• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Firma z Doliny Krzemowej coraz bliżej otwarcia zakładu w Gdańsku

Robert Kiewlicz
5 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Dolina Krzemowa w USA to nie tylko zagłębie branży IT. Znajduje się tam także siedziba  spółki Calmax, która ma zamiar zainwestować w Gdańsku. Dolina Krzemowa w USA to nie tylko zagłębie branży IT. Znajduje się tam także siedziba  spółki Calmax, która ma zamiar zainwestować w Gdańsku.

W połowie marca ma zapaść decyzja dotycząca inwestycji amerykańskiej firmy Calmax, z Doliny Krzemowej, w Gdańsku. Firma jest jednym z liderów w branży obróbki precyzyjnej. Calmax ma zamiar otworzyć zakład produkcyjny na terenach Parku "Maszynowa" w gdańskich Kokoszkach.


Inwestycje przemysłowe w Trójmieście powodują, że:


W Gdańsku ma powstać oddział firmy specjalizujący się w obróbce precyzyjnej. Planowana fabryka ma mieć powierzchnię ok. 2 tys. m kw. Zatrudnienie w niej znajdzie 50 specjalistów. Koszt budowy szacowany jest na ok. 3 mln zł. Calmax produkuje części do samolotów pasażerskich, części czołgów, myśliwców, elementy precyzyjne uzbrojenia, a także endoprotezy. Klientami firmy są tacy potentaci jak Airbus, czy Boeing. Na terenie Stanów Zjednoczonych działa zakład składający się z pięciu hal o powierzchni ponad 7 tys. m kw. Firma zatrudnia 120 pracowników.

- Mamy już wybraną działkę i prawie wszystkie szczegóły są dopracowane - mówi Andreas Kwiatkowski, przedstawiciel Calmax Technology Inc. w Polsce. - Decyzja o inwestycji w Gdańsku czeka już jedynie na akceptację zarządu. Kłopoty sprawia nam, jak wielu innym firmom, sytuacja rynkowa i problemy jakie mają nasi potencjalni odbiorcy w Europie.

Główna siedziba firmy mieści się w Santa Clara w Kaliforni. Firma działa na rynku od 1987 roku, a jej twórcy mają polskie korzenie. Jej założycielem jest Bogdan Marcinkowski.

Park "Maszynowa" zobacz na mapie Gdańska to 51 ha, które zostały wniesione przez miasto Gdańsk do spółki z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA) pod koniec 2009 roku.

Ten nieużytek, który częściowo był wykorzystywany do celów rolniczych, miał zostać przekształcony w park przemysłowy, koncentrujący nowych inwestorów skupionych wokół produkcji i zaawansowanych usług. Obszar należy do specjalnej strefy ekonomicznej.

Na terenie parku powstała już warta 200 mln. zł fabryka amerykańskiego koncernu Weyerhaeuser. Budowane jest Centrum Dystrybucyjne Jeronimo Martins Polska. Budowę rozpoczęła także belgijska firma Desotec. Ma tam powstać zakład produkcji i serwisu mobilnych filtrów węglowych wykorzystywanych do oczyszczania wody.

Calmax produkuje części do samolotów pasażerskich, części czołgów, myśliwców, elementy precyzyjne uzbrojenia, a także endoprotezy.

Miejsca

Opinie (55)

  • czekamy na propozycje wynagrodzeń

    popieram info technologa poniżej
    Na podstawie rozeznania płacowego z Trójmiasta:
    dobry operator CNC- od 3 tys/ netto
    fachowy technolog-programista, biegły w CAD/CAM od 5 tys./ netto
    Jesli chcą taniej kogoś zatrudnić to nie mają czego tu szukać. W tej branzy lepiej zaplacic wiecej fachowcowi, ktory zrobi to dobrze co w końcowym rozliczeniu wyjdzie taniej. Niestety tani partacze podnoszą koszty :)

    • 3 0

  • Budować!

    Będa hale a nie ma dróg. Budowlanych , Nowatorów i Kartuska się sypią i są zatkane. Może warto wprowadzić hasła przedwyborcze i obietnice P,A., że przy budowie inwestycji beda realizowane układy drogowe!!!! a nie tylko zapchaj dziury .

    • 2 0

  • Zamykając Słowackiego zakorkowano okolicę ,ale nikt się do tego nie przyzna

    a firma będzie kroić kasę ,tak długo jak będzie dostawała wsparcie i zwolnienia podatkowe,potem się zwiną. Należ stawiać na miejscowe firmy,na wystarczy nie przeszkadzać i nie stwarzać gorszych warunków niż obcym.!!!

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy...

Najczęściej czytane