• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy terminal PERN w Gdańsku na ukończeniu. Otwarcie za trzy miesiące

Robert Kiewlicz
18 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Więcej ropy popłynie Rurociągiem Pomorskim
Projekt PERN w Gdańsku będzie realizowany w dwóch etapach. Pierwszy, obejmuje budowę sześciu zbiorników na ropę naftową o pojemności 62,5 tys. m sześc. każdy. Drugi etap zakłada budowę zbiorników o pojemności 325 tys. m sześc. Projekt PERN w Gdańsku będzie realizowany w dwóch etapach. Pierwszy, obejmuje budowę sześciu zbiorników na ropę naftową o pojemności 62,5 tys. m sześc. każdy. Drugi etap zakłada budowę zbiorników o pojemności 325 tys. m sześc.

Budowa Terminalu Naftowego PERN w Gdańsku postępuje w szybkim tempie. Zaawansowanie prac wynosi już ok. 85 proc. Inwestycja ma być zakończona jeszcze w 2015 roku. W czwartek budowę odwiedził Andrzej Czerwiński, minister Skarbu Państwa.



Prace projektowe Terminalu Naftowego PERN rozpoczęto w kwietniu 2013 roku, budowlane ruszyły w lutym 2014 roku, a zakończenie robót jest przewidziane na koniec roku 2015. Oznacza to, że w ciągu 32 miesięcy (łącznie z pracami projektowymi i uzyskaniem pozwolenia na budowę) powstanie kompletny hub morski wyposażony w sześć potężnych zbiorników o pojemności 62,5 tys. m sześc. każdy, rurociągi zewnętrzne i wewnętrzne na ropę naftową, oczyszczalnia ścieków, pompownie ropy i p.poż (z czterema zbiornikami na wodę 2,5 tys. m sześc. każdy), oraz pełna infrastruktura z drogami, siecią kanalizacyjną i elektryczną.

- Naftoport, terminal naftowy oraz infrastruktura im towarzysząca, będą miały stabilizujący wpływ na ceny paliw płynnych w Polsce. To kolejny element zwiększania bezpieczeństwa energetycznego kraju, co jest jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez rząd. Dodatkowo inwestycja pobudza aktywność gospodarczą na wybrzeżu, co przekłada się na wzrost gospodarczy regionu pomorskiego - powiedział Andrzej Czerwiński.

Budowa bazy PERN - maj 2015 roku.


- Zdajemy sobie sprawę, ze znaczenia terminalu dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, dlatego jesteśmy zdeterminowani, żeby zakończyć je jak najszybciej - jeszcze w grudniu 2015 roku. Wiele obiektów jest już skończonych, niektóre znajdują się na ukończeniu inne w trakcie realizacji. Biorąc pod uwagę, że prace budowlane ruszyły w lutym 2014 roku, inwestycja przebiega naprawdę bardzo szybko i jestem przekonany, że już niedługo skorzysta na tym polska gospodarka - powiedział Marcin Moskalewicz.
W chwili obecnej na dwóch zbiornikach zakończono już prace antykorozyjne i montaż wyposażenia, na dwóch zakończą się jeszcze we wrześniu, na dwóch pozostałych znajdują się w trakcie realizacji. Zakończono też próby hydrostatyczne przeprowadzone na wszystkich zbiornikach. W stu proc. sprawdziły się procedury jakościowe i jakość spawów - nie odnotowano żadnych przecieków, a osiadanie zbiorników okazało się znacznie mniejsze niż zakładał projekt.

Po zakończeniu prac rozpocznie się drugi etap inwestycji, który zakłada budowę zbiorników o pojemności 325 tys. m sześc. służących do magazynowania produktów ropopochodnych, chemikaliów, paliwa lotniczego JET-A oraz biokomponentów dodawanych do paliw. Jednocześnie do terminalu naftowego zostanie doprowadzona bocznica kolejowa oraz wybudowana stacja autocystern.

Wmurowano kamień węgielny pod budowę terminalu w Gdańsku.

Miejsca

Opinie (38)

  • ahhh (5)

    Ja pie.... jak Ja czytam opinię lemingów to się w głowie przewraca. Ja wiem, że was jest zatrzęsienie w trójmieście i wstyd mi za to bo sam jestem z Gdańska. No dobra przejdźmy do meritum sprawy, i postaram się z wami wdać w polemikę merytorycznie chociaż z wami będzie ciężko by wy mózgów nie macie. Terminal PERN, DCT, SEA INVEST które to tak dynamicznie wpływają na wizerunek portu to są inwestycje prywatne. Powtarzam do tych małych mózgów PRYWATNE!!!! Państwo w tym zakresie nie ma najmniejszego wpływu poza dzierżawą terenu. Zaraz ktoś powie no tak, ale biznes też trzeba umieć przyciągnąć a Kaczyński by odpychał. To ja wam lemingi odpowiem. Tak tak trzeba przyciągnąć tylko czym???? Może tym, że u nas w Polsce nie trzeba płacić podatków?? A może tym, że najsilniejszym atutem naszej gospodarki jest tania siła robocza czyli wy. Tak ty lemingu z małym mózgiem, który to nie potrafi ogarnąć tak oczywistej sprawy. Inna sprawa, iż położenie geograficzne naszego portu (ów) jest korzystne, no ale na to już polityka nie ma wpływu, ale znam leminga który to twierdzi, że gdyby Kaczyński rządził to port zmieniłby położenie geograficzne. Tak czy siak pozdrawiam. Sięgnijcie po rozum do głowy zanim zaczniecie wypisywać bzdury.

    • 1 7

    • Michu (1)

      to taki mały Michaś. Idź się wyluzować w WC i wróć. Bez obrażania innych!

      • 3 1

      • Kto tu kogo obraża?!

        • 0 2

    • (1)

      Michu a przypomnij mi jaki to zagraniczny prywatny inwestor jest włascicielem PERN ?

      • 5 0

      • Ot,

        Taka tam merytoryczna wypowiedź osoby z dużym mózgiem... Katastrofa. Takich "uświadomionych" mamy wyborców. I jeszcze zwyzywają Cię od bezmózgiego leminga...

        Merytorycznie dodam, że PERN Przyjaźń SA jest spółką akcyjną Skarbu Państwa, ze 100% udziałem Skarbu Państwa.

        • 5 0

    • Pan michu - moze warto coś poczytać, niż pisac bzdury

      PERN to spółka skarbu państwa- czyli nie prywatna. Żal marnowac czas na polemikę z Pana niekompetencją i wulgaryzmami - fakty warto znać, zanim się sięgnię po klawiaturę.

      • 4 1

  • siarkopol Gdańsk

    Ciekawe kiedy PERN PRZYJAŹŃ, zainwestuje w tereny Siarkopolu, bo narazie się nic nie dzieje, a szkoda bo potencjał jest

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Jacek Kajut

Z wykształcenia inżynier elektryk, zbudował i rozwija jedną z najsilniejszych marek branży komunikacji elektronicznej w Polsce i Europie. Założona w 1988 r. firma VECTOR jest europejskim dostawcą rozwiązań dla dynamicznie rozwijającej się branży telekomunikacyjnej, oferuje zaawansowane systemy wykorzystywane w sieciach stacjonarnych i mobilnych. Firma specjalizuje się w integracji oraz produkcji rozwiązań, które pozwalają operatorom sieci świadczyć usługi multimedialne, takie jak telewizja...

Najczęściej czytane