• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Inwestycja w elektrownię gazową w Gdańsku. Decyzja do końca 2022 r.

erka
30 grudnia 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat Elektrociepłownia gazowa za 2,5 mld zł w Gdańsku
Decyzja Orlenu, Lotosu i Energi w sprawie budowy elektrowni gazowej w Gdańsku zostanie podjęta do końca 2022 r. Decyzja Orlenu, Lotosu i Energi w sprawie budowy elektrowni gazowej w Gdańsku zostanie podjęta do końca 2022 r.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie dojdzie do szybkiego podpisania umowy na budowę nowej elektrowni gazowej w GdańskuMapka. PKN Orlen, Grupa Lotos i Energa podpisały aneks do listu intencyjnego w sprawie analizy możliwości wspólnej inwestycji, wydłużający okres jego obowiązywania do 31 grudnia 2022 r. Wcześniej informowano, że podpisanie umowy inwestycyjnej w tej sprawie ma nastąpić do końca 2021 r. Wstępne plany zakładają moc zainstalowaną do ok. 0,6 GWe.Wraca pomysł na elektrownię gazową w Gdańsku. Inwestorem OrlenBudowa nowej elektrowni w Gdańsku to:

Projekt budowy na terenach Lotosu elektrowni gazowo-parowej, nazywanej w skrócie CCGT (z ang. Combined Cycle Gas Turbine, czyli układ gazowo-parowy), zakwalifikowany został do Krajowego Planu Odbudowy.

Daje to szanse na pozyskanie środków dotacyjnych lub preferencyjnego kredytu na poziomie 25-50 proc. wartości projektu. Obecnie kończy się etap analizy wariantowej, w której zatwierdzone zostaną główne parametry projektu, jak: moc, lokalizacja, udział kapitałowy Lotosu we wspólnym przedsięwzięciu z Orlenem i Energą.

Na zdjęciu blok CCGT o dużej mocy (463 MWe) we Włocławku. Blok gazowo-parowy we Włocławku to jeden z dwóch obok Płocka.
Na zdjęciu blok CCGT o dużej mocy (463 MWe) we Włocławku. Blok gazowo-parowy we Włocławku to jeden z dwóch obok Płocka.

Wspólna inwestycja Energi, Lotosu i OrlenuPowstanie CCGT w Gdańsku planowane jest do lipca 2026 r. Wstępne plany zakładają moc zainstalowaną do ok. 0,6 GWe. Spółki nie wykluczają jednak, że w toku rozmów i analiz przeprowadzonych na mocy zawartego listu intencyjnego szczegóły projektu zostaną zweryfikowane.

Elektrownia gazowa w Gdańsku. Podpisanie umowy jeszcze w 2021 r.W kwietniu 2021 r. Energa uzyskała decyzję środowiskową dla linii o napięciu 400 kV dla planowanej elektrowni gazowo-parowej w Gdańsku.

Inwestycja za ponad 1,4 mld zł. Lotos stawia na nowe produktyZgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. - tylko w tej dekadzie od Krajowego Systemu Elektroenergetycznego odłączone zostanie ponad 4 GW mocy. Tymczasem wzrost krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną szacowany jest na ok. 45 TWh do 2040 r.
erka

Miejsca

  • Energa Gdańsk, al. Grunwaldzka 472 Mapa
  • PKN ORLEN S.A. Gdańsk, Elbląska 135; Płock Chemików 7; Warszawa Bielańska 12

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (134)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Ciechowicz

Wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza. Nadzoruje prace Regionalnej Instytucji Finansującej, Działu...

Najczęściej czytane