• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia stawia na innowacyjne firmy

Mariusz Kurzyk
30 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Pomorski Park Naukowo - Technologiczny w Gdyni to obecnie jeden z ważniejszych ośrodków wspierania innowacyjności. Pomorski Park Naukowo - Technologiczny w Gdyni to obecnie jeden z ważniejszych ośrodków wspierania innowacyjności.

W Gdyni dysponujemy bardzo dużym potencjałem jeśli chodzi o firmy innowacyjne - stwierdzili członkowie Fundacji Gdyńskiej Inicjatywy Akademickiej i zaproponowali połączenie sił. Chcą stworzyć klaster, który skonsoliduje najbardziej innowacyjne gdyńskie firmy. W planach jest już spotkanie w ramach "okrągłego stołu" dla przedsiębiorców i otwarcie pierwszego w Trójmieście "zielonego budynku".



Czym dla ciebie jest inwestowanie w innowacyjne technologie?

- W światowej gospodarce występuje pewien trend zwany zrównoważonym rozwojem oraz z formami organizowania się przedsiębiorstw i przedsiębiorców - mówi Piotr Dwojacki, prezes zarządu Fundacji Gdyńskiej Inicjatywy Akademickiej im. E. Kwiatkowskiego. - Stwierdziliśmy, że w Gdyni jest potencjał do zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań i podjęliśmy działania mające na celu ocenić, czy potencjał tutejszych przedsiębiorców pozwala na stworzenie inicjatyw klastrowych. Chodzi o takie zgrupowania przedsiębiorstw, które mogą zapewnić efektywną współpracę i być nośnikiem innowacji.

Gdyńska Inicjatywa Klastrowa ma ruszyć w kwietniu. Jej celem będzie skupienie przedsiębiorców na rzecz wspólnego działania w branżach, w których dysponują już potencjałem bądź w dziedzinach, które mogą być przydatne dla przyszłego rozwoju miasta. Animatorem klastra został Sławomir Pawłowski, ekonomista, przedsiębiorca i członek stowarzyszeń przedsiębiorców.

- Uczestniczyłem już w inicjatywie klastrowej w Gdańsku, która objęła sektor budowlany i działa pod nazwą Gdański Klaster Budowlany - zapewnia Sławomir Pawłowski. - W Gdyni nie ma klastra, który wiązałby podmioty w zakresie rozwiązań innowacyjnych. Stąd nasza inicjatywa. W tej chwili rozmawiamy z kilkoma dużymi firmami i sądzimy, że w kwietniu ta inicjatywa nabierze bardziej konkretnych kształtów.

W ramach inicjatywy klastrowej w maju 2010 roku przewidziany został Sustainable Roundtable, czyli okrągły stół przedsiębiorców i społeczności dotyczący zrównoważonego rozwoju. W maju będzie też miało miejsce bardzo ciekawe wydarzenie związane z otwarciem pierwszego w Trójmieście (piątego w Polsce) tzw. "zielonego budynku". "Green Building" posiada wszelkie certyfikaty potwierdzające, że jest nieuciążliwy i spełnia najostrzejsze wymagania środowiskowe.

W ramach inicjatywy organizowane będą też niedrogie szkolenia z dziedziny funkcjonowania klastrów, parków przemysłowych i technologicznych oraz innych form kooperacji biznesu. Inicjatorzy planują też rozpoczęcie starań o otwarcie nowych kierunków studiów podyplomowych, związanych z doskonaleniem i dynamizacją działania przedsiębiorstw.

Czy klaster się sprawdzi i czy znajdą się chętni, aby w nim działać? Tego nie wiedzą nawet sami inicjatorzy. - Jeszcze przed zawiązaniem klastra musi być projekt, który integrowałby wszystkich uczestników. Bo nawet jeśli będą chętni, ale nie będzie wspólnego celu biznesowego, to inicjatywa przerodzi się w spotkania towarzyskie przy kawie - dodaje Sławomir Pawłowski.

Miejsca

  • WSAiB Gdynia, Kielecka 7

Opinie (2)

  • wspólny cel, to nie tylko biznes, ale także ZIELONA GDYNIA (1)

    czyli uspołecznienie i ekologizacja biznesu zwłaszcza w budownictwie. Mamy tyle do nadrobienia i zrobienia. Kierunek jest właściwy warto ten klaster rozruszać.

    A za zielony dom wielkie GRATULACJE.

    • 2 0

    • i jeszcze jedno do komentarza

      czy ten "zielony budynek" będzie miał certyfikat podobny do amerykańskiego - system oceny przyjaznych środowisku budynków – nazwany LEED (Leadership In Energy and Enviromental Design). System ten promuje projektowanie, wykonanie i eksploatację budynków w sposób przyjazny środowisku i zdrowiu ludzi. Może być wprowadzany w budynkach będących dopiero na desce projektowej i już istniejących.

      Ten system LEED oferuje sposoby mierzenia i dokumentowania osiągnięć dla różnego typu budynków.

      I gratulacje za Zakład Zagospodarowania Odpadów "Eko Dolina" za najwyższe wyróznienie"Firmy Przyjaznej Środowisku", w konkurs organizowanym przez EFOE

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Słupski

Od 1995 roku prezes zarządu ARGO w Gdańsku. Jest doktorem nauk ekonomicznych, stopień uzyskany na Uniwersytecie Gdańskim; wcześniej studiował matematykę i ekonomię na Uniwersytecie Gdańskim. Był nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Gdańskim, wykładowcą wielu przedmiotów z zakresu ekonomiki usług, handlu, reklamy. ARGO jest firmą handlową działającą w Polsce i Europie Środkowo - Wschodniej od 1990 roku. Działalność handlową firma rozpoczęła w 1991 roku, początkowo jako Biuro Handlu...

Najczęściej czytane