• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy można odmówić urlopu na żądanie?

VIK
8 grudnia 2023, godz. 08:00 
Opinie (106)
Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. O nieobecności możemy powiadomić telefonicznie. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. O nieobecności możemy powiadomić telefonicznie.

Co zrobić, gdy przegapiliśmy terminy i w okresie świątecznym nie "zaklepaliśmy" sobie urlopu? Część pewnie sięgnie po tzw. urlop na żądanie. Jednak czy pracodawca zawsze ma obowiązek przyjąć nasz wniosek?Wakacje i święta to zwykle ten czas w pracy, gdy chętnych do wzięcia urlopu wypoczynkowego jest sporo. Wówczas nie tylko nasze plany urlopowe są ważne, ale także naszych kolegów z pracy. Trzeba to tak podzielić, aby firma mogła funkcjonować i nie było konfliktów w zespole. A co, gdy znajdzie się ktoś, kto "zaszachuje" pracodawcę urlopem na żądanie?

Czym właściwie jest tzw. urlop na żądanie? Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 167(2) pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.


Te 4 dni przysługują na cały rok kalendarzowy. Jeśli więc w czerwcu wykorzystamy 2 dni urlopu na żądanie, to do końca roku nagłe wolne od pracy możemy wziąć jeszcze tylko na 2 dni. Co ważne, urlop na żądanie nie kumuluje się i nie przechodzi na kolejny rok.

Jednak jest on częścią wymiaru urlopu przysługującego ze względu na staż, bo urlop na żądanie to urlop wypoczynkowy, a nie dodatkowe dni wolne. Różni się od tzw. wypoczynkowego trybem udzielania. Urlop wypoczynkowy z reguły jest udzielany zgodnie z ustalonym wcześniej planem urlopów w firmie, a o "na żądanie" można poprosić nagle, nawet w dniu jego rozpoczęcia.

Z jakiego powodu możemy wziąć takie nagłe wolne? W Kodeksie pracy nie ma zapisów, które określałyby, w jakich sytuacjach pracownik może, a w jakich nie może zawnioskować o urlop na żądanie. Zwykle jednak wolne w tym trybie bierze się w sytuacjach nagłych, na załatwienie spraw, których nie można było wcześniej przewidzieć i zaplanować. Kodeks pracy nie zabrania jednak wzięcia urlopu na żądanie bez uzasadnienia.


Urlop na żądanie, tak jak "zwykły" urlop wypoczynkowy, można rozpocząć dopiero po akceptacji wniosku przez pracodawcę. Niedopuszczalne jest nieprzyjście do pracy i poinformowanie o tym na koniec dniówki. O nieobecności można zawiadomić telefonicznie lub mailowo. Sam wniosek o urlop na żądanie najczęściej składa się pierwszego dnia po powrocie do pracy.

I teraz najważniejsze. Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? Wiele osób myśli, że tego rodzaju urlopu nie można odmówić, a pracodawca ma obowiązek go udzielić. Nic z tego. W tej kwestii mają zastosowanie te same przepisy, które regulują udzielanie urlopu wypoczynkowego. W związku z tym w wyjątkowych sytuacjach, kiedy pracownika w firmie nie może zastąpić inna osoba, pracodawca może odmówić urlopu na żądanie.
VIK

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (106)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Maciej Dobrzyniecki

Od roku 1994 jest członkiem Business Centre Club i pełni funkcję wiceprezesa. Jest ponadto...

Najczęściej czytane