• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

O pracę się nie boimy, ale o zarobki już tak

VIK
9 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (56)
Aż 58 proc. badanych zamierza ograniczyć konsumpcję, zarówno produktów, jak i usług, a 68 proc. obawia się o stabilność swoich zarobków. Jednak tylko 23 proc. boi się utraty pracy. Aż 58 proc. badanych zamierza ograniczyć konsumpcję, zarówno produktów, jak i usług, a 68 proc. obawia się o stabilność swoich zarobków. Jednak tylko 23 proc. boi się utraty pracy.

Wysoka inflacja i nienadążające za nią zarobki to obecnie główne zmartwienia Polaków. Stan polskiej gospodarki negatywnie ocenia zdecydowana większość respondentów (80 proc.), ponad połowa zamierza ograniczyć konsumpcję produktów i usług. Mimo to niemal połowa badanych patrzy optymistycznie w przyszłość. Jedyne, czego Polacy w znacznie mniejszym stopniu się obawiają, to utrata pracy (23 proc.) - tak wynika z najnowszego badania ARC Rynek i Opinia.Czy obawiasz się utraty pracy?

Obecnie największą bolączką Polaków są rosnące ceny. Zdecydowana większość (84 proc.) liczy się z tym, że ten wzrost się nie zatrzyma w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Optymistów w tym zakresie jest niewielu - tylko 6 proc. badanych liczy na obniżenie cen, a co dziesiąty wierzy, że to już koniec wzrostu cen. Tylko co piąty badany jest zdania, że obecna sytuacja gospodarcza Polski jest dobra. Zdecydowana większość Polaków (80 proc.) ocenia sytuację gospodarczą Polski jako złą.


Co piąty badany przyznaje, że teraz żyje mu się lepiej niż rok temu o tej porze. Co trzeci nie widzi żadnych zmian, jednak niemal połowa przyznaje, że ich obecna jakość życia jest niższa niż o tej samej porze rok temu. W związku z tym ponad połowa respondentów zamierza ograniczyć konsumpcję, zarówno produktów, jak i usług, zwiększenie zakupów planuje wyłącznie 9 proc. badanych. Polacy obawiają się też o stabilność swoich zarobków (68 proc.), jednak osoby obawiające się utraty pracy są w mniejszości (23 proc.).

Mimo wielu obaw i niesprzyjających warunków aż 43 proc. badanych optymistycznie patrzy
w przyszłość. Co trzeci jest pesymistą, a co czwarty nie potrafi stwierdzić, jaki będzie kolejny rok.

- Polacy mają świadomość, że ceny będą rosły, dlatego obawiają się o stabilność swoich zarobków. Nie jest to jednak lęk związany z możliwością utraty pracy, a bardziej z faktem, że za zarobione pieniądze coraz mniej można kupić, gdyż wzrosty wynagrodzeń na większości stanowisk nie nadążają za inflacją. Jednocześnie brak obaw o samo zatrudnienie może wpływać na dość wysoki poziom optymizmu w społeczeństwie. Gdyby do tych wszystkich czynników doszedł strach o utratę pracy, wówczas można byłoby się spodziewać, że nastawienie do przyszłości byłoby bardziej pesymistyczne - mówi Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.
VIK

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (56)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sebastian Ptak

Prawnik, ekspert rynku bankowego, współtwórca nowoczesnego sektora płatniczego w Polsce, Prezes Zarządu sopockiej spółki Blue Media, jednego z największych dostawców rozwiązań technologicznych w obszarze finansów. W Blue Media odpowiada m.in. za obszar bezpieczeństwa oraz rozwój biznesu, w tym za planowanie strategicznych kierunków rozwoju firmy. Wierzy, że umiejętności łączenia różnych dziedzin i wyciągania wniosków powinniśmy uczyć się już w szkole. Prywatnie meloman, pasjonat kina...

Najczęściej czytane