• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nordea Bank Polska sprzedany PKO BP za 694 mln euro

Robert Kiewlicz
13 czerwca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Gdynia. Nowy biurowiec przy Kieleckiej
Nordea Bank Polska powstał w 1999 roku na bazie gdyńskiego Banku Komunalnego. Przez lata kontynuował tradycję Banku Komunalnego, jeżeli chodzi o rolę i zaangażowanie w rozwój przedsiębiorstw oraz gospodarki Pomorza. Nordea Bank Polska powstał w 1999 roku na bazie gdyńskiego Banku Komunalnego. Przez lata kontynuował tradycję Banku Komunalnego, jeżeli chodzi o rolę i zaangażowanie w rozwój przedsiębiorstw oraz gospodarki Pomorza.

Skandynawska centrala Grupy Nordea postanowiła sprzedać wszystkie polskie spółki. Nabywcę znalazł już Nordea Bank Polska, Nordea Finance Polska oraz Nordea Polska TunŻ. Wszystkie spółki zakupił PKO Bank Polski. Kwota transakcji wynosi 694 mln euro.


Sprzedaż Nordea Bank Polska oznacza:


Jak twierdzą przedstawiciele Nordea AB, decyzja podyktowana była zmianami zachodzącymi na polskim rynku bankowym. - Nasze wycofanie się z rynku uzasadnione jest zmianami strukturalnymi wszystkich zaangażowanych stron. Transakcja jest konsekwencją wdrażania strategii Grupy Nordea - mówi Christian Clausen, prezes i dyrektor generalny Grupy Nordea. - Wpłynie to pozytywnie na osiągnięcie długoterminowych celów finansowych Nordea i pozwoli nam na dalszy rozwój działalności. Jednocześnie nasi klienci i pracownicy w Polsce staną się częścią wiodącego polskiego banku.

O sprzedaży w środowisku mówiło się już od dawna. Niestety, władze skandynawskiej grupy Nordea Bank nie komentowały dotychczas całej sprawy. Mówiło się, że rozmowy toczą się m.in. z Bankiem Pekao SA, BNP Paribas oraz PKO BP. Nabywcą polskich aktywów Nordei okazał się być ten ostatni.

- Zapowiadaliśmy, że chcemy być aktywni na rynku przejęć i fuzji w Polsce, ze względu na mniejszy potencjał wzrostu organicznego - mówi Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego. - Spółki z grupy Nordea doskonale uzupełniają aktualną ofertę naszego Banku. Transakcja pozwoli nam wzmocnić pozycję rynkową, w szczególności w segmencie klientów zamożnych oraz bankowości korporacyjnej. Jej skutkiem będzie również uzupełnienie dotychczasowej sieci dystrybucji o wysokiej jakości placówki w największych miastach Polski, rozwój produktów bancassurance (bankowość ubezpieczeniowa) oraz leasingowych i faktoringowych. Wierzę, że wykorzystując potencjał obu instytucji razem możemy tworzyć silną markę na europejskim rynku usług finansowych.

Co transakcja oznacza dla klientów Nordea Bank Polska? Jak zapewniają władze banku, transakcja oznacza jedynie zmianę głównego akcjonariusza i pozostaje bez wpływu na poziom bezpieczeństwa zgromadzonych środków oraz realizację praw i obowiązków z tytułu zawartych umów z klientami. Po uzyskaniu stosownych zgód regulacyjnych spółki wejdą w skład grupy kapitałowej PKO Banku Polskiego.

Transakcja ma zostać sfinalizowana w 2013 r. pod warunkiem uzyskania zgód instytucji nadzorczych. Do tego czasu obsługa klientów będzie prowadzona nadal przez Nordea Bank Polska jako część Grupy Nordea AB. Zmiana marki nastąpi natomiast nie później niż w ciągu pół roku od rozliczenia transakcji.

Nabycie Nordea Bank Polska nastąpi w drodze publicznego wezwania do sprzedaży 100 proc. akcji banku (Nordea Bank AB posiada 99,21 proc. akcji i głosów na WZ tego banku). Przejęcie Nordea Finance Polska oraz Nordea Polska TUnŻ odbędzie się w formie transakcji prywatnych.

- Rozpoczynamy nowy rozdział naszej działalności. Po ubiegłorocznym, trudnym procesie restrukturyzacji przygotowaliśmy bank do dalszego rozwoju i nauczyliśmy się, jak skutecznie działać w pełnych wyzwań czasach. Obsługę naszych klientów będziemy nadal rozwijać przy solidnym wsparciu nowego właściciela. Zbudowaliśmy przez lata silny i wyjątkowy bank na polskim rynku. Konsekwentnie rozwijaliśmy biznes w wybranych segmentach, będąc instytucją zauważaną przez konkurencję, o znaczącym wpływie na polski rynek finansowy, mimo że poziom naszych aktywów plasował nas w grupie średniej wielkości banków - twierdzi Sławomir Żygowski, prezes zarządu Nordea Bank Polska. - Dobrze, że naszym inwestorem zostanie lider sektora bankowego w Polsce, który gwarantuje stabilność i bezpieczny rozwój. Wspólnie mamy szanse skutecznie wykorzystać nasze kompetencje, doświadczenia i mocne strony z korzyścią dla klientów i pracowników. Transakcja jest szansą na włączenie się w budowę wiodącej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej oferującej kompleksowe usługi finansowe na najwyższym poziomie.

Nordea Bank Polska powstał w 1999 roku. Skandynawowie rozpoczęli działalność na bazie gdyńskiego Banku Komunalnego istniejącego od 1992 roku. W 2001 r. zakończono fuzję Banku Komunalnego oraz należącego również do grupy Nordea banku BWP-Unibank, a w 2003 r. nastąpiło formalno-prawne połączenie Nordea Bank Polska z LG-Petro Bankiem. Pomimo zmiany właścicielskiej, skandynawski bank przez lata kontynuował tradycję Banku Komunalnego, jeżeli chodzi o rolę i zaangażowanie w rozwój przedsiębiorstw oraz gospodarki Pomorza.

Nordea Bank Polska posiada sieć obsługi klienta, która liczy 136 placówek i centrów doradczych, zlokalizowanych w największych aglomeracjach. W 2012 roku Nordea Bank Polska osiągnął 150,6 zł mln zysku netto. Przychody operacyjne wyniosły 946 mln, nieznacznie mniej niż w 2011 roku. Nordea Polska TUnŻ funkcjonuje na polskim rynku od 1994 roku. Spółka ma wysokie finansowe wskaźniki wypłacalności i bezpieczeństwa. Portfel przejmowanych przez PKO Bank Polski kompetencji uzupełnia Nordea Finance Polska, która świadczy usługi leasingowe i faktoringowe klientom korporacyjnym.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Posiada najrozleglejszą sieć placówek oraz bankomatów własnych. Jest spółką krajową z największą wartością akcji w wolnym obrocie na GPW.

Miejsca

Opinie (115) 6 zablokowanych

  • No to czas przeniesc konto (2)

    Szkoda, fajny był bank

    • 13 4

    • tylko gdzie teraz ? (1)

      • 4 1

      • Od pół roku, jak tylko pojawiły się wzmianki o sprzedaży analizuję sytuację.
        Pradwę mówiąc nie widzę banku w którym oferta byłaby porównywalna do tej jaką miałem w Nordea.

        • 2 0

  • Koniec gdyńskiej inicjatywy !

    Dzisiejsza Nordea to kontynuacja inicjatywy Zbyszka Koriata utworzenia w Gdyni Banku Komunalnego.Miał ten pomysł w 1990r i w wyborach samorządowych go propagował.I pomysł ten przejęła ekipa Cegielskiej i powstał Bank Komunalny z Prezes Gryboś /wcześniej NBP i Pomorski Bank Kredytowy/.I był na giełdzie i tak się rozwinął ,że kupili go Szwedzi pod szyld Nordei.Ciekawe byłoby policzyć kto jakie profity przez te lata uzyskał ? I szkoda ,że GLOBAL znów na górze.

    • 17 2

  • Myślę, że budynek powinien wrócić do korzeni i być hotelem z gdyńskimi mewkami, szatniarzem donosicielem, nielagelną ruletą, schabowym w menu i żywcem exportem do popicia.

    • 15 2

  • PKO.BP (1)

    Na takie inwestycje kasę mają a dla pracowników-niewolników na podwyżkę to już nie

    • 16 1

    • to byli sprzedawczyki

      • 0 0

  • a co jak mam tam produkt ubezpieczeniowy?

    w postaci polisy??? juz poraz 2 zmiana wlasciciela od kiedy mam tam polise.....nie moze byc w polsce jak w usa? jak firma ubezpieczeniowa to od mlodosci az do emerytury? nie bo w polsce w kolko co kilka lat firma sprzedaje bank ubezpieczenia i to wku****wia polaków własnie: brak stabilnosci!!!!

    • 7 0

  • ostatnia szansa dla Lemingów (4)

    otwierajcie konto pomocowe dla biednych Rokitów;
    - Neli nie zapłaciła składki w PiS i chba ja wyrzuca
    - Jan Maria tez nie płaciła w PO i wraz z odsetkami ustawowymi zebrało się trochę,
    a do tego wyrok komorniczy za obrażanie Kornatowskiego, i za atak na niemiecką stewardes'e za zakłucanie odpychanie i krzyki "Niemcy nas biją" na pokładzie samolotu a do tego inne przewinienia.

    Jestem ciekawy jak przeciętnemu Kowalskiemu za to wszystko, a także ostatni wywiad "z obraza Polskiego Sadownictwa" przyszłoby odpokutować i jaka ponieść karę?????

    • 1 9

    • Kto cię gamoniu uczył języka ojczystego, Superniania? (3)

      • 4 0

      • przepraszam Ciebie "g:-)", (2)

        ponieważ JMR na pewno by to pięknie i kwieciście napisał, ponieważ jest absolwentem POLONISTYKI, a Pani NR pięknie przetłumaczyłaby na język Goethego ponieważ jest german....

        A Ty byś się onani..ł intelektualnie, tylko co by z tego wynikało jakie reperkusje? Jedni co doprowadzili ten kraj do upadku - patrz np.OFE, to mogą a drudzy... a szkoda gadać.

        • 0 3

        • gallux ma rację (1)

          bezstronny jestes impotentem językowym, weź się za czytanie, bo z twoim poziomem wypowiedzi nie dostałbyś się do gimnazjum

          • 1 0

          • On ma swoje a ja swoje

            i tyle w temacie. Nie mam czasu na cyzelowanie i wracanie pamięciom do tego co było na poziomie gimnazjum od tego są tacy jak Ty i Tobie podobni. I muszą być, kiedyś byli skrybowie,cenzorzy, edytorzy, i różnej maści poprawiacze. Jeszcze ro jeszcze dwa a przejma tę dziedzinę całkowicie inteligentne system programowo-edytorskie i słusznie, bo człowiek w swojej wizji i kreacji świata nie może zajmować się pierdołami no chyba, że jest gallux'em to wolno mu i ja nie mam nic przeciw temu nawet dobrze, że przywołuje zwłaszcza młodych do literatury i to jest nawet chwalebne. Natomiast kreatywność i post-konsumizm jest niezbędna we współczesnym życiu i pracy wystarczy poczytać Fukijame "Koniec Historii" (i zawsze w pewnym sensie była), a przykład mojego syna jest tu na miejscu. On czyta ogromną ilość książek choć jest na kierunku PG wybitnie nowatorskim i wielopłaszczyznowe i wielowymiarowe zainteresowania go nie zniechęcają, lecz ma ogromny dystans do zakłamywanej historii i religii,
            Wracając zaś do procesu kreatywnego charakteru społecznych odczuć indywidualnych związanych z wypowiedziami tu na forum ad hock. Widzisz etos chwili, emocji, kreatywności jest wyznacznikiem współczesności i tak naprawdę jedynej prawdy nie przemielonej przez żarna PR , cwaniactwa, ..., bowiem to moje zaangażowanie we właściwie pojętą kreatywność w czystej formie wypowiedzi jej różnorodnych wymiarach tworzy podstawy ducha naszych czasów, bo gdy zastanawiam się nad poprawnością zapisu, czy wpada tak czy owak zatracam wątek lub go przekłamuje mimowolnie - dlatego zazwyczaj nie robię poprawek. Dla mnie najważniejsza jest indywidualna tu i teraz ekspresja i kreatywność ważne w tej chwili i cenione jako siła napędowa myśli, celu,... Czasy, kiedy jednostki musiały przykrawać swojego zdolności i umiejętności do standardowego trybu życia , poprawności politycznej, ortograficznej stylistycznej i pracy powoli odchodzą w niepamięć do lamusa. Obecnie każdy i każda jest zachęcana, aby działać nietuzinkowo, twórczo, proponować innowacyjne rozwiązania, rozwijać swoją kreatywność i elastycznie reagować na zmieniające się warunki , sytuacje, poglądy,... Sam zawsze lubiłem i ceniłem ludzi nietuzinkowych, otwartych, które nie boją się wyzwań i są gotowe do pracy pod presją czasu. W niedzielę na spotkaniu w InfoBoxie z J.Gruza dowiedziałem się, że On pamięta tylko te akcenty swojego ciekawego życia, które zaistniały w momentach ekstremalnych pod wpływem emocji. I takie też przywołuje w swojej książce "Głową w stół". Właśnie nowatorskie pomysły i niesztampowe rozwiązania, na bazie Postmodernizmu przyczyniają się do rozwoju nie tylko osobowości ,ale i wszystkiego w okół jeśli mamy na to wpływ lub staramy się mieć, ale również sprawiają, że chętniej rezygnuje się z czasu wolnego i innych zajęć na rzecz takiej lub podobnej misji. Stanie w miejscu i wykonywanie tylko poprawnych reguł w jakimś sensie np. ortografii, stylistyki,... tworzy tylko to co wymyślili inni choć to dobre, sprawdzone, ale tylko poprawne bez wejścia dalej ponad TO, brak w tym kreatywności a to już dzisiaj grozi perspektywą śmieciowej jedynej alternatywy wobec kreatywnego działania. Jest to tylko wyuczona nudna, żmudna, mechaniczna praca wyrobnika na scenie, na ale w populacji takich jest najwięcej (ca 90%) i trudno się dziwić, że w demokracji to oni maja zdecydowany głos, zgodnie z krzywą Gaussa;))

            • 1 1

  • albinos przetał wystepowac w marnym programie to bank przestał byc popularny!!-

    i bardzo dobrze bo mieli kiepskie warunki nieatrakcyjne i wysokie opląty!!

    • 2 9

  • Co się teraz stanie z barakiem na Ostrowiu w Gdańsku? (1)

    • 2 4

    • Kupi

      Kupi go Barak Obama

      • 2 0

  • Nareszcie ! Mam nadzieję, że rozgonią to towarzystwo wzajemnej adoracji i dostanie się im za krzywdy, które wyrządzili innym.

    • 8 11

  • W Gdyni powstanie bank hipoteczny grupy PKO

    "Część zabezpieczonych hipotecznie aktywów przejmowanego podmiotu zostanie w dalszej kolejności przeniesiona do tworzonego banku hipotecznego, co pozwoli rozwijać w Polsce sektor bankowości specjalistycznej w sposób zgodny z trendami regulacyjnymi, w tym wymogami Bazylei III. PKO planuje, że siedzibą nowej spółki pozostanie Gdynia, gdzie obecnie znajduje się centrala Nordea Bank Polska."
    - źródło PKO BP

    • 3 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Roman Walasiński

Prezes zarządu Swissmed Centrum Zdrowia. Ukończył Uniwersytet Gdański, Wydział Prawa i Administracji. W latach 1990 -1993 Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku. Do dziś wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. 1989-1994 Urząd Miasta Gdańska. 1997-1998 radca prawny w spółce Theo Frey Polska w Gdańsku. 1993 – 2006 własna kancelaria radcy prawnego w Gdańsku. Spółką Swissmed kieruje od 1998 roku.

Najczęściej czytane