• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zobacz rozmiary komponentów morskich elektrowni wiatrowych

6 lutego 2023, godz. 09:00 

Elementy składowe turbin wiatrowych instalowanych na morzu są znacznie większe od ich lądowych odpowiedników. Otwarta przestrzeń i silniejszy wiatr pozwalają na montowanie z dala od lądu coraz większych elektrowni wiatrowych.Sercem elektrowni wiatrowej jest gondola, w której umieszczony jest m.in. generator prądotwórczy. To jego zadaniem jest przetwarzanie energii z wiatru na energię elektryczną. Aby jednak to było możliwe, potrzebne są łopaty wirnika, dzięki którym elektrownia może być napędzana siłą wiatru. Łopaty produkuje się z materiałów kompozytowych, m.in. z włókien szklanych. Im dłuższe są łopaty, tym więcej wiatru są w stanie "wychwycić". Wraz z długością łopat rośnie moc wytwórcza pojedynczej turbiny, a to oznacza, że może ona wyprodukować więcej prądu. Pojedyncze łopaty wykorzystywane w najnowocześniejszych morskich elektrowniach wiatrowych swoją długością przekraczają pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej i są prawie dwukrotnie dłuższe od dużego samolotu pasażerskiego.


Gondolę z łopatami wirnika utrzymuje wysoka i gruba stalowa wieża, której średnicę można porównać do średnicy niejednej latarni morskiej. Cała morska elektrownia wiatrowa - od powierzchni morza do końca łopaty - może mierzyć nawet 250 metrów. W przypadku komponentów o tak dużych rozmiarach większość transportu odbywa się drogą morską, sporadycznie elementy dostarczane są lądem. Również do składowania części morskich elektrowni wiatrowych potrzebne są duże powierzchnie portowe.


Grupa PGE realizuje obecnie trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Dwa
z nich to morskie elektrownie wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. PGE realizuje to przedsięwzięcie wraz z duńskim partnerem - firmą Ørsted. Oba etapy rozpoczną dostarczanie energii elektrycznej do polskich gospodarstw domowych jeszcze w tej dekadzie. Równolegle PGE przygotowuje się do budowy trzeciego projektu - morskiej elektrowni Baltica 1. Instalacja przewidziana jest do uruchomienia po 2030 roku, a jej moc wyniesie ok. 0,9 GW. PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za realizację programu offshore Grupy PGE, rozpoczęła w maju 2022 roku badania pomiarów wietrzności na potrzeby tego projektu, a jesienią 2022 roku badania środowiskowe. Realizując kolejne projekty morskich farm wiatrowych, PGE zamierza wypełnić strategiczny cel osiągnięcia co najmniej 6,5 GW mocy wytwórczej w technologii offshore na Morzu Bałtyckim do 2040 roku.

Przeczytaj też:
Z czego składa się morska farma wiatrowa i jak działa
Giganty na morzu - zobacz rozmiary morskiej elektrowni wiatrowej
Jak buduje się morską farmę wiatrową

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Kinga Stawicka

Dyrektor Sprzedaży Krajowej w firmie Marcopol Sp. z o.o. Producent Śrub - wiodącego producenta i...

Najczęściej czytane