• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

400 tys. Polaków wyjedzie do pracy w Niemczech?

erka
11 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Szacuje się, że w najbliższych miesiącach do pracy w Niemczech może wyjechać 300-400 tys. naszych rodaków. Szacuje się, że w najbliższych miesiącach do pracy w Niemczech może wyjechać 300-400 tys. naszych rodaków.

Od 1 maja 2011 Polacy będą mogli bez ograniczeń podejmować pracę w Niemczech, Austrii i w Szwajcarii. Do pracy tylko w Niemczech może wyjechać 300-400 tys. naszych rodaków. Zatrudnienie będą mogli znaleźć głównie pracownicy z wykształceniem technicznym, np. elektrycy, elektronicy, inżynierowie budowlani.


Czy gdybyś dostał ofertę pracy zagranicą wyjechałbyś z kraju?


Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Gfk, blisko dwie trzecie Niemców obawia się otwarcia rynku pracy i konkurencji ze strony pracowników ze wschodnioeuropejskich państw. Tymczasem, z uwagi na utrzymujące się niedobory pracowników w niektórych zawodach i starzenie się społeczeństw, zarówno dla Niemiec, Austrii, jak i Szwajcarii, przyjęcie pracowników z zewnątrz jest konieczne do dalszego rozwoju gospodarczego.

Szacuje się, że do pracy w Niemczech może wyjechać 300 - 400 tys. Polaków. Najbardziej poszukiwane zawody to: pracownicy z wykształceniem technicznym (np. elektrycy, elektronicy, mechanicy precyzyjni, mechatronicy, inżynierowie budowlani), wykwalifikowani sprzedawcy, informatycy, lekarze i personel medyczny i przedstawiciele handlowi. Niemiecki rynek pracy może przyjąć około 14 tys. mechaników i monterów urządzeń elektrycznych i elektronicznych, około 12 tys. pracowników branży finansowej i bankowej, 12 tys. opiekunek, około 10 tys. pracowników branży hotelarskiej.

Młodzi Polacy mają też szansę na darmową naukę zawodu w Niemczech, m. in. dzięki indywidualnym projektom edukacyjnym landów niemieckich, bądź też wybranych niemieckich izb przemysłowo handlowych. Przykładem jest program Turyngii "Transnational-Dual", w ramach którego poszukiwane są osoby do zdobycia kwalifikacji w kilkunastu zawodach, m.in.: mechanika samochodowego, piekarza, tapicera, kucharza, pracownika restauracji, pracownika hotelu, szwacza.

Osoby chętne do udziału w projekcie powinny mieć 16-25 lat i poświadczoną dokumentem uznawanym w Niemczech znajomość języka niemieckiego na poziomie B1 (matura na poziomie podstawowym lub rozszerzonym albo certyfikat Instytutu Goethego). Należy też przedłożyć świadectwo ukończenia gimnazjum, technikum lub liceum ogólnokształcącego. Staż odbywa się w tzw. dualnym systemie kształcenia i łączy zajęcia teoretyczne w szkołach z praktycznymi w niemieckich przedsiębiorstwach. Praktykant otrzymuje zwykle wynagrodzenie rzędu maksymalnie kilkuset euro miesięczni i może liczyć na pomoc w znalezieniu zakwaterowania.
erka

Opinie (173) ponad 10 zablokowanych

  • ZDRAJCY.

    Zdrajcy do tego doprowadzili.

    • 2 2

  • co za czasy!--idziemy na dno!--uciekajmy!

    Zachętą dla Polaków mogą być też wyższe niż w Polsce zarobki – Minimalna płaca w branży budowlanej w przypadku niewykwalifikowanego pracownika we wschodnich landach wynosi 9,5 euro, w zachodnich – 10,9 euro, wykwalifikowany może liczyć na co najmniej 12,75 euro. W kategorii sprzątanie obiektów stawka minimalna wynosi 7 euro, na zachodzie Niemiec – 8,55 euro.

    Kto ma szansę znaleźć pracę? – Najbardziej poszukiwani są pracownicy wykwalifikowani z wykształceniem zawodowym lub technicznym, których w Polsce też brakuje – mówi dr Bandurska. – Niemiecki rynek pracy może przyjąć ok. 14 tys. mechaników i monterów urządzeń elektrycznych i elektronicznych, ok. 12 tys. pracowników branży finansowej i bankowej, 12 tys. opiekunek, ok. 10 tys. pracowników branży hotelarskiej – szacują eksperci AG TEST HR. Poszukiwani będą też pracownicy budowlani, informatycy, lekarze i personel medyczny.

    • 0 1

  • Tylko praca w Niemczech.

    Długo czekałam, żeby można było legalnie wyjechać i pracować w Niemczech. W latach 70-tych pracowałam 3 lata u Niemców i byłam bardzo dobrze traktowana. Nigdy nie usłyszałam złego słowa na Polaków, a kiedy kontrakt się skończył i musieliśmy wyjechać, to płakaliśmy razem z Niemcami, że musimy się rozstać. Chciałabym wyjechać tam do pracy, ale nie mam nikogo, kto na początek dałby mi dach nad głową i pomógł mi znaleźć jakąkolwiek pracę. W ciemno boję się jechać.

    • 0 1

  • Ucz się dziecię języków, ucz,

    a pojedziesz na służbę (na roboty) do Niemiec.

    • 1 0

  • Budowlaniec

    Od dłuższego czasu szukam pracy jako budowlaniec w Niemczech, ale bez rezultatu. Boje się sam wyjechać, ponieważ nie znam niemieckiego, ale chętnie będę się jego uczył. Mam dosyć szukania pracy w Polsce i słuchania, że praca jest nieaktualna dla 50- latka. Mam już umierać? Emeryci i renciści nie są za starzy do podjęcia drugiej pracy? Oni się wszędzie nadają, a my jesteśmy za starzy.

    • 0 0

  • Hello hellllo helołłł

    Znowu narzekacie? Co za g..pi naród, najpierw zarżnąć się da za swoją partię, a potem narzeka.
    Dalej wybierajcie tych samych ludzi by stół okrągły to dalej będzie tak zielono jak w irlandii czy rozwojowo jak za IV RP.

    nie dla POPISSLDPSL tak dla rewolty i młodych u steru, nie dla kleru i komuny.

    • 0 0

  • TRZEBA ZNAĆ JĘZYK - TO DYSKWALIFIKUJE WIĘKSZOŚĆ CHĘTNYCH

    poza tym te ilości potrzebnych zawodów nie dotyczą tylko chętnych z Polski...tak myślę.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Halbryt

Odpowiedzialny za wytyczanie kierunków rozwoju SESCOM, określanie zadań strategicznych oraz koordynację działalności poszczególnych pionów organizacyjnych. Magister Inżynier Nauk Technicznych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Certyfikowany Project Manager Stowarzyszenia Project Management Polska, Prezes Zarządu Bałtyckiego Centrum Transferu Technologii SA i Wiceprezes Zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.

Najczęściej czytane