• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

10 powodów, dla których warto zainteresować się złotem

8 maja 2024 
Opinie (15)
Jednym z wielu atutów złota jest to, że można je kupić już za niewielką kwotę. Jednym z wielu atutów złota jest to, że można je kupić już za niewielką kwotę.

Można wskazać niewiele aktywów, które z jednej strony mają tysiące lat tradycji jako narzędzie do przechowywania wartości, a z drugiej są w dalszym ciągu współcześnie wykorzystywane przez np. banki centralne czy inwestorów. W zasadzie takie aktywo jest tylko jedno: złoto.Złoto charakteryzuje się szeregiem unikalnych cech, które można znaleźć dziś w nieruchomościach, kryptowalutach czy obligacjach skarbowych, jednak tylko złoto zawiera w sobie pełną ich kombinację.

Ochrona siły nabywczej pieniądzaW czasach wysokiej inflacji ceny dóbr i usług rosną. Za tę samą kwotę pieniędzy możemy kupić mniej - nasze pieniądze tracą siłę nabywczą. Jak złoto chroni wartość nabywczą pieniądza? Dobrze obrazuje to popularny przykład:

100 lat temu można było kupić forda T za kwotę 300 dolarów lub równowartość w kruszcu, która po ówczesnym kursie wynosiła 16 uncji złota. Innymi słowy: ford T kosztował mniej więcej tyle co 16 uncji złota. Dziś współczesny model forda również możemy kupić za równowartość ok. 16 uncji złota. Ale nie jest to już 300 dolarów, a raczej kwota bliższa 30 tys. dolarów.

Ten przykład obrazuje, jak na przestrzeni stulecia dolar tracił na wartości względem dóbr konsumpcyjnych i względem złota, które zachowało swoją wartość.

Ograniczona podaż złotaOd roku 1971, kiedy to Richard Nixon zdecydował się oddzielić dolara od złota, nowo "utworzony" dolar nie musi posiadać pokrycia w złocie. Oznacza to, że amerykański bank centralny może wydrukować tyle nowych dolarów, ile tylko zapragnie.

Jeśli zaś chodzi o złoto, jego podaż jest ograniczona na dwóch poziomach - przez określone moce przerobowe pozwalające dostarczyć w ciągu roku pewną określoną ilość kruszcu (ok. 3 500 ton), a także przez fakt, że ilość złota na Ziemi jest skończona. Jest go całkiem sporo, ale zdecydowana większość jest dla nas niedostępna z uwagi na głębokość położenia.

Złoto, które jesteśmy w stanie pozyskać, skończy się według szacunków Światowej Rady Złota prawdopodobnie w ciągu najbliższych dekad.

Złoto jako bezpiecznik  • Nie trzeba inwestować w całe sztabki. Można kupować też monety inwestycyjne.
Złoto, obok dolara, franka szwajcarskiego czy jena japońskiego, postrzegane jest jako tzw. bezpieczna przystań, a więc aktywo o dużym poziomie bezpieczeństwa. Wynika to z faktu, że jego podaż jest ograniczona i - w przeciwieństwie do spółek giełdowych - nie może ono zbankrutować.

Złoto nigdy nie stanie się bezwartościowe, a jego cena nie spadnie poniżej kosztu produkcji, który nieustannie rośnie (m.in. przez inflację, rosnące koszty urządzeń, energii i pracy). Nawet jeśli krótkoterminowo cena giełdowa złota notuje spadki, wiadomo, że w dłuższej perspektywie będzie się ona urealniała względem rynków i sytuacji gospodarczej.

Popyt na złoto umacnia się w sytuacjach, gdy gorzej zaczyna się dziać na rynkach finansowych lub w gospodarce, ale także wówczas, gdy wzrastają niepokoje geopolityczne. Znajduje to odzwierciedlenie w historii. W ciągu chociażby ostatnich dwóch dekad złoto dwukrotnie notowało swoje historyczne rekordy: po kryzysie w 2008 r. i w 2020 r., gdy wybuchła pandemia COVID-19.

Ta cecha złota sprawia, że jest ono idealnym "bezpiecznikiem" i chętnie nabywane jest przez banki centralne, a także inwestorów, którzy chcą zdywersyfikować swój portfel.

Złoto jako dywersyfikacjaDywersyfikacja to różnicowanie zawartości "portfela" w celu uodpornienia go na negatywne skutki wydarzeń występujących w określonym czasie, jak wzrost inflacji czy kryzysy gospodarcze. I złoto, jako aktywo posiadające wyżej wymienione cechy, sprawdza się w tej roli idealnie.

Nie ma jasno określonych podziałów, jaką część oszczędności warto ulokować w złocie. Inaczej będzie to wyglądało w przypadku inwestora, który chce się jedynie zabezpieczyć przed ryzykiem, a inaczej w przypadku osoby, która chce zbudować sobie dodatkowy fundusz emerytalny lub odłożyć pieniądze dla swoich dzieci.

FizycznośćDla chcących inwestować nawet najmniejsze kwoty uruchomiono możliwość kupowania sztabek po kawałku. Dla chcących inwestować nawet najmniejsze kwoty uruchomiono możliwość kupowania sztabek po kawałku.
W przeciwieństwie do wielu instrumentów finansowych, które w dzisiejszych czasach mają postać zapisu cyfrowego, sztabka złota jest czymś, co możemy schować do kieszeni i zabrać ze sobą w dowolne miejsce na świecie. Nie potrzebujemy do tego łącza internetowego ani nawet prądu.

Innymi fizycznymi dobrami są np. nieruchomości. Jednak, jak sama nazwa wskazuje, są one nieruchome - nie da się ich przemieścić. Złoto jest zarówno fizyczne, jak i mobilne, co z kolei łączy się z jego kolejną cechą.

Duża koncentracja wartościZłoto jest "gęste", nie tylko z punktu widzenia fizyki, ale także ekonomii. Sztabka złota o wadze 1 kg kosztuje ok. 267 tys. zł (stan na dzień 25.07.2023 r.). Jednocześnie jest ona mniejsza od typowego, współczesnego smartfona. Bez problemu zmieścimy ją w dowolnym bagażu, a nawet w kieszeni.

Niski próg wejściaNa rynku dostępny jest cały szereg sztabek i monet w szerokim zakresie wagowym - najmniejsze sztabki ważą 1 g, a ich koszt to 297 zł (na dzień 25.07.2023). Oznacza to, że tak naprawdę, aby wejść w posiadanie złota, nie trzeba posiadać wielkiego majątku. Można je kupować raz na jakiś czas, w mniejszych ilościach.

Świetnie pomaga przy tym sklep internetowy Goldsaver, w którym sztabki o wadze 1 uncji (31,1 grama) można kupować "po kawałku", kupując niewielkie ilości złota z dowolną częstotliwością i za dowolne kwoty (min. 50 zł).

Korzyści podatkoweOgromnym atutem złota są także korzyści podatkowe. Złoto jest zwolnione z podatku dochodowego, o ile odsprzedaż kruszcu nastąpi po upływie 6 miesięcy od momentu zakupu. Absolutnie unikalną cechą złota, jakiej nie mają żadne inne aktywa, jest również zwolnienie z podatku VAT na terenie Unii Europejskiej.

Złoto jest płynnePrzez płynność rozumie się łatwość zbycia danego aktywa. W przypadku złota możemy mówić o bardzo dużej płynności. Złoto można bardzo łatwo nabyć, ale także równie łatwo odsprzedać.

Poprzez płynność rozumiemy także podzielność. Mając sztabkę o wadze 100 g, bez problemu możemy zamienić ją na dwie sztabki 50-gramowe i jedną z nich sprzedać - operacja taka w przypadku choćby nieruchomości jest dużo bardziej złożona.

Złoto jest międzynarodoweW przeciwieństwie do akcji, obligacji, walut czy nieruchomości, które na stałe przypisane są do określonej lokacji czy instytucji, złoto nie posiada emitenta i kraju emisji, nie jest przypisane do żadnego kraju, a jednocześnie jest respektowane wszędzie.

Sztabkę złota sprzedamy równie łatwo w Polsce, jak i w każdym innym kraju. Jako nośnik wartości o historii liczącej ponad 5 tys. lat, występujący i znany w każdej kulturze, złoto wszędzie znajdzie swojego nabywcę - w każdym miejscu na świecie znajdzie się ktoś, kto będzie gotów od nas sztabkę złota odkupić.

Po więcej informacji dotyczących złota inwestycyjnego zapraszamy do naszych salonów Goldenmark: w Gdańsku przy ul. Rajska 8 oraz w Gdyni przy ul. Władysława IV 42, a także do sklepu internetowego: www.goldenmark.com

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (15)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Kabat

Dyrektor operacyjny SESCOM (nadzoruje realizację kontraktów). Magister Inżynier Elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej. Od lat 90. kontynuuje doświadczenia w zarządzaniu z licznymi sukcesami z zakresu zwiększania poziomu sprzedaży w branży B2B, nawiązywaniu międzynarodowych relacji handlowych, pozyskiwania finansowania i współpracy typu venture capital oraz rozwiązywaniu problemów szybko rozwijających się organizacji.Ekspert w budowaniu zespołów managerskich i w...

Najczęściej czytane