• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

60 tys. zł kwoty wolnej od podatku już w Sejmie

erka
12 lutego 2024, godz. 08:00 
Opinie (270)
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy zmieniającej kwotę wolną od podatku z 30 tys. zł na 60 tys. zł. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy zmieniającej kwotę wolną od podatku z 30 tys. zł na 60 tys. zł.

Na stronach sejmowych pojawił się projekt ustawy dotyczącej zwiększenia kwoty wolnej od podatku z 30 tys. na 60 tys. zł. Jeśli planowane przez rząd dwukrotne podniesienie kwoty wolnej od podatku wejdzie w życie, przy takiej konstrukcji prawa pracownicy zarabiający do ok. 6 080 zł brutto miesięcznie nie zapłaciliby podatku. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku oznacza więcej dochodu w kieszeniach pracowników, a więc mniejszą presję na podwyżki płac.Polska pełna Polska pełna "niańczących" przepisów. Podatki od alkoholu, papierosów i słodyczy

Czy podatki są potrzebne?

Przez wiele lat kwota wolna od podatku dla większości obywateli rozliczających PIT wynosiła 3 091 zł. W latach 2018-2021 wzrosła ona do 8 tys. zł. Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 30 tys. zł. Próg ten odnosi się do zarobków osiąganych w ujęciu rocznym. Jeśli chodzi o 2023 rok, kwota wolna od podatku dochodowego jest ustalana w następujący sposób:

  • dochody roczne na poziomie wynoszącym do 30 tys. zł - podatek w wysokości 0 złotych;
  • dochody roczne wynoszące co najmniej 30 001 zł i nie wyższe niż 120 tys. zł - kwota wolna jest ustalana jako różnica 12 proc. (tyle wynosi podstawowa stawka podatku PIT) minus kwota zmniejszająca podatek, czyli 3,6 tys. zł;
  • roczne dochody przekraczające 120 tys. zł - kwota jest wówczas ustalana jako 10,8 tys. zł + 32 proc. z nadwyżki ponad 120 tys. zł.


Wyższa kwota wolna od podatkuJeśli planowane przez rząd dwukrotne podniesienie kwoty wolnej od podatku wejdzie w życie, to dochód do 60 tys. zł w ciągu roku nie będzie opodatkowany. Co to oznacza? Kwota wolna dotyczy osób rozliczających się na skali podatkowej, czyli m.in. z tytułu umów o pracę i zlecenie, ale także działalności gospodarczej.

- Przy stawce podatku 12 proc. zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł da podatnikom oszczędność w kwocie 7,2 tys. zł rocznie. Przy takiej konstrukcji prawa pracownicy zarabiający do ok. 6 080 zł brutto miesięcznie i emeryci z emeryturą do kwoty 5 tys. zł miesięcznie nie zapłaciliby podatku, ponieważ pierwsze 60 tys. zł byłoby nieopodatkowane. Dochód do 120 tys. zł jest opodatkowany stawką 12 proc. Po przekroczeniu 120 tys. zł stawka podatku nagle wzrasta do 32 proc., ale naliczana jest od kwoty powyżej 120 tys. zł. Oznacza to, że również osoby, które wejdą na wyższy próg podatkowy, skorzystają z podniesienia kwoty wolnej od podatku. Innymi słowy podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł pozytywnie wpłynie na portfele podatników rozliczających się na zasadach ogólnych, czyli osób na umowach o pracę, zlecenie, emerytów oraz właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych - wyjaśnia Tomasz Petryszak, koordynator zespołów księgowych Ifirma.


Więcej dochodu w kieszeniach pracownikówWyższa kwota wolna od podatku to ulga dla pracodawców. Niedobory kadrowe i wysoka inflacja wymuszają ciągły wzrost kosztów pracy, a co za tym idzie - spadek konkurencyjności polskich firm. Zarówno tych nastawionych na eksport, jak i na rynek wewnętrzny. Koszty prowadzenia biznesu rosną, firmy tracą marżowość i stają się mniej konkurencyjne. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku oznacza więcej dochodu w kieszeniach pracowników, a więc mniejszą presję na podwyżki płac i w efekcie więcej kapitału, który przedsiębiorstwa będą mogły przeznaczyć na dalsze inwestycje.

Wnioskodawca szacuje maksymalne koszty związane z podniesieniem kwoty wolnej od podatku do wysokości dwunastokrotności pensji minimalnej na kwotę 35 mld zł (w tym 18 mld to skutek finansowy dla jednostek samorządu terytorialnego.
erka

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (270)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Bogdan Górski

prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego „Górski”.Spółkę, ze stu procentowym kapitałem...

Najczęściej czytane