• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy marihuana powinna być legalna? Zapytaliśmy mieszkańców Trójmiasta

Julia Rzepecka
20 kwietnia 2024, godz. 10:00 
Opinie (418)

20 kwietnia, znany również jako 4/20, jest nieformalnym świętem, które obchodzone jest przez zwolenników legalizacji marihuany na całym świecie. W Polsce "trawka" wciąż jest nielegalna. Zapytaliśmy mieszkańców Trójmiasta w ulicznej sondzie, czy powinno się to zmienić. Sprawdźcie, co usłyszeliśmy.



Skąd wzięło się określenie "420"?



Czy uważasz, że marihuana powinna być legalna?

Pochodzenie hasła "420" i związanej z nim kultury jest owiane przeróżnymi legendami. Najprawdopodobniej wszystko zaczęło się od grupy nastoletnich miłośników marihuany z Kalifornii, którzy w latach 70. ubiegłego stulecia spotykali się po szkolnych zajęciach o godzinie 16:20 (4:20), aby razem palić "zioło".

Z czasem termin ten rozprzestrzenił się w popkulturze, m.in. dzięki zespołom muzycznym z Kalifornii, które miały pośrednie kontakty z pomysłodawcami tego hasła. Wkrótce określenie zaczęło być rozpoznawalne w całych Stanach Zjednoczonych, a później na całym świecie.

IMPREZY I WYDARZENIA

maj 10-11
Festiwal Hevelka 2024
Kup bilet
maj 12
Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."
Kup bilet


Dziś "420" jest symbolem marihuany i kultury z nią związanej. Data 20 kwietnia (4/20 w amerykańskim systemie datowania) jest obchodzona jako nieoficjalne święto miłośników marihuany, z manifestacjami, spotkaniami i konsumpcją tej substancji.

Konopie włókniste, przeciwnie do konopi indyjskich, czyli marihuany, nie mają psychoaktywnej substancji i służą m.in. do produkcji olejków lub żywności. Konopie włókniste, przeciwnie do konopi indyjskich, czyli marihuany, nie mają psychoaktywnej substancji i służą m.in. do produkcji olejków lub żywności.

W Polsce legalna jest tylko marihuana medyczna



W Polsce konopie indyjskie są nielegalne. Posiadanie, uprawa, sprzedaż czy przetwarzanie marihuany do celów nieleczniczych podlega przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i może skutkować konsekwencjami prawnymi, w tym karą pozbawienia wolności.

Palenie Palenie "trawki" zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych?

Inaczej jest w przypadku odmiany marihuany wykorzystywanej do celów medycznych. Ta jest legalna od 2017 roku, co oznacza, że można ją stosować na receptę w leczeniu określonych chorób i dolegliwości. Pacjenci, którzy spełniają kryteria medyczne, mogą korzystać z niej w ramach terapii. Dostęp do marihuany medycznej jest jednak regulowany i wymaga spełnienia określonych warunków.

Beata Maciejewska w maju 2022 zapowiadała hodowlę konopi włóknistych w swoim ówczesnym biurze poselskim we Wrzeszczu. Beata Maciejewska w maju 2022 zapowiadała hodowlę konopi włóknistych w swoim ówczesnym biurze poselskim we Wrzeszczu.
Istnieją także konopie włókniste, które nie mają psychoaktywnej substancji. Choć wyglądają łudząco podobnie, różnią się składem chemicznym, zastosowaniem i statusem prawnym.

Dyskusja na temat legalizacji marihuany wymaga uwzględnienia wielu czynników, od medycznych po społeczne i ekonomiczne. Jak do tej pory polski rząd podchodzi do tematu ostrożnie, skupiając się głównie na zastosowaniach medycznych marihuany. Przyszłość legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych w Polsce pozostaje niepewna i będzie zależeć od dalszych badań, debat publicznych oraz zmieniających się postaw społecznych.

Tak wyglądały targi konopne w Plenum w 2022 roku:

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (418)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Łukasz Żelewski

Prezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza od 2007 roku. Wcześniej pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora...

Najczęściej czytane