• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia straci bank. Skandynawowie chcą sprzedać Nordea Bank Polska?

Wioletta Kakowska-Mehring
11 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Gdynia. Nowy biurowiec przy Kieleckiej
Nordea Bank Polska ma 140 placówek w całej Polsce. Centrala banku jest w Gdyni. Nordea Bank Polska ma 140 placówek w całej Polsce. Centrala banku jest w Gdyni.

Rynek spekuluje, władze firmy nie komentują. Czy Nordea Bank Polska, którego siedziba jest w Gdyni zostanie sprzedany? Mówi się, że już wysłano zaproszenia do negocjacji potencjalnie zainteresowanym podmiotom, m.in. do Bank Pekao, BNP Paribas oraz PKO BP.



Jeśli Nordea Bank Polska zostanie sprzedany, to...


O sprzedaży w środowisku mówi się już od jakiegoś czasu. Niestety, władze skandynawskiej grupy Nordea Bank Sweden AB, która jest właścicielem Nordea Bank Polska nie komentują sprawy, choć też nie zaprzeczają. - Nigdy nie komentujemy pogłosek ani spekulacji - odpowiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Erik Durhan, rzecznik Nordei w Szwecji. Wiadomo jednak, że Grupa zatrudniła amerykański Bank of America/Merrill Lynch, by pomógł jej w znalezieniu zainteresowanego polską spółką. Proces sprzedaży jeszcze się nie rozpoczął, ale już toczą się wstępne rozmowy z potencjalnymi zainteresowanymi. Zapytania zostały skierowane do branży. Mówi się, że rozmowy toczą się m.in. z Bankiem Pekao, BNP Paribas oraz PKO BP.

Kto może kupić gdyński bank? Nordea Bank Polska ma 140 placówek zlokalizowanych w bardzo dobrych miejscach większych miast. Mówi się, że przejęciem najbardziej zainteresowany może być bank PKO BP. Kilka dni temu ten bank przedstawił swoją nową strategię, w której ujęto, że bank będzie chciał wzmocnić swoją pozycję w atrakcyjnych lokalizacjach dużych miast. Do tej pory spekulowano, że PKO BP ma chrapkę na Bank Millennium. Może się okazać, że chodziło o... Nordea Bank Polska. Niestety oznacza to, że Trójmiasto straciłoby kolejną centralę instytucji finansowej. Kilka lat temu Gdańsk utracił GE Money, po tym jak ów bank połączył się z Bankiem BPH.

Nordea Bank Polska powstał w 1999 roku. Skandynawowie rozpoczęli działalność na bazie gdyńskiego Banku Komunalnego istniejącego od 1992 roku. W 2001 zakończono fuzję Banku Komunalnego oraz należącego również do grupy Nordea banku BWP-Unibank, a w 2003 nastąpiło formalno-prawne połączenie Nordea Bank Polska z LG-Petro Bankiem. Pomimo zmiany właścicielskiej, skandynawski bank przez lata kontynuował tradycję Banku Komunalnego, jeżeli chodzi o rolę i zaangażowanie w rozwój przedsiębiorstw oraz gospodarki Pomorza.

Dlaczego Skandynawowie rozważają sprzedaż? Duże zmiany w spółce rozpoczęły się już rok temu. Wówczas Rada Nadzorcza Nordea Bank Polska SA przyjęła nową strategię rozwoju. Tłumaczono, że bank chce dopasować się do trudnych warunków na rynku. Oznaczało to zamknięcie nawet 60 placówek bankowych i redukcję zatrudnienia o blisko 400 osób.

- Globalna gospodarka znajduje się w trudnym momencie. Grupa Nordea, choć nie była w sposób bezpośredni dotknięta kryzysem finansowym i pozostała jedną z najbezpieczniejszych instytucji finansowych na świecie, także ponosi jego konsekwencje - tłumaczyła rok temu Joanna Krawczyk-Golba, koordynator ds. komunikacji zewnętrznej Nordea Bank Polska SA. - Podobnie jak pozostałe banki na europejskim rynku, musiała dostosować się do nowych regulacji, a jednocześnie położyć nacisk na zwiększanie przychodów, ograniczanie kosztów i większą efektywność kapitału. Te działania obejmują również Nordea Bank Polska.

Informacje o możliwych zwolnieniach w Grupie Nordea pojawiły się już we wrześniu 2011 roku. Do końca 2012 roku Grupa Nordea miała zmniejszyć zatrudnienie o 2 tys. osób. Redukcje dotknąć miały jednak głównie Skandynawii.

W 2012 roku Nordea Bank Polska osiągnął 150,6 zł mln zysku netto. Przychody operacyjne wyniosły 946 mln, nieznacznie mniej niż w 2011 roku.

- Dostosowaliśmy naszą strategię do nowych wyzwań rynku finansowego i wdrażamy model biznesowy oparty na bankowości relacyjnej. Funkcjonuje on już z sukcesem w Grupie Nordea, a w Polsce od lat doskonale sprawdza się w segmencie bankowości korporacyjnej. We właściwym momencie podjęliśmy decyzję o restrukturyzacji, a dzięki podjętym krokom możemy lepiej przygotować się do dalszego rozwoju banku w przyszłości - powiedział Sławomir Żygowski, prezes zarządu Nordea Bank Polska przy okazji podsumowania rocznego. - W ciągu minionego roku pozyskaliśmy dodatkowo nowych klientów, wypracowaliśmy przyzwoity zysk, a nasz portfel kredytów jest nadal w dobrej kondycji. Udział kredytów z rozpoznaną utratą wartości wyniósł na koniec roku zaledwie 1,82 proc., nadal znacznie poniżej wskaźników w polskim sektorze bankowym. W 2013 roku będziemy konsekwentnie kontynuować kształtowanie banku relacyjnego, dbając o bliskie relacje z klientami, efektywność kapitału i wzrost dochodów.

Nordea w Polsce to jednak nie tylko bank. Według "Rzeczpospolitej" Skandynawowie chcą sprzedać wszystkie polskie spółki: bank, firmę leasingowo-faktoringową, towarzystwo ubezpieczeń na życie i fundusz emerytalny. Mówi się, że właśnie pozycja tych spółek nie satysfakcjonuje centrali. Udział spółki ubezpieczeniowej w rynku ubezpieczeń na życie wynosi zaledwie 2,5 proc., a ub. rok zakończyła ona ze stratą.

A wydawało się, że zmiany w Nordea Banku dotyczą tylko restrukturyzacji. Spółka w niektórych obszarach ograniczała działalność, ale też inwestowała. Pod koniec ubiegłego roku w Trójmieście powstało nowoczesne centrum przetwarzania danych Nordea Bank Polska. Centrum to obecnie jedna z najnowocześniejszych jednostek obsługujących polskie instytucje finansowe, zapewniająca dostępność usług na poziomie 99,999 proc. Nordea Bank Polska uruchomiła je wspólnie z IBM. W tym roku miała ruszyć budowa nowej siedziby banku, w Gdyni w nowym centrum między SeaTowers a Gemini. Pod koniec ub. roku warszawska część centrali Nordea Bank Polska przeprowadziła się do nowego budynku, czyli do Nordea House, zbudowanego przez firmę Skanska.

Miejsca

Opinie (129) 6 zablokowanych

  • Kiepska obsluga w NORDEA w Gdansku

    • 5 7

  • Standardowe zagrywki cwaniaków w garniturach (1)

    Pół roku temu artykuł sponsorowany, że NORDEA otwiera tajne centrum informatyczne w trójmieście. Kumaci widzieli na zdjęciach puste szafy bez ANI JEDNEGO SERWERA. Po artykule wartość spółki na giełdzie wzrasta żeby ją teraz sprzedać za jakikolwiek pieniądz.

    Już wtedy wiedziałęm że przygotowują grunt pod sprzedaż. Tylko czemu media są takie że jak zapłacisz dziennikarzowi to napisze o tym co chcesz.

    • 5 4

    • budowa takiego "pustego" centrum przetwarzania tej klasy kosztuje kilkadziesiąt milionów zł, dalej uważasz że to fałszywy trik mający na celu podbicie ceny akcji?

      • 0 0

  • Kiciński się ewakuował w dobrym momencie? (1)

    Co się stało w tym banku?
    Przecież Żygowski jest podobno dobrym prezesem?
    O co chodzi???

    • 5 1

    • eee

      Dobrym? Dobrym to on jest ale karierowiczem

      • 2 1

  • Oczywiście że straci bank

    Czytałem niedawno, że w czasach kryzysu najbezpieczniejszymi są stolice krajów. W naszym przypadku najbezpieczniejsza jest Warszawa. Chodzi oczywiście o bezpieczne lokowanie kapitału i bezpieczne tworzenie inwestycji. Centrala z siedzibą na prowincji powoduje nieopłacalność istnienia firmy. Ktoś kupi Nordea Bank i inne spółki. Zgodnie z prawami ekonomii siedzibę utworzy w stolicy. Może być to Warszawa. Wiele firm przeniesie swoje centrale do Warszawy. Jest taka prawidłowość, w czasach kryzysu zyskują stolice i to one się bogacą. Trójmiasto i Pomorze jest prowincją bez jakichkolwiek perspektyw.

    • 2 4

  • Z jednej strony snujemy wizje szklanych drapaczy chmur nad Gdańską Bay, (2)

    z drugiej co raz więksi gracze opuszczają trójmiasto / Gdynię. Kto wobec tego będzie rezydować w tych drapaczach w dalmorze ? BPO ? SSC ?

    • 1 1

    • Nordea

      Najlepiej budować parterowe lepianki,wtedy napewno wszystkie banki się przeprowadzą.

      • 0 0

    • Siedziba Nordei nie miała być budowana na terenach Dalmoru,

      ale na działce już posiadanej przez Szwedów. Na Molo Rybackim nie ma być żadnych drapaczy chmur (36 m i bodaj jeden 55 m to żaden drapacz; takich są w Gdańsku tuziny), a jedyny wieżowiec znacznie niższy od Sea Towers może potencjalnie być zbudowany u nasady Molo.
      Siedziba Nordei miała mieć kilkanaście pięter. i być nie wyższa od np. Altusa.
      Jeśli w Gdyni ma ktoś jeszcze mieszkać, to musi też mieć gdzie pracować. Stocznie to obecnie żaden biznes. Te, co ocalały, w większości upadają lub ledwie zipią. Niestety, nawet słaby złoty przy polskiej słabej wydajności pracy i procesów produkcyjnych nie daje nam szans na konkurencją w produkcji. Jesteśmy obszarem tanich montowni. Jako tako ciągną jeszcze usługi, zwłaszcza te świadczone korporacjom zagranicznym.

      Polskę zabija odtwórczość i brak innowacyjności. Jesteśmy tanimi składaczami i sekretarkami, a obecne prawo podatkowe gwarantuje, że firmom nie opłaci się inwestować w innowacyjność jeszcze przez długie lata (złotówka zainwestowana w Europie Zachodniej kosztuje inwestora 0,3-0,5 złotego; złotówka zainwestowana w innowacje w Polsce kosztuje inwestora ok. 1,5 złotego, czyli polski fiskus KARZE inwestora za innowacyjność, zamiast go wspierać)..

      • 0 0

  • Bankier, to osoba która prowadzi bank, jest właścicielem banku (np. Pierpont Morgan).

    A ci pryszczaci goście w gajerkach z Zary, co naciągają na kredyty, to są zwykli pracownicy banku (Bankowcy).

    • 4 1

  • Raczej Nordea straciła Gdynię.

    • 2 1

  • Nordea.

    Panie Prezydencie Gdyni trzeba walczyć !

    • 1 2

  • Chciałbym zobaczyć podsumowanie, ile milionów PLN zwolnień i upustów straciła już Gdynia

    stosując różne "zachęty" dla Nordei (w momencie, gdy ulokowała swoją siedzibę w Gdyni, szeroko rozpisywano się na temat owych zachęt finansowych). Cena zajmowanej obecnie działki pod siedzibę, preferencyjna stawka podatku od nieruchomości, praktycznie przymus rozliczania się mieszkańców Gdyni z UM przez ten bank (czyli transfery z naszych podatków za usługi finansowe) itd.

    Jeszcze rok temu mówiono, że zysk netto polskiej gałęzi banku jest (w relacji do kosztów utrzymania czy obrotów) wyższy niż w całej grupie kapitałowej, czyli grupa podwyższała swój wynik względny netto m.in. dzięki Nordea Poland. Teraz nagle okazuje się, że zwijają polski bank, bo nie idzie im działalność ubezpieczeniowa... To jakaś pijarowska ściema.

    • 0 0

  • Nordea

    Szczurek powinien osobiście przekonać właścicieli o pozostaniu w Polsce ! Gdynia straci na tym najwięcej !!! Szkoda by było ,tym bardziej ,że w Polsce bank radził sobie całkiem dobrze a klienci spostrzegali ten bank bardzo pozytywnie !

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Waldemar Kucharski

współzałożyciel i były prezes zarządu Young Digital Planet SA. Obecnie członek Rady Nadzorczej...

Najczęściej czytane