• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Absolwent gdyńskiej "trójki" głównym naukowcem w OpenAI

ws
16 maja 2024, godz. 12:00 
Opinie (66)
Absolwent III LO w Gdyni Jakub Pachocki głównym naukowcem w OpenAI. Absolwent III LO w Gdyni Jakub Pachocki głównym naukowcem w OpenAI.

Absolwent III LO w Gdyni - Jakub Pachocki - został głównym naukowcem w OpenAI. Jak podkreśla szkoła, na opublikowanej w 2023 roku liście 23 najbardziej wpływowych Polaków w AI znalazło się trzech absolwentów gdyńskiej "trójki", którzy ukończyli klasy matematyczno-informatyczne.Używasz Chata GPT?

Jakub Pachocki od niemal siedmiu lat prowadził globalny zespół, który stworzył Chat GPT, którym dziś zachwyca się cały świat. To jeden z najważniejszych badaczy w OpenAI. Teraz, po tym jak zrezygnował Ilya Sutskever, jeden z twórców firmy, został głównym naukowcem w OpenAI.

- Jakub będzie naszym nowym Głównym Naukowcem. Jakub jest również bez wątpienia jednym z najwybitniejszych umysłów naszego pokolenia, jestem zachwycony, że przejmuje tutaj pałeczkę. Prowadził wiele z naszych najważniejszych projektów i jestem pewny, że poprowadzi nas do szybkiego i bezpiecznego postępu w realizacji naszej misji stworzenia AGI, które przyniesie korzyści wszystkim - poinformował Sam Altman.
Jak przypomina gdyńska "trójka", Jakub Pachocki znalazł się na liście 23 najbardziej wpływowych Polaków w AI opublikowanej przez miesięcznik "My Company Polska". Na tej samej liście wymieniono również Filipa Wolskiego i Szymona Sidora, którzy również ukończyli klasy matematyczno-informatyczne III LO w Gdyni.


Jakub Pachocki - od mistrza świata w programowaniu na HarvardOd najmłodszych lat wiadomo było, że jest i będzie osobą ponadprzeciętną. Gdy bez problemów zdawał międzynarodową maturę, wiedział, że pójdzie na studia informatyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jako finalista sześciu olimpiad technologicznych mógł studiować, gdzie chciał.

W 2012 roku, jeszcze jako student, jego trzyosobowy zespół pokonał 35 tys. programistów z całego świata w Google Code Jam w Nowym Jorku. Polacy zostali wtedy mistrzami świata programistów. Rok wcześniej zajął trzecie miejsce.

Po tym sukcesie zdecydował się na kontynuację nauki na Carnegie Mellon University, gdzie został doktorem nauk komputerowych. Wiedzy nie było mu jednak dość, bo skończył jeszcze studia podoktorskie na Uniwersytecie Harwardzkim.


Z Facebooka do Open AIMając takie fundamenty, miał też oferty pracy od gigantów w branży. Wybrał pracę dla Facebooka. Co ciekawe, dziś próżno na tym portalu szukać jego ogólnodostępnych wpisów - oprócz lakonicznych informacji biograficznych na temat miejsca zatrudnienia czy ukończeniu kolejnych studiów.

Nadal rozwijał się naukowo, pracując na Berkeley i publikując kilkadziesiąt tekstów naukowych z obszaru przetwarzania ogromnych zasobów danych. Jednym tchem wymieniany jest wśród najlepszych programistów świata.
ws

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (66)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Roman

Członek zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA i Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia SA. Adam Roman z Ergo Hestią związany jest od 1993 roku. Od 2007 roku pełni funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za ubezpieczenia korporacyjne. Przez wiele lat był odpowiedzialny za reasekurację, uczestnicząc pośrednio w underwritingu przemysłowym. Przez lata współpracował z największymi reasekuratorami na świecie m.in. Munich Re, Swiss Re, GE Francona, SCOR i...

Najczęściej czytane