• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

30 lat kancelarii prawniczej Cognitor

18 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Od lewej: mec. Jakub Szarmach, Alicja Wojczuk, mec. Leszek Skrobański, Agata Nowacka, Katarzyna Kawecka, Szymon Mielewczyk, mec. Krzysztof Skrobański. Od lewej: mec. Jakub Szarmach, Alicja Wojczuk, mec. Leszek Skrobański, Agata Nowacka, Katarzyna Kawecka, Szymon Mielewczyk, mec. Krzysztof Skrobański.

Kancelaria Radców Prawnych Cognitor Skrobańscy i Szarmach, której siedziba znajduje się przy ul. Szymanowskiego 2Mapka we Wrzeszczu, obchodzi właśnie jubileusz 30-lecia działalności. Jej pierwotny zespół stanowiła niewielka grupa przyjaciół, którzy właśnie ukończyli aplikację. Dziś to kilkunastu doświadczonych prawników, a wśród ich klientów jest wiele zagranicznych spółek, np. z Niemiec, Skandynawii, Wielkiej Brytanii lub Stanów Zjednoczonych. Oprócz obsługi prawnej biznesu, kancelaria rozszerzyła niedawno swoją działalność o ofertę skierowaną do branży IT. To jeden z niewielu podmiotów w całym kraju, który świadczy pełen zakres usług dla software house'ów czy dostawców usług IT.Kancelaria prawnicza Cognitor (łac. reprezentant) to przykład sukcesu, który zrodził się ze śmiałego marzenia dwóch przyjaciół. Świeżo upieczeni radcowie prawni postanowili zrealizować plan z czasów aplikacji, aby połączyć siły i zawiązać spółkę świadczącą usługi prawne dla biznesu. Początki nie były łatwe, ale wspólnikom sprzyjał dynamiczny rozwój polskiej gospodarki czasów transformacji ustrojowej. Nie opuszczała ich także determinacja w dążeniu do celu, w tym gotowość do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji.

- Nasza kancelaria obchodzi właśnie jubileusz 30-lecia działalności. Została założona w 1990 r. jako niemalże firma garażowa. Jej pierwsza siedziba znajdowała się w skromnym, parterowym budyneczku przy dworcu PKP Gdańsk Oliwa. Siedziba jeszcze kilkukrotnie zmieniała się aż do 2002 r., kiedy to znalazła się we własnym lokalu w biurowcu przy ul. Szymanowskiego 2 we Wrzeszczu i pozostaje tam do dziś. W skład naszego zespołu wchodzi obecnie kilkunastu radców prawnych z wieloletnia praktyką, wspieranych przez nieocenionych pracowników administracyjnych - opowiada radca prawny Krzysztof Skrobański, jeden z partnerów zarządzających kancelarii.

Klienci z Polski i zagranicyNa przestrzeni trzech minionych dekad, kancelaria Cognitor zapewniła sobie ugruntowaną pozycję nie tylko na rynku trójmiejskim. Jej klienci - od mikroprzedsiębiorców po wielkie korporacje, reprezentujących przeróżne branże - są rozsiani po całej północnej części Polski. Zakres świadczonych usług obejmuje m.in. zakładanie i przekształcanie spółek oraz wsparcie w ich prowadzeniu, zmiany korporacyjne, obsługę prawną inwestycji czy tworzenie umów handlowych w obrocie międzynarodowym, czyli dotyczących importu lub eksportu.

Prawnicy kancelarii Cognitor świadczą usługi nie tylko w języku polskim, ale i angielskim oraz niemieckim. Współpracują także z tłumaczami przysięgłymi, dzięki czemu obsługa prawna jest możliwa niemal we wszystkich językach europejskich. To właśnie dzięki wsparciu tej kancelarii, wiele zagranicznych przedsiębiorstw mogło otworzyć w naszym regionie swoje oddziały i filie.

Stabilny zespół kluczem do sukcesuJak podkreśla nasz rozmówca, doświadczenie i profesjonalizm to niejedyne czynniki, które zadecydowały o prężnym rozwoju spółki założonej niegdyś przez przyjaciół z aplikacji. Cognitor to kancelaria rodzinna, a jej obecny zespół jest niezwykle zgrany i podlegał niewielkim rotacjom. Znaczną część zespołu stanowią osoby, które pracują w niej niemal 30 lat. Stabilność więzi łączących pracodawcę z pracownikiem to rzadkość w branży prawniczej. To także bodziec, który daje motywację do wspólnego odnoszenia sukcesów.

- Mamy za sobą kawał historii, z której możemy być dumni. Nie jesteśmy dużą kancelarią i - szczerze mówiąc - chcemy, by tak pozostało. Stawiamy na jakość naszego zespołu, a nasi ludzie są dla nas bardzo ważni. Każdy z osobna, kto był zaangażowany w działalność naszej kancelarii - wspólnik czy nie, prawnik czy pracownik administracyjny - ma swój udział w tym sukcesie. Kancelaria zawsze miała charakter rodzinno-przyjacielski i tak pozostanie. Czasem żartujemy, że chcemy być jak ekipa z filmu "Niezniszczalni". Sami sprawdzeni ludzie i każdy wie, na czym polega jego zadanie - tłumaczy mec. Krzysztof Skrobański.
Od lewej: mec. Jakub Szarmach, Agata Nowacka, mec. Leszek Skrobański, Katarzyna Kawecka, Alicja Wojczuk, Szymon Mielewczyk, mec. Krzysztof Skrobański. Od lewej: mec. Jakub Szarmach, Agata Nowacka, mec. Leszek Skrobański, Katarzyna Kawecka, Alicja Wojczuk, Szymon Mielewczyk, mec. Krzysztof Skrobański.

Tradycja i nowe spojrzenieFilarem zespołu kancelarii prawniczej Cognitor, który był jednym z jej założycieli i pracuje w niej nieprzerwanie do dziś, jest mec. Leszek Skrobański, prywatnie ojciec naszego rozmówcy.

- Bez cienia przesady można stwierdzić, że jego upór, zaangażowanie i podejmowanie trafnych decyzji walnie przyczyniło się do tego, że znajdujemy się w miejscu, w którym obecnie jesteśmy. Tym samym jest on nie tylko kontynuatorem tradycji, ale także liderem kancelarii. Nadszedł jednak czas na drugie pokolenie. Kilka lat temu została przeprowadzona sukcesja, czyli wprowadzenie do spółki młodszych wspólników, którzy wnieśli nowe spojrzenie na naszą działalność. Znalazło to odzwierciedlenie w modyfikacji zakresu naszych usług - wyjaśnia mec. Krzysztof Skrobański.

Rozszerzenie o prawo nowych technologiiChoć współpraca z klientami biznesowymi nadal pozostaje podstawą działalności kancelarii Cognitor, zakres świadczonych usług został niedawno rozszerzony o prawo nowych technologii. Praktycznie oznacza to kompleksową obsługę prawną branży IT, obejmującą także wsparcie prawne start-upów oraz doradztwo prawne w zakresie inwestycji niepublicznych w podmioty innowacyjne.

Klientami wspomnianych usług są np. deweloperzy gier elektronicznych, agencje kreatywne, software house'y, firmy e-commerce i fundusze venture capital. Warto podkreślić, że kancelaria Cognitor rozwiązuje dla nich nie tylko problemy prawne, ale także podatkowe. Jeśli wymaga tego sytuacja, rozwiązanie jest tworzone we współpracy z różnymi ekspertami, m.in. doradcami podatkowymi i rzecznikami patentowymi.

Pierwsza siedziba kancelarii, przed którą stoi mec. Leszek Skrobański. Fotografia została wykonana w grudniu 1990 r. Pierwsza siedziba kancelarii, przed którą stoi mec. Leszek Skrobański. Fotografia została wykonana w grudniu 1990 r.

Jedna z niewielu takich kancelarii w PolsceKancelaria Cognitor to jeden z niewielu podmiotów nie tylko w skali Trójmiasta, ale całego kraju, który może pochwalić się tego rodzaju ofertą. Liderem w tym zakresie jest partner zarządzający kancelarii - mec. Jakub Szarmach. Co ciekawe, aby lepiej zrozumieć specyfikę pracy swoich klientów, radcowie prawni kancelarii Cognitor korzystają z rozwiązań low i no-code, a niektórzy także sami programują.

- Ok. dwa lata temu dokonaliśmy rozszerzenia naszych usług o obsługę prawną sektora nowych technologii. Pomagamy m.in. zakładać start-up'y, inwestorom zaangażować w nie swój kapitał, tworzyć umowy wdrożeniowe dla software house'ów, dokumenty i kontrakty dla dostawców branży IT czy regulaminy dla firm e-commerce. Szczycimy się tym, że rozumiemy skomplikowana materię tej dziedziny prawa, która sprawia kłopot nawet doświadczonym prawnikom. Przykładowo: bez dogłębnego zrozumienia, czego dotyczy umowa inwestycyjna zawierana pomiędzy funduszem a nowo powstałym start-up'em, trudno oczekiwać prawidłowego skonstruowania jej zapisów - kontynuuje mec. Krzysztof Skrobański.

Sprawdzone rozwiązania z zagranicyNiezwykle dynamiczny rozwój branży IT skutkuje tym, że prawo nie zawsze dościga zmieniającą się rzeczywistość. Tłumacząc to w bardziej obrazowy sposób - nie sposób oczekiwać, by ustawodawca był w stanie nadążyć z tworzeniem uregulowań coraz to nowych stosunków prawnych.

Zespół specjalistów z kancelarii Cognitor potrafi temu zaradzić, np. tworząc umowy, których treść jest inspirowana sprawdzonymi, zagranicznymi rozwiązaniami. Na bieżąco śledzą oni rozwój rynku obsługi prawnej branży IT niemal na całym świecie. Mowa tu przede wszystkim o Stanach Zjednoczonych - w granicach których leży Dolina Krzemowa, czyli światowe centrum wspomnianej branży - oraz Azji Południowo-Wschodniej.

- Chcemy być zawsze tam, gdzie jeszcze nie zawsze jest prawo. W przypadku prawa nowych technologii nierzadko mamy do czynienia z sytuacją, że wprawdzie w Polsce nie ma przepisów, ale za granicą wykrystalizowały się już pewne tradycje, wzory czy sposoby myślenia. Wiedzę o nich czerpiemy z dwóch źródeł. Po pierwsze, czytamy fachową literaturę anglojęzyczną, gdzie można znaleźć najświeższe doniesienia. Po drugie, mamy rozległe kontakty w kancelariach po obu stronach Atlantyku. Z zatrudnionymi tam prawnikami zawsze możemy skonsultować pomysł zastosowania w Polsce zagranicznych rozwiązań prawnych, które sprawdziły się w praktyce - kwituje mec. Krzysztof Skrobański.
Kontakt z kancelaria prawniczą Cognitor jest możliwy drogą telefoniczną pod numerem: (58) 521 90 90 lub drogą e-mailową pod adresem: kancelaria.prawnicza@cognitor.pl. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.cognitor.pl oraz facebookowym profilu kancelarii.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Artur Jadeszko

Od 2006 roku prezes zarządu ATC Cargo SA, spółki notowanej na NewConnect, alternatywnym systemie...

Najczęściej czytane