morza Bałtyckiego.

Port Centralny w Gdańsku



Czytaj też: Gdy powstanie Port Zewnętrzny w Gdańsku, miasto uzyska 120 ha terenów

Port "na wodzie" buduje też Port Gdańsk. Port Centralny ma powstać pomiędzy ujściem kanału portowego a Naftoportem zobacz na mapie Gdańska. Docelowo, na ok. 500 ha, ma powstać kilka terminali o zróżnicowanym przeznaczeniu, m.in. masowy, drobnicowy, pasażerski czy terminal dla ładunków ro-ro. Inwestycja ma zostać zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego i zakłada stopniowe powstawanie kolejnych terminali w zależności od potrzeb prywatnych operatorów.

Miejsca

Opinie (241) 4 zablokowane

  • To po co chcą przekopywac mierzeje wiślaną? (1)

    • 7 0

    • Gdańsk też się zapcha.

      Wygodniej jest kierunek wschodni obsługiwać osobnym składowiskiem i linią kolejową. Elbląg dobrze się do tego nadaje. Zasilać moga go niewielkie "kapcie", kursujące pomiędzy portami. To bardziej ekonomiczne od kolei a na pewno od ciężarówek. W planach jest bezpośrednia linia kolejowa do wschodniej granicy.

      • 2 1

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Port Gdynia - Port Zewnętrzny

    No cóż w TVN nie mówią o geoekonomicznym (2)

    miejscu Polski.

    • 4 3

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Port Gdynia - Port Zewnętrzny

      W TVPiS straszą uchodźcami i napadami

      w Polsce im Kaczyniaka

      • 2 2

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Port Gdynia - Port Zewnętrzny

      o takich rzeczach się nie mówi, takie rzeczy się robi.

      Kto chce, ten wie.

      • 2 0

  • Odbiornika 3 pasy

    Droga czerwona już powinna się budować...!!! A jak zaczną budowę tego portu zewnetrznego to obwodnica powinna być poszerzona do 3 pasów!!!!!!

    • 3 0

  • nie zrozumiałem - czy to jest "przedwyborcza koncepcja" czy opracowanie poprzedzone próbami modelowymi , symulacjami komputerowymi itd

    • 1 0

  • Oby tylko Chińczyk na tym łap nie położył.

    • 4 0

  • Wybory, wybory, wybory

    Swoją drogą dziwnym trafem przed wyborami gazetki dzielnicowe ze szCZurkową propagandą zaczęły znów się pojawiać w skrzynkach na listy. Przypadek po kilku latach?

    • 5 1

  • szczurek zwariował! (1)

    • 2 5

    • Port nie należy do Gdyni. To firma państwowa - jest w gestii rządu.

      • 4 0

  • ha ha ha

    dla kogo te bajery ?!!!!!

    • 2 2

  • (1)

    Dobra Janusze pisaliście sobie i tak nie macie pojęcia o gospodarce portowej a szczególnie pan Meller który dostał się po przez protekcję na stanowisko prezesa portu Gdynia .On chce się w jakiś sposób wykazać a i tak nie zbuduje żaden inwestor tego terminala dlatego że niema przesłanek ekonomicznych.Kto tam będzie przypływał ,za jakie stawki miały być przeładowywane kontenery .Koszty nowych falochronów pogłębianie akwenu gdzie miał by być ten terminal są tak ogromne że kilka banków musi udzielić kredytu.A patrząc na Gdański terminal DCT który już jest i ms świetna komunikację z autostradą i droga S7 może oferować znaczenie lepsze warunki.Czyli Banki nie dadzą kasy na budowę i wybijcie sobie z głowy że takie coś zostanie wybudowane!!!!

    • 3 3

    • dokładnie te same argumenty podnoszono, gdy Australiczycy proponowali DCT Gdyni.

      Nie da się, po co, nie opłaca się...
      I jednak się opłacało i teraz ślina kapie z opadniętych paszczęk.
      Udziały głównego inwestora wystawione są na sprzedaż ze 100% przebitką, nie licząc przychodów w bieżącej działalności. Musiało jednak upłynąć 14 lat konsekwentenj pracy i, mówny szczerze, przychylności władz. Bo na lądzie samo się nie zrobiło.
      Czy gdy DCT startował (~2000) było S7 i tunel? Były mgliste plany, które też wielu uważało za mżonki. To sa jednak szanse i zadania dla inzynierów a nie dla biurokratów i polityków myślących kategoriami kadencji.
      Więc kto tu jest "januszem"?
      Masz rację, to trudne przedsięwzięcie. Ale to znaczy że mamy nie wstawać z łóżka, bo mozna się zmęczyć?

      • 3 2

  • marudy!!!!!!!! (1)

    Jeszcze rok temu było narzekanie, że Gdynia sprzedaje tereny po Dalmorze deweloperom i "oddala " się od Morza. Był płacz o port. Teraz jak powstanie port zewnętrzny to zaczyna się marudzenie, że źle. Przecież ten port to spełnienie wizji Eugeniusza Kwiatkowskiego.

    Jak się okazało koncepcja sprzedaży dalmoru i międzytorza była słuszna. W Gdyni powstaje nowe centrum a stare centrum będzie wpisane do unesco.

    Koncepcja jest słuszna i ciekawa bo budowa portu wymusza rozwój Gdyni Północnej, dróg dojazdowych itd.

    "Wypchnięcie" kontenerowców, promów, statków pasażerskich z "miasta" daje szanse na budowę mostu z Centrum do Oksywia

    Lotnisko też ruszy.
    Zobaczycie Marudy!

    • 4 6

    • tak... nowe "centrum" z dźwigowymi/operatorami 150m bramownic zaglądającymi do okien - one sa wyższe od SeeTower!

      Z hałasem, zapachami, pyłem i wszelkimi cechami strefy przemysłowej.

      Rozumiem, że przekuwanie klęsk w sukcesy i doklejanie się do osiągnięć przeciwników jest obecnie bardzo popularne ale może bez przesady? Bo jak coś jest popularne, to jest łatwe do identyfikacji.
      Po pierwsze, to jedynie plany i pobożne życzenia. Oby dało się je zrealizować. W tym miejscu lub, np. bardziej na północ, u ujścia Redy. To kwestia rachunku i przyjętych rozwiązań.
      Po drugie, nabrzeża po Dalmorze powinny być przeznaczone dla ruchu pasażerskiego a nie zabudowywane mieszkaniówką. Z powodu oczywistego konfliktu interesów
      Po trzecie, powinien zostać wyartykułowany czytelny komunikat "quo vadis" dla Gdyni ze strony właściciela. Bez tego buldogi rozgrywają swoje pod dywanem i na naszych plecach.

      Most? Może kiedyś...
      Jak na niego zarobimy. Bo to nie jest koncert życzeń.

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Jacek Kajut

Z wykształcenia inżynier elektryk, zbudował i rozwija jedną z najsilniejszych marek branży...

Najczęściej czytane