Zwykła uprzejmość czy już korupcja? Zapisz się na szkolenia dla firm

Czy to prezent, czy może już łapówka? Odpowiedź na to pytanie udzieli ekspert na specjalnym szkoleniu dla firm.
Czy to prezent, czy może już łapówka? Odpowiedź na to pytanie udzieli ekspert na specjalnym szkoleniu dla firm. fot.123rf.com/artoleshko

Czym jest korupcja? Jak jej uniknąć w swojej firmie? Jak chronieni są tzw. sygnaliści? To tylko niektóre z zagadnień, które zostaną poruszone na kompleksowym kursie organizowanym przez firmę Multicert. Szkolenie, które odbędzie się w Hotelu IBIS przy ul. Jana Heweliusza 24Mapka, potrwa od 13 do 14 grudnia 2021 roku, a zadeklarować swój udział można do 8.12.2021 r.W lipcu 2021 opublikowano nową normę ISO 37002:2021 dla systemów whistleblowingowych - ochrony sygnalistów. Jest to już trzeci dokument w tak krótkim czasie pomocny firmom w działaniach antykorupcyjnych.

Kim są sygnaliści (z ang. whistleblowerzy, dosł. "osoby dmuchające w gwizdek")? To osoby nagłaśniające działania bądź proceder, który według nich jest albo może być nielegalny czy nieuczciwy (jak np. korupcja).

- W trakcie szkolenia zostaną omówione nowe wymagania dla administracji publicznej i przedsiębiorców oraz ich wdrażanie, związane z wejściem od 1 stycznia 2022 przepisów dyrektywy UE 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r., w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Jednocześnie należy pamiętać, że nie ma obowiązku certyfikowania wdrożonych systemów antykorupcyjnych na bazie norm ISO - tłumaczy Włodzimierz Dębski, ekspert od zarządzania działaniami antykorupcyjnymi, który prowadzi szkolenia.

Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu Multicert?Jest obowiązek opracowania i wdrożenia systemu antykorupcyjnego, którego zasady i procedury przeciwdziałają zjawisku korupcji, adekwatnego dla wielkości i rodzaju firmy. W przyszłym roku zderzymy się także z zmianami w firmach przez wdrożenie "Polskiego Ładu".

- Dla jednych będzie to miało pewną korzyść, jak choćby zwiększenie kwoty wolnej od podatków. Inni z kolei będę musieli sprostać zwiększonym obciążeniom podatkowym. A jeszcze inni - i to wcale niemała grupa - zderzy się z bezwzględną walką konkurencyjną, gdzie głównym orężem będzie korupcja - podkreśla Włodzimierz Dębski.
Z tego powodu warto wziąć udział w kompleksowym szkoleniu, na którym omówione zostaną zjawiska korupcyjne, pod względem:
 • formy,
 • metod,
 • cech,
 • rodzaju,
 • przyczyn powstawania,
 • okoliczności i wpływu na realizację zadań statutowych w firmach.
Poruszony zostanie także temat podstaw prawnych dotyczących działań antykorupcyjnych, które obecnie obowiązują międzynarodowe i polskie firmy, a także warunków karania firm oraz pracowników. Ekspert naświetli także tematykę wysokości kar grożących za korupcję, idącą za tym odpowiedzialność cywilnoprawną wobec firmy oraz osób trzecich, a także konsekwencje publicznoprawne administracyjnoprawne i karne, związane z korupcją.

A to tylko niektóre z poruszonych tematów.

Zobacz też:

Szczegółowy plan szkoleniaEfekty szkolenia. Co zyskają odbiorcy? 1. Zrozumienie specyfiki korupcji i zagrożeń dla firm
 2. Zrozumienie roli sygnalistów w organizacji.
 3. Uzyskanie praktycznej wiedzy w zakresie ochrony sygnalistów.
 4. Stworzenie efektywnego systemu zgłaszania nieprawidłowości.
 5. Poznanie skutecznych metod zapobiegania korupcji.
 6. Umiejętność budowy systemu antykorupcyjnego wg zaleceń ISO 37001:2016, lub wytycznych CBA, albo mieszanego.
 7. Wdrożenie systemu ochrony sygnalistów wg wskazówek ISO 37002: 2021.

Jak bronić się przed korupcją w firmie?- O tym opowiemy podczas szkolenia. Skupimy się m.in. na budowie systemu działania antykorupcyjnego opartego o normy ISO, wytyczne CBA lub własnych, wewnętrznych regulacjach, jakie mogą być zastosowane w małych i średnich firmach. Omówiona zostanie także rola sygnalistów, ich rola i miejsce w organizacji, to w jaki sposób są chronieni i jakie mają prawa. Skupimy się na tzw. polityce whistleblowingowej (dotyczącej sygnalistów) - wylicza Włodzimierz Dębski.

Czy to już korupcja? Odpowiedź na ważne pytaniaEkspert podkreśla, że podczas szkoleń wyjaśnione zostaną niuanse i wskazana granica między zachowaniem noszącymi znamiona korupcji a np. zwykłym okazaniem wdzięczności.

- Poznanie tej granicy leży w interesie każdego managera i o tym będziemy mówić - zaznacza Włodzimierz Dębski. - Właściciele firm powinni mieć świadomość tych przewidywanych i niespodziewanych zawirowań w swojej pracy. Aby odpowiednio się do nich przygotować, zapraszamy na szkolenie. Zapisy wciąż trwają - podsumowuje Włodzimierz Dębski.
Wydarzenie objęte jest patronatem Pracodawców Pomorza.

Sygnalista w firmie. Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu?

Jest to najbardziej kompleksowe szkolenie obejmujące wszystkie wymagane etapy wdrożenia systemu zarządzania działaniami antykorupcyjnymi (w tym wdrożenie systemu raportowania ISO 37002).

W trakcie szkolenia zostaną omówione także nowe wymagania dla administracji publicznej i przedsiębiorców związane z wejściem od 1 stycznia 2022 przepisów dyrektywy UE 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r., w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Ludzie biznesu

Maciej Dobrzyniecki

Od roku 1994 jest członkiem Business Centre Club i pełni funkcję wiceprezesa. Jest ponadto...