• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Będzie strajk w zbrojeniówce. Pracownicy obawiają się zwolnień

Robert Kiewlicz
25 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Strajk w zbrojeniówce. Związkowcy przeciwni są dalszemu procesowi konsolidacji spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Nie chcą dopuścić do zwolnień pracowników. Strajk w zbrojeniówce. Związkowcy przeciwni są dalszemu procesowi konsolidacji spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Nie chcą dopuścić do zwolnień pracowników.

Akcja protestacyjna w zakładach należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Nowy zarząd PGZ zapowiedział konsolidację spółek i powrót do pomysłu utworzenia Centrum Usług Wspólnych. Związkowcy alarmują: odebranie zakładom zbrojeniowym kluczowych pracowników administracyjnych spowoduje chaos decyzyjny, podniesie koszty i doprowadzi do licznych zwolnień. W Trójmieście do Polskiej Grupy Zbrojeniowej należą: Stocznia Wojenna Gdynia, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej Gdynia i pośrednio oraz Stocznia Remontowa Nauta Gdynia, którym zarządza MARS FIZ, a poprzez MS TFI jego głównym akcjonariuszem jest PGZ.



Czy popierasz protest branży zbrojeniowej?

Akcja protestacyjna będzie prowadzona w systemie narastającym. Rozpocznie się od oflagowania przedsiębiorstw, poinformowania załóg o skutkach przeprowadzanych przez zarząd PGZ SA zmian, w tym zwłaszcza skali możliwych wypowiedzeń warunków pracy i zwolnień pracowników. W przypadku braku reakcji ze strony zarządu PGZ akcja nasili się z wykorzystaniem wszystkich prawnie dopuszczalnych form protestu, ze strajkiem włącznie.

Pracownicy zbrojeniówki przeciwni konsolidacji spółek



Na początku sierpnia 2021 r. związkowcy wystosowali list do premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Stocznia Nauta. Aż 320 mln zł zadłużenia wymagalnego



- Za naganne i wręcz niedopuszczalne uznajemy pomysły forsowane przez PGZ. Rozwiązanie osłabi spółki zbrojeniowe wchodzące w skład Grupy Kapitałowej PGZ, podniesie koszty ich działania, doprowadzając równocześnie do tego, że duża grupa pracowników straci zatrudnienie. W każdej ze spółek zlikwidowanych zostanie wiele stanowisk pracy, na co związki zawodowe nie wyrażają zgody. Takie decyzje grożą wywołaniem niepokojów społecznych w spółkach wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGZ. Hipotetyczne oszczędności wskazywane przez zarząd PGZ jako potencjalny efekt centralizacji zakupów uważamy za niepewne i niewsparte ani wiedzą, ani doświadczeniem. Naszym zdaniem pomysł ten doprowadzi jedynie do niezrealizowania zamówień w określonym terminie, płacenia wysokich kar umownych, spowoduje chaos decyzyjny, podniesie koszty działania i zaowocuje kolejnymi, licznymi redukcjami zatrudnienia - czytamy w liście związkowców do premiera.

Sytuacja Nauty i Stoczni Wojennej jest trudna - przyznało ministerstwo



Następnie Sekcja Krajowa Przemysłu Zbrojeniowego ZZPE wystosowała kolejne pismo - tym razem do zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Domagała się w nim szczegółowych informacji na temat konsolidacji spółek i utworzenia Centrum Usług Wspólnych.

Protest w zakładach Polskiej Grupy Zbrojeniowej



Jednocześnie zarząd PGZ przystąpił do procedury przekazywania części pracowników ze spółek do PGZ.

OBR CTM zbuduje nowe laboratorium w Gdyni



- Cały proces jest toczony pod groźbą zwolnienia w przypadku braku zgody na przejście do nowego pracodawcy. Nie określa przy tym warunków pracy, miejsca jej wykonywania, kusząc za to możliwymi podwyżkami płac - informują związkowcy. - Powołanie tzw. Centrum Usług Wspólnych to już piąta próba powołania centralnego systemu zarządzania spółkami przez Zarząd PGZ (i jej poprzedników: Bumar oraz Polski Holding Obronny). Wszystkie zakończyły się klęską jej twórców.
Pod koniec sierpnia 2021 r. Rada Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego ZZPE - grupująca związki zawodowe z przeważającej większości spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej - podjęła decyzję o akcji protestacyjnej.

Miejsca

Opinie (95) 2 zablokowane

  • Każda państwowa spółka

    Służy do wyciągania pieniędzy z naszych podatków do kieszeni polityków i ich rodzin/znajomych. Nie ma spółek państwowych - nie ma problemu

    • 1 1

  • pis i myślenie - suchar w familiadzie

    niech robią pancerne autosany albo macier niech kupi lepsze helikoptery niż peło. Przy 6 bilionach zadłużenia (wliczając wcześniejsze emerytury) kupmy sobie nie 250 a 500 abramsów. Jeszcze lotnisko centralne . Paliwo 6 pln przy takim kursie to skandaal . ale dla 500 srebników plus nawet kukiz się sprzedał

    • 1 0

  • Związki zawodowe (1)

    Związki zawodowe to samo zło. W prywatnych firmach nie ma związków i przynoszą zyski, pracownicy zarabiają. Gdzie państwowe wszędzie strata. Jak wam źle to idzie na swoje. Nieroby, krętacze.

    • 0 0

    • Pseudoprywaciarze upasione na gotowym państwowym

      To dopiero krętacze. Tam straty już nie idą w setki milionów tylko w miliardy. Podwykonawcy latami czekają na kasę. Jak podwykonawcy nie skredytują, a Państwo nie dopłaci do gnooji to leży wszystko za miesiąc. To chodzi o to, żeby zarabiać i płacić terminowo swoje zobowiązania, a nie że on może batem poganiać i nie płacić w ukradzionym folwarku. Chory kraj i zidiociałe społeczeństwo. Gospodarka pańszczyźniano-chłopska to jedyny system jaki Irokezi Europy (jak na nich mówiono w 18 wieku) potrafią stworzyć. Tylko farmazony ...szyć potrafią o swoim "geniuszu". Po owocach czyli wynikach finansowych firm bez pomocy antycovidowo-fegatowej ich poznacie.

      • 0 0

  • Centralizacja zakupów nie kooperantów

    Modelowo corpo, zakupy z katalogu nawet pewnie lepsze warunki, ale z usługami pogorszy to napewno.. Ale excell i wykresy z oszczędności pracowników będą skakać i oklaski będą.. będzie na co zwalić jak nie pójdzie Pewnie w jednej lokalizacji będzie ciężko postawić dział zakupów, podzielą na strategicznych i operacyjnych, gdzie pierwsi będą globalni a drudzy lokalni. To samo biuro, więcej miejsca ale tez roboty.. a za zwolnienia by się im czkało bo specjaliści nie rosną na drzewach:

    • 0 0

  • Panie Chwałek odwagi!!!!

    Bardzo mądra decyzja - pytanie czy Prezesowi Chwałkowi wystarczy odwagi by w niej wyrwać . Nie tylko zakupy czy prawnicy ale i inne działy powinny być konsolidowane - handel, HR , administracja. Normalna decyzja biznesowa- ale w tych spółkach to nie jest najważniejsze. Po co tyle rad nadzorczych i zarządów . Czemu takiego CTM niw wrzuca do stoczni albo innej większej spółki pi co tyle kasy podatników tracić . Wystarczy jeden Prezes czy dyrektor finansowy czy handlowy :) w tym obszarze. Panie Chwałek odwagi !!! Solidarność jest z panem

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Zbigniew Canowiecki

Prezes Zarządu „Pracodawców Pomorza”. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej....

Najczęściej czytane