• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ustalanie godzin pracy w porze nocnej

31 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Przez porę nocną należy rozumieć 8 godzin przypadających między godzinami 21 a 7. Przez porę nocną należy rozumieć 8 godzin przypadających między godzinami 21 a 7.

Pracodawca ma obowiązek wskazać godziny pracy w porze nocnej. Jeżeli pracodawca nie spełni obowiązku określenia, które godziny są w jego zakładzie pracy porą nocną, wówczas należy uznać, że pora nocna obejmuje cały okres między godzinami 21 a 7 rano, tj. 10 godzin. W takiej sytuacji za każdą godzinę pracy w nocy pracownikowi przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej.



Pracuję w systemie jednozmianowym tj. podczas zmiany nocnej pracuję od północy do 8 rano, natomiast dodatek mam płacony do 5 rano. Czy jest to zgodne z przepisami - zastanawia się czytelniczka.
Mec. Patrycja Miśkowiec Mec. Patrycja Miśkowiec

Na pytanie odpowiada Mec. Patrycja Miśkowiec z BGP Kancelarie Radców Prawnych.

Czy wykonujesz pracę w porze nocnej?


Zgodnie z art. 128 Kodeksu pracy czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Taki czas pracy w systemie jednozmianowym nie może przekraczać 8 godzin na dobę.

Przez porę nocną należy rozumieć 8 godzin przypadających między godzinami 21 a 7 (np. 21-5 lub 22-6 albo 23-7). Porę nocną obowiązującą u konkretnego pracodawcy powinien określać układ zbiorowy pracy, regulamin pracy, a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku jego tworzenia, wówczas powinien w ciągu tygodnia od zawarcia umowy o pracę poinformować pracownika o obowiązującej w zakładzie pracy porze nocnej. Należy przy tym zaznaczyć, że takie powiadomienie pracownika powinno zostać dokonane na piśmie. Jeżeli pracodawca nie spełni obowiązku określenia, które godziny są w jego zakładzie pracy porą nocną, wówczas należy uznać, że pora nocna obejmuje cały okres między godzinami 21 a 7 rano, tj. 10 godzin. W takiej sytuacji za każdą godzinę pracy w nocy pracownikowi przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej.

Podkreślić należy, że na obowiązek ustalenia w zakładzie pracy pory nocnej nie ma wpływu czy praca jest wykonywana w zakładzie, bądź czy jest wykonywana w systemie jednozmianowym i czy pracodawca nie przewiduje pracy w porze nocnej. Obowiązek określenia pory nocnej istnieje bez względu na powyższe.

Dodatek za pracę w godzinach nocnych powinien być wypłacony w miesiącu ich powstania. Minimalny dodatek wynosi 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnej płacy obowiązującej w danym roku. Przez stwierdzenie "minimalny" należy rozumieć, że pracodawca ma prawo wprowadzić wyższy dodatek za pracę w porze nocnej.

A zatem odpowiadając wprost na zadane przez czytelniczkę pytanie, wskazać należy:
jeżeli pracodawca spełnił obowiązek wskazania pory nocnej w jego zakładzie pracy i kończy się ona o 5 - to dodatek za porę nocną wypłacany jest zgodnie z prawem; jeżeli pracodawca nie spełnił obowiązku wskazania pory nocnej w jego zakładzie pracy - to dodatek za pracę w porze nocnej powinien być pani wypłacany do godziny 7.
Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące działań firmy, która cię zatrudnia? Nie wiesz jak postąpić w sporze z pracodawcą, jakie możliwości pozostawia ci prawo pracy? A może po prostu jest temat, który cię nurtuje i chcesz poznać zastosowanie bieżących przepisów? Prześlij swoje pytania mailem: serwispraca@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Praca portalu Trojmiasto.pl

BGP Białobrzeska Janicki Miśkowiec Pawłowski Zieliński

Miejsca

Opinie (48)

  • Wiecie, czemu słabo się czyta komentarze pod takimi artykułami? (3)

    Bo każdy z tych, co tu się mądrzą o tym, jak to pracodawcy traktują niesprawiedliwie pracowników robiłby to samo na miejscu owych pracodawców. Każdy jeden. Cielibyście koszty, starali się płacić pracownikom tak, żeby jak najwięcej zostawało (na podatki i urzędy, potem jakieś zakupy towarów, inwestycje itp.), oszczędzalibyście interpretując przepisy na swoją korzyść (jak tutaj z godzinami pracy ktoś opisuje).
    I to nieważne, jak dobrym i uczciwym człowiekiem jesteś jeden z drugim- robiłbyś tak, bo takie są realia w Polsce. Ale nie wie tego ten, kto nigdy nie zatrudniał innych (jednoosobowa działalność też nie daje tego doświadczenia). Pracodawca najczęściej nie jest stereotypowym chciwym burakiem, to zwykli, normalni ludzie, którzy muszą sobie radzić w takich warunkach, jakie oferuje im polskie prawo i przepisy.

    • 3 6

    • Zapewniam Cię, że nie każdy jeden.

      Są wyjątki.

      • 5 0

    • jak mnie nie stać to nie zatrudniam

      w ogóle sam harować, jak to robię od 14 lat
      niż zatrudnić na minimalną pensję i oczekiwać nie wiadomo czego
      a tak robią, nawet w korporacjach- na minimalnej

      • 5 0

    • Ja bym

      nie zakładał firmy, jeśli nie mógłbym zapłacić pracownikowi tyle, za ile sam bym chciał pracować na tym stanowisku...

      • 0 0

  • 5-13

    Od 8 lat pracuje 5-13 nigdy nie dostałem pieniędzy za godziny nocne

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Łukasz Żelewski

Prezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza od 2007 roku. Wcześniej pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Generalnego PPUP Poczta Polska, a w latach 2003-2006 był Dyrektorem Departamentu Gospodarki i Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Zajmował się prywatyzacją firmy Neptun Film Sp. z o.o., realizując funkcję nadzoru właścicielskiego z ramienia Samorządu Województwa Pomorskiego. Posiada również kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej....

Najczęściej czytane