Zrozumieć pakiet antykryzysowy. Biznes pomaga biznesowi

Najnowszy artukuł na ten temat Ile dostanie Trójmiasto z Krajowego Planu Odbudowy
Lokalni przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc prawną samorządów gospodarczych.
Lokalni przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc prawną samorządów gospodarczych. fot. Maciej Czarniak/trojmiasto.pl

Sztaby kryzysowe, zespoły ekspertów, konsultacje online. Przedsiębiorcy w dobie pandemii muszą działać szybko, a podejmowanie decyzji umożliwi im tylko dostęp do sprawdzonych informacji. Tu znów z pomocą przychodzą oddolne inicjatywy uruchomione przez lokalne instytucje z otoczenia biznesu i organizacje przedsiębiorców.Przedsiębiorcy zwykle są przyzwyczajeni do radzenia sobie w gąszczu zawiłych przepisów i szumu informacyjnego. Jednak to, co dzieje się dziś w związku z pandemią, może przytłoczyć nawet najbardziej doświadczonych. Była tarcza antykryzysowa, potem propozycje nowelizacji tej tarczy, teraz jest tarcza 2.0 i jeszcze tarcza 1.1. Przeciętny Kowalski zaczyna się chyba już gubić w tych nowelizacjach nowelizacji. Trudno już się połapać w formach wsparcia i tym, gdzie go szukać.

Z pomocą przychodzą lokalne instytucje z otoczenia biznesu i organizacje przedsiębiorców. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna powołała np. Zespół ds. Tarczy Antykryzysowej.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje- Nasz zespół oferuje możliwość bezpłatnych, kompleksowych konsultacji finansowych oraz prawno-podatkowych, a także udziela informacji o dostępnych instrumentach wsparcia i narzędziach w ramach tarczy antykryzysowej. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem tarcza@strefa.gda.pl. Przygotowaliśmy też "Przewodnik Antykryzysowy" dla Przedsiębiorców. Z uwagi na złożoność wielu mechanizmów pomocowych oraz szeroką gamę oferowanych w pakiecie produktów (od ulg, przesunięć terminów, po programy umożliwiające pozyskanie środków na utrzymanie przedsiębiorstwa w kryzysie czy zrekompensowanie utraconych dochodów) strona będzie cały czas ewoluowała, więc zachęcamy do systematycznego odwiedzania - mówi Monika Bogdanowicz, specjalista ds. PR i komunikacji PSSE.
Jak poinformowała Agencja Rozwoju Pomorza, w odpowiedzi na potrzeby pomorskich firm dotkniętych trudną sytuacją związaną z pandemią Lokalne Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich w Gdańsku i Słupsku prowadzone przez ARP też już rozszerzyły zakres oferowanej pomocy i informują także o możliwym wsparciu krajowym dla przedsiębiorców. Konsultanci LPI pomogą znaleźć finansowanie, poinformują o ofercie europejskich i krajowych instrumentów pomocowych, przybliżą zmiany przepisów prawnych. Informacje można uzyskać pod numerem 58 323 31 06 lub e-mailowo na adres gdansk.pife@pomorskie.eu.

Serwis #biznespomaga uruchomiła też organizacja Pracodawcy Pomorza. Ta strona ma być narzędziem pomocowym zbierającym najważniejsze bieżące informacje oraz opracowania specjalistyczne skierowane do przedsiębiorców w kryzysie. 

- W dobie zarazy potrzebne są jasne i przejrzyste przepisy zawarte maksymalnie na kilku kartkach. Niestety znów zafundowano nam zawiły pakiet. Nie każdy przedsiębiorca ma pod ręką sztab prawników i ekspertów, który w szybkim czasie przebrnie przez ten gąszcz. Dlatego to my musimy się tym zająć. Boleję nad tym, że u nas pisze się prawo jakby wszyscy przedsiębiorcy byli oszustami. W każdym środowisku znajdzie się jakiś procent nieuczciwych. Jednak dlaczego tworzy się prawo, które ma powstrzymać powiedzmy 3 proc. nieuczciwych, a utrudnia się życie pozostałym 97 proc. - mówi Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza.
Propozycje Sztabu Kryzysowego Pomorskich Przedsiębiorców (PDF)

Pracodawcy Pomorza są też jedną z kilku organizacji, które od początku pandemii współtworzą Pomorski Sztab Kryzysowy. Wspólnie wypracowały swój program pomocy dla polskiej gospodarki, którym od tygodni próbują zainteresować władze państwowe.

Sztab kryzysowy tworzą: Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Pracodawcy Pomorza, Pomorski Związek Pracodawców Lewiatan, Gdański Klub Biznesu, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Kaszubski Związek Pracodawców, Regionalna Izba Przedsiębiorców Norda, Starogardzki Klub Biznesu, Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług, Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej "Dobra Robota" oraz Loża Gdańska BCC.

Opinie (52) 5 zablokowanych

 • Re (25)

  Mnie tam zawsze jedno dziwi... Mają swoją firmę,? Restauracje,? Hotel. Itp... i teraz wirus to narzekanie itp... ale jak rekordowe zyski były to się dzielić z załogą nikt nie chcę... Ale jak słabo to trzeba pracowniką pensję ciąć...

  • 48 60

  • (3)

   Bo pensje to najwiekszy koszt

   • 15 13

   • taaa 1/8 etatu i umowa zlecenie (2)

    a dla "swoich" 2500 b/msc reszta pod stolem -tak dziala 90% firm wolajacych teraz o pomoc.

    • 7 7

    • Janusz... (1)

     Wszystko jasne

     • 5 0

     • Nie po to zakładałem firmę żeby się dzilić zyskami.

      Jak mam zapłacić pracownikami wolę dać córce i synowi niech się bawią. Poza tym ja jestem zdania, że firmę po to założyłem żeby zarobić dla siebie dzieci i wnukom żeby jeszcze zostało oraz na realizację swojego planu a zarazem największego marzenia chcę ponownie uruchomi wahadłowiec Buran.

      • 11 6

  • ale czyje narzekanie? (18)

   Ja nie narzekam, ja po prostu od 1 maja wręczę wypowiedzenia. Narzekają pracownicy, narzeka państwo na przyrost bezrobotnych nieudolnie dając betonowe koło ratunkowe przedsiębiorcom. Jak by były proste zasady przyznawania ulg i zapomóg dla firm to może i bym się tym zainteresował, ale jak robią każdemu pod górkę to cóż. I tak nie wcześniej niż we wrześniu-październiku będzie możliwość otwarcia działalności w mojej branży, a za tak długi okres nikt nie przewiduje pomocy.

   • 39 9

   • Potwierdziłeś właśnie to co jest wyżej (15)

    W wielu wielu firmach nadwyżki są przejadane na bieżąco, w mniejszych przez właściciela, w większych przez zarząd - nowe samochody, bankiety, luksusy za gotóweczkę. Oczywiście większość powie, że to po to aby zwiększać koszty, bo mniejszy podatek i nie ma też zasadniczo co się dziwić, ale czy nie rozsądniej byłoby najpierw z tych nadwyżek zgromadzić jakiś zapas? Od ludzi, których teraz się zwalnia wymaga się, żeby mieli oszczędności bo przecież mogli liczyć się ze stratą pracy, a od przedsiębiorców się nie wymaga bo się nie spodziewali? Dziwne rozumowane. Nie chce mi się też wierzyć, że ktoś ma firmę, która żyje od pierwszego do pierwszego, coś jest wtedy nie tak.

    • 15 21

    • a czy ja napisałem coś o "przejadaniu"? (9)

     Mam jak najbardziej wypracowany zysk który przeznaczę na własne zabezpieczenie finansowe. I to na okres co najmniej roczny. Środki te przy pozostawieniu obecnego zatrudnienia pracowników znikłyby po trzech miesiącach pomimo ulg ze strony państwa. Mam samych świeżych pracowników z dwutygodniówkami i miesięcznymi wypowiedzeniami, niestety pójdą na bezrobotne.
     Rozumiem że @Ad Gdynia przeznaczyłbyś wypracowany zysk na pracowników a potem zęby w ścianę? Ja prowadzę (prowadziłem) firmę nie fundację charytatywną.

     • 35 3

     • (8)

      chętnie poznam nazwę tej działalności i jej właściciela. Jako klient będę bacznie zwracać uwagę na to jak dany przedsiębiorca potraktował swoich pracowników w czasie kryzysu. Nie mam zamiaru wspomagać takich jak Ty, także miej odwagę i przedstaw się.

      • 6 27

      • Sam się nie przedstawiłeś a wymagasz tego od innych, a ty kto, prokurator? (1)

       Sorry że się wtrącam ale podam ci przykład z życia. Firma która nie przynosiła wielkich zysków, zatrudniająca kilka osób. W czasach przestoju właściciel nikogo nie zwalniał, płacił bo był dobry dla swoich pracowników tak, jak Ty sobie to wyobrażasz. Efekt: zamknięcie firmy, długi, depresja, ostateczny brak pracy dla niego i pracowników. Może go wspomóż i daj mu zlecenia, chętnie przyjmie. Czekam na twoje dane.

       • 22 4

       • Nie. Klient, który ma wolny wybór w decydowaniu o tym z czyich usług korzysta. Nie będę wspomagać biznesu kogoś kto uważa, że firma to jego folwark, a pracownicy to podwładni, którym można sprzedać kopa przy pierwszej lepszej okazji. Firma kiedyś ruszy, a pracowników nie będzie, więc niech zapi***ala na tym swoich włościach sam.

        • 2 13

      • (5)

       Jesteś durny jak but, przedmówca ma rację - nie po to zasuwa i martwi się o biznes żeby później charytatywnie wspomagać resztę. Państwo już od dawna wypięło się na przedsiębiorców i nakłada coraz to nowe podatki. A teraz jeszcze w dobie kryzysu splunęło przedsiębiorcom w twarz.
       Za zwolnienie pracowników odpowiada Państwo, nie przedsiębiorca.

       • 21 6

       • Za zwolnienie pracowników odpowiada Państwo, nie przedsiębiorca. (2)

        serio?

        • 9 9

       • Tak, bo państwo zamknęło część firm "z urzędu" i sypie nie swoją kasą. Raptem, przed wyborami postanowili sponsorować wakacje najuboższym! A zwolniony pracownik też może założyć sobie firmę, są nawet dotacje z urzędu pracy i unii, i być panem i władcą swoich pracowników. Zobaczysz jak łatwo rozstawać się z miesiącami gromadzonymi pieniędzmi i rozdawać pracownikom, którym i tak ciągle mało.

        • 6 1

       • tak

        państwo kazało zamknąć mi firmę

        • 1 0

       • (1)

        charytatywnie wspomagać resztę? Masz na myśli ludzi, którzy wykonują 90% pracy na rzecz tejżę firmy? Skoro ktoś ma takie podejście to wcale mi nie żal tego splunięcia. Mogę jeszcze swoją ślinę dołożyć i kopa w postaci pójścia do konkurencji.

        • 2 11

       • Taką podpisali umowę. Gdyby pracodawca wykonywał 90% pracy, to ci ludzie nie byliby potrzebni.

        • 5 1

    • Ale niby co jest nie tak? (2)

     Od '89 jest w Polsce rynek pracodawcy. Chcesz mieć kasę - masz dwie możliwości (pomijam "pracę" w samorządach, sejmie, spółkach skarbu państwa, związkach zawodowych i kesz z wynajmu nieruchomości): albo zakładasz firmę, albo pracujesz u kogoś "na etacie". Państwo interesuje się przedsiębiorcą wyłącznie w zakresie ściągania podatków. Przedsiębiorca interesuje się załogą wyłącznie, żeby "mieć kim robić" i dzięki komu zarabiać siano. Państwo olewa przedsiębiorcę, on olewa pracowników. Przykład idzie z góry. Za Odrą rozumieją to trochę inaczej. Z przedsiębiorstw jest dla państwa zysk, więc państwo nie pyta ile kto ma na co oszczędności, tylko pompuje w gospodarkę środki na jej podratowanie. U nas żadnych środków nie ma. Podziękuj socjalistom. Podziękuj anarchistom. I nie narzekaj. Wciąż jeszcze wizytę w pośredniaku możesz traktować jako "ważną potrzebę życiową", co oznacza, że możesz się tam zarejestrować choćby dziś.

     • 32 4

     • 100% w punkt (1)

      • 6 2

      • '89% w punkt. Rynek to raczej pracownika. Pracownicy od lat doili pracodawców. Chyba, że firma zatrudniała Ukraińców, wtedy szef mógł powiedzieć o większych zyskach. Więc dzięki naszym kochanym pracownikom szefowie wcale nie opływali w dostatek. Oczywiście jest sporo wyjątków w konkretnych branżach, gdzie i szef i pracownicy mogli się dorobić.

       • 0 0

    • bo takie to nadwyżki

     tylko w mniemaniu pracowników.

     • 9 1

    • Świetny komentarz!

     Od 10 lat pracuję dla największych firm z Pomorza. Nikt się nie liczy tam z pieniędzmi. Co chwilę nowe samochody, setki tysięcy premii dla byle menadżerów zatrudnionych po znajomości, wyprowadzanie pieniędzy na lewe umowy, sponsorowanie różnych kolegoów i nieudolnych spotrowców, wysokie pensje dla setek niekompetentnych pracowników no i oczywiście unikanie podatków za wszelką cenę. To jest rzeczywosość polskiego biznesu. I teraz pomysł żeby icm coś dawać z pieniędzy podatników jet po prostu śmieszny. Jak chcę zwalniać to niech zwalniają. I tak będa musieli zatrdnić w końcu potrzebnych im ludzi. A jeżeli jakaś kasa ma iść na pomoc to tylko na zasiłki dla bezrobotnych.

     • 0 4

   • bardzo dobrze

    niech sie utrzymaja najsilniejsi...,ten od hoteli pozwalnial wszystkich ,teraz dzwonil po ludziach ze do pracy beda mogli przyjsc od polowy czerwca i zdziwiony ,ze wszyscy pracuja gdzie indziej.

    • 2 5

   • Chyba od 30 kwietnia

    • 0 0

  • Rekordowe?

   To czemu sam nie stworzyłeś swojego biznesu? Nie płaciłeś super pensji? Co Ty myślisz, że ile ludzie mogą mieć oszczędności? Ja mam swoją firmę i pracuje tylko dla siebie i dwóch pracowników . Mam 30 tys kosztów m-c. Z dnia na dzień zabroniono mi pracować. Zusy i podatki, leasing na maszyny...na m-c wystarczyło i co dalej. Tak wiem jak się nie umie prowadzić firmy...

   • 17 0

  • Czemu sam nie stworzyłeś biznesu

   Skoro, to takie kokosy?

   • 7 0

 • Czy osoby zatrudniona na umowę o pracę dostaną jakąś pomoc? Bo póki co, wszyscy inni mają dostać (10)

  • 19 7

  • Taka pomoc już dawno istnieje. (2)

   Nazywa się to zasiłek dla bezrobotnych.

   • 31 0

   • (1)

    600 zł/m i 400/m po 3 miesiacach. Jest za co poszalec. Nie ma co narzekac.

    • 3 0

    • Większość tych wielce pomocnych firm ma już nieaktualne informacje. Wielkie skostniałe agencje nie nadążają za codziennymi zmianami. Na początku kwietnia opracowano 170 -cio stronicowy informator, który dziś nadaje się do kosza.

     • 1 0

  • dostaną, gdy dostaną firmy na to żeby nie musiały pracowników zwalniać

   Jeśli dostaną pomoc bezpośrednią zamiast firm, to kaplica. 3 miesiące i pozamiatane: firmy, pracownicy i gospodarka.

   • 5 2

  • jaką pomoc (2)

   przecież masz umowę o pracę czyli wypłatę dostajesz

   • 11 2

   • Ale firma jest zamknięta, i jestem na urlopie (1)

    • 3 6

    • Za urlop też Ci płacą

     Chcesz mieć płacone dwa razy za to samo?
     Jesteś w tych 3% naciągaczy.

     • 0 0

  • Mają? Kiedy? Skąd?

   Dadzą swoim, dla szarego obywatela ( czyt. gorszego sortu, który jak nie umie w dzisiejszych czasach prowadzić firmy, to niech nie prowadzi) nic nie będzie. Ew zawieszenie ZUS u na 3 miesiące.

   • 8 0

  • Jak masz umowę o pracę to masz już wszelkie przywileje: zero ryzyka biznesowego odnośnie własnej osoby, gwarantowana płaca, ubezpieczenie opłacone, urlop płatny, ochrona kodeksu pracy... czego chcesz jeszcze? Dodatku za przestój gdy bąki zbijasz?

   • 5 5

  • Jedyne co dostaniemy to aneks do umowy z obnizka wynagrodzenia i zmiana liczby godzin z 40 na 60 tygodniowo, ktory trzeba z pocałowaniem reki podpisac i sie cieszyc, ze to nie bylo wypowiedzenie.

   • 1 1

 • Zyski prywatne, a koszty spoleczne. (3)

  Jak trwoga to do Boga, jak bida to do Zyda.
  Nigdy to sie nie zmieni.

  • 14 24

  • Tak, trzeba się zdecydować, więc zdecyduj, bo... (1)

   jak bida to do pracodawcy, że powinien mieć i dać (i to przez 3 do 6 miesięcy będąc bez zleceń czy możliwości prowadzenia działalności), a wcześniej, że jednak powinien mieć biznes, który nie przynosi zysku, bo inaczej to: kokosy, "rekordowe zyski", fury, komóry, itp. w oczy kolą, choć to wszystko w leasingu i dziś jest, jutro nie ma.
   Czy Wy faktycznie wierzycie w te swoje teorie, że pracodawcy osiągając takie "rekordowe zyski" wolą pracowników zwolnić niż dalej zarabiać? To jest już szczyt indolencji i ekonomicznej niewiedzy lub infantylności.

   • 8 2

   • To są te 500+

    Którym Kaczor daje ze swojej kieszeni. Taki hojny! To tacy niedouczeni mają taką opinie o tym, że "Państwo " daje.

    • 4 1

  • rozumiem Edek, że trzeba ci kupić maść

   na ból żopy?

   • 1 1

 • (2)

  Biznes - za pieniądze podatników kupić maseczki z chin, żeby sprzedawać za pośrednictwem spółek skarbu państwa, tym samym podatnikom w cenie: 5 sztuk za 50 zł :)

  • 30 8

  • Że co?

   Spółki skarbu państwa kupiły towar który nie jest przeznaczony na sprzedaż. To jest wszystko dla szpitali. Niby co ty miał byś robić z kombinezonami albo respiratorami? Przepraszam inspiratorami... Maseczki też tylko dla służb...

   • 3 4

  • Dziadek

   OD jutra Żabka po 2 zł

   • 0 0

 • najpierw wszędzie ceny z kosmosu, pompowanie cen (2)

  teraz wielki zjazd, niech jedzą gruz. Nikogo nic nie uczy. Głupia maseczka z logiem 4f 69 pln. I co ? Nadal chętni. Droższe od spodni dresowych tej samej firmy.... Wielki run na pomoc. Jasne.

  • 13 2

  • (1)

   Wolno ci zasłaniać twarz czym tylko chcesz. Nie musisz kupować maseczki ani za 200zł, ani za 69zł ani nawet za 5zł. Starczy szalik, apaszka, arafatka, cokolwiek, i tak będzie najlepiej.

   • 7 0

   • zwłaszcza, że to i tak psu na budę

    • 1 0

 • stan zagrożenia epidemiologicznego???? Haha...

  w tym zdaniu nie ma logiki...jak już to stan zagrożenia epidemicznego!!! Ten kto napisał i wywiesił kartkę musi być bardzo rozgarnięty...

  • 1 4

 • Kiedy w koncu rzad przestanie gadac a zacznie wyplacac pieniadze z tarczy? (1)

  • 9 3

  • Najemca

   Gmina obniży czynsz o 50% przez 3 m-ce na lokale .I obniży podatek od nieruchomości przy prowadzeniu działalności gospodarczej. tylko nie wiem od kiedy

   • 2 0

 • Dług do spłacenia, a tu...

  W większości firm przychody spadły, u większości pracowników wynagrodzenia spadły (wielu straciło pracę), a u większości polityków i urzędników (w budżetówce) pensje nie spadły! Mimo mniejszej ilości pracy papierkowej z powodu zastoju w gospodarce i upraszczanych procedur.

  • 1 0

 • Zyski do kieszeni a koszty uspolecznione

  Po miesiącu już narzekają.
  Marże chore w wielu branżach.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy...

Najczęściej czytane