• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Inwestycja w elektrownię gazową w Gdańsku. Decyzja do końca 2022 r.

erka
30 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Elektrociepłownia gazowa za 2,5 mld zł w Gdańsku
Decyzja Orlenu, Lotosu i Energi w sprawie budowy elektrowni gazowej w Gdańsku zostanie podjęta do końca 2022 r. Decyzja Orlenu, Lotosu i Energi w sprawie budowy elektrowni gazowej w Gdańsku zostanie podjęta do końca 2022 r.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie dojdzie do szybkiego podpisania umowy na budowę nowej elektrowni gazowej w GdańskuMapka. PKN Orlen, Grupa Lotos i Energa podpisały aneks do listu intencyjnego w sprawie analizy możliwości wspólnej inwestycji, wydłużający okres jego obowiązywania do 31 grudnia 2022 r. Wcześniej informowano, że podpisanie umowy inwestycyjnej w tej sprawie ma nastąpić do końca 2021 r. Wstępne plany zakładają moc zainstalowaną do ok. 0,6 GWe.Wraca pomysł na elektrownię gazową w Gdańsku. Inwestorem OrlenBudowa nowej elektrowni w Gdańsku to:

Projekt budowy na terenach Lotosu elektrowni gazowo-parowej, nazywanej w skrócie CCGT (z ang. Combined Cycle Gas Turbine, czyli układ gazowo-parowy), zakwalifikowany został do Krajowego Planu Odbudowy.

Daje to szanse na pozyskanie środków dotacyjnych lub preferencyjnego kredytu na poziomie 25-50 proc. wartości projektu. Obecnie kończy się etap analizy wariantowej, w której zatwierdzone zostaną główne parametry projektu, jak: moc, lokalizacja, udział kapitałowy Lotosu we wspólnym przedsięwzięciu z Orlenem i Energą.

Na zdjęciu blok CCGT o dużej mocy (463 MWe) we Włocławku. Blok gazowo-parowy we Włocławku to jeden z dwóch obok Płocka.
Na zdjęciu blok CCGT o dużej mocy (463 MWe) we Włocławku. Blok gazowo-parowy we Włocławku to jeden z dwóch obok Płocka.

Wspólna inwestycja Energi, Lotosu i OrlenuPowstanie CCGT w Gdańsku planowane jest do lipca 2026 r. Wstępne plany zakładają moc zainstalowaną do ok. 0,6 GWe. Spółki nie wykluczają jednak, że w toku rozmów i analiz przeprowadzonych na mocy zawartego listu intencyjnego szczegóły projektu zostaną zweryfikowane.

Elektrownia gazowa w Gdańsku. Podpisanie umowy jeszcze w 2021 r.W kwietniu 2021 r. Energa uzyskała decyzję środowiskową dla linii o napięciu 400 kV dla planowanej elektrowni gazowo-parowej w Gdańsku.

Inwestycja za ponad 1,4 mld zł. Lotos stawia na nowe produktyZgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. - tylko w tej dekadzie od Krajowego Systemu Elektroenergetycznego odłączone zostanie ponad 4 GW mocy. Tymczasem wzrost krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną szacowany jest na ok. 45 TWh do 2040 r.
erka

Miejsca

  • Energa Gdańsk, al. Grunwaldzka 472
  • ORLEN S.A. Gdańsk, Elbląska 135; Płock Chemików 7; Warszawa Bielańska 12

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (134)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kazimierz Wierzbicki

Prezes zarządu i właściciel Grupy Trefl, w skład której wchodzą spółki zajmujące się produkcją i dystrybucją puzzli, kart, gier planszowych, zabawek i mediami oraz trzy spółki sportowe. W latach 1997 - 2008 był prezesem ProkomuTrefl Sopot. W 1997 roku założone przez Kazimierza Wierzbickiego Sopockie Towarzystwo Koszykówki Trefl przekształcono w Sportową Spółkę Akcyjną.

Najczęściej czytane