• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Cięcia, reformy i oszczędności. Kryzysowe expose Donalda Tuska

Robert Kiewlicz
20 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Donald Tusk zadeklarował, że celem rządu jest wyjście z nadmiernego deficytu już w przyszłym roku. Kosztami naprawy finansów publicznych premier chce jednak obciążyć różne grupy społeczne. Donald Tusk zadeklarował, że celem rządu jest wyjście z nadmiernego deficytu już w przyszłym roku. Kosztami naprawy finansów publicznych premier chce jednak obciążyć różne grupy społeczne.

Zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego do 67 roku życia, reformę KRUS, podwyżkę składki rentowej po stronie pracodawców i likwidację części ulg podatkowych - zapowiedział w expose premier Donald Tusk. Swoje przemówienie premier zakończył zadaniem: "Uwierzcie w przyszłość Polski - my wierzymy!" Czy społeczeństwo uwierzy mu po raz kolejny?


Czy popierasz zmiany jakie zapowiedział w expose Donald Tusk?


Zarówno rynki finansowe jak i przedsiębiorcy przyjęli zapowiedzi zmian z umiarkowanym optymizmem. - Z deklaracji premiera wynika, że równoważenie finansów publicznych ma następować bardziej przez zwiększenie wpływów podatkowych, a nie ograniczenie wydatków - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Jakie zmiany przewiduje premier Donald Tusk w najbliższej kadencji rządu? Przede wszystkim obniżenie deficytu finansów publicznych do 3 proc. już w 2012 roku oraz obniżenie długu publicznego do 47 proc. w 2015 roku. Nastąpić ma też stopniowe zrównywanie wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Z każdym rokiem wiek emerytalny wydłuży się o 3 miesiące.

Nastąpi także urealnienie becikowego i ulgi prorodzinnej. Ulga na trzecie i kolejne dziecko zwiększy się o 50 proc. Polacy z jednym dzieckiem i o wyższych dochodach pozostanie bez ulgi rodzinnej. Premier zapowiedział też zlikwidowanie ulgi na Internet oraz zniesienie 50 proc. kosztów uzyskania przychodów przy umowach autorskich.

Kontrowersyjny wydaje się być pomysł podniesienia o 2 pkt. proc. składki rentowej w części opłacanej przez pracodawcę. Spowoduje to dalszy wzrost pozapłacowych kosztów zatrudnienia. - W efekcie przedsiębiorca zatrudniający pracownika o pensji brutto na poziomie średniej krajowej, czyli 3617 zł brutto, będzie ponosił w sumie koszt aż 4322 zł. Zniechęci to firmy do tworzenia nowych etatów - mówi Piotr Marciniak, Tax Care.

Warto przy tym zaznaczyć, że rząd może podnieść składkę rentową znacznie szybciej niż zlikwidować ulgi podatkowe, co też zapowiedział szef rządu. W tym drugim przypadku, zmian można się spodziewać dopiero począwszy od 2012 roku. Wszystkie niekorzystne zmiany w podatku dochodowym muszą być bowiem znane podatnikom najpóźniej do 30 listopada, aby mogły obowiązywać od następnego roku. W przypadku składek nie ma takich ograniczeń.

- Kosztami naprawy finansów publicznych premier chce obciążyć różne grupy społeczne, w tym przedsiębiorców. Podwyższenie składki rentowej po stronie pracodawców może jednak przyczynić do się zwiększenia bezrobocia, bo wiele małych firm będzie redukowało zatrudnienie, szczególnie w regionach słabo rozwiniętych - ostrzega dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. - Istnieje również niebezpieczeństwo powiększenia się szarej strefy.

- Pozytywnie należy ocenić zapowiedź skrócenia czasu oczekiwania na pozwolenia budowlane do maksymalnie 60-100 dni w zależności od wielkości inwestycji - mówi Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club. - Skrócenie długości rozpraw sądowych o jedną trzecią. Zapowiadane zmiany dotyczące waloryzacji rent i emerytur (waloryzacja kwotowa), zapowiedź podwyższania wieku emerytalnego, powszechnego podatku dochodowego dla rolników, rozpoczynając od wprowadzenia od 2013 r. rachunkowości, oraz zmian dotyczących KRUS-u. Znaczące są też miany dotyczące systemu emerytalnego służb mundurowych oraz górników (przywileje emerytalne mają zachować tylko pracujący bezpośrednio przy wydobyciu) i zmian nakładów finansowych na armię.

- Likwidacja ulg podatkowych i podwyższenie składki rentowej przyniesie korzyści dla budżetu natychmiast, natomiast ograniczenie przywilejów emerytalnych i rentowych oraz zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego da oszczędności dopiero za wiele lat - komentuje dr Starczewska-Krzysztoszek.- Ale te zmiany przeprowadzić trzeba

Opinie (266) ponad 20 zablokowanych

  • Stop dla rządów PO (1)

    Rząd rżnie głupa. Ma w nosie co będzie z nami teraz i po osiągnięciu 65 lat. Czas na zmiany. Każdy kto jeszcze jest sprawny fizycznie i intelektualnie musi pokazać ,że nie zgadza się na takie rozwiązania. Działaj ,nie czekaj na biedę i głód ,które proponuje PO.

    • 20 2

    • co ty mówisz przed kolejnymi wyborami będzie powtórka że to wina no pisu no i pewnie Kościoła jedno z drugim nie ma nic wspolnego ale jako kozioł... i sytuacja się powtórzy

      • 4 0

  • Gdzie jest nasze 300 miliardów...?

    • 9 1

  • cięcia?

    A dlaczego rząd nie zaczął cięć od samych posłów -czy same diety już są tak marne, że trzeba im dac jeszcze ponad 10 tyś. miesięcznie na utrzymanie biur poselskich, do tego laptopy, samochody, telefony komórkowe, karty płatnicze, darmowe loty itp, itd. Najłatwiej sięga się do nieswoich kieszeni... To jest Polska właśnie...

    • 23 0

  • szczerze, oceniając z perspektywy czasu...

    tak Wam było źle za "Kaczorka"?

    • 15 2

  • Polak

    do d..py całe rządzenie tym parszywym krajem , strach pomyśleć co będzie dalej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! zróbmy coś ,bo nas zakopią!!!!!!!!!!!!!!!

    • 16 1

  • Tusk to miekka faja - jak przyjdzie (2)

    co do czego to nic z tych "obietnic i cięć" nic nie wyjdzie. Reformy są koniecznie:1. nalezy wywalic 30% urzednikow ktorzy i tak robia nic nikomu niepotrzebna robote i co gorsze przeszkadzaja2. obnizyc 1 prog podatkowy: za kazde dziecko 1% podatku mniej - czyli jezeli rodzice maja 3 dzieciakow to kazdy z nich placie 3% podatku mniejWracajac do Tuksa - to jest za slaby na powazne reformy, jeszcze ten kreatywny ksiegowy Rostowski i klopoty gotowe.4 ostatnie lata to dobitnie pokazaly ze Tuska nic sensownego nie potrafi zrobic. Troche mi przykro bo glosowalem na PO, na niego jako prezydenta, po trzecie na Komorowskiego (tez z PO) - spodziewalem sie chociaz minimalnej odwagi od Tuska i to zeby facet pokazal ze ma JAJA :)Kolejne 4 lata mina znowu zapewne na nicnierobieniu.

    • 13 1

    • 4 lata tuska to 4 lata picówy ofensywa jesienna wiosenna premier w sejmowym gabinecie wszystko ściema ściema ściema grało się w piłeczkę poleciało porobić zdjęcia przy wałach powodziowych olało katastrofę smoleńską potem się wsiadło w autobus i się jeździło ściemniać

      • 8 0

    • ja tam z chęcią bym oklepał kilku platfusowych fanatyków

      • 4 1

  • ...... współczuję Ci Polsko !!!

    ..... masz tak porąbane społeczeństwo ( korupcje, malkontenctwo, kombinatorstwo, zawiść, brak poszanowania człowieka do człowieka.... itd ! itd !!... ). Poprostu SZOK !! - co by nie zrobil w tym kraju.... NIE DOGODZISZ ! - teoretycznie wygrani sa tylko ci... co wyjechali z tego kurnika. Oni mają jakąś szansę - choć jest im ciężko ! ... czasem nawet bardzo ciężko !!

    • 7 3

  • Gdyby rudy powiedzial, co zamierza...

    to dzis on i jego PO byloby na wczasach. Teraz wciska psiarni, ze da im po 300zl w przyszlym roku. G@wno wam da. Jak zrobicie co do was nalezy w 2012, to zafunduje wam taka ustawe emerytalna, ze jescze w wieku 70 lat bedziecie ganiac z pala za nielatami po osiedlach.

    • 12 2

  • Czyli będzie jeszcze mniej umów o pracę, brawo Popaparańcy

    • 10 2

  • Średni wiek polaka = 70 lat. Ma pracować do lat 67. 3 lata po kilkaset złotych emerytury za całe zycie płacenia, niezły biznes

    skurczybyki!!!!!

    • 33 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kazimierz Wierzbicki

Prezes zarządu i właściciel Grupy Trefl, w skład której wchodzą spółki zajmujące się produkcją i...

Najczęściej czytane