• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Fotowoltaika - dofinansowania 2022

Klaudia Cichocka
17 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Dofinansowanie do fotowoltaiki pozwala zmniejszyć koszty związane z uruchomieniem instalacji. Dofinansowanie do fotowoltaiki pozwala zmniejszyć koszty związane z uruchomieniem instalacji.

Jak obniżyć koszty inwestycji w fotowoltaikę? Dofinansowania 2022 to atrakcyjna forma wsparcia dla osób zainteresowanych wytwarzaniem energii ze słońca. Zdecyduj się na rozwiązanie przyszłości i zmniejsz rachunki za prąd. Fotowoltaika pozwala również uniknąć regularnych podwyżek cen prądu. Przyczynia się także do ochrony środowiska naturalnego. Dofinansowania, ulgi i programy rządowe - co warto wiedzieć o formach wsparcia?
Obniż rachunki. Fotowoltaika - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Proces polega na przekształcaniu energii z promieni słonecznych w prąd. Instalacje zasilają domy, fabryki, instytucje, a także urządzenia codziennego użytku. Niewyczerpywalne źródło pozwala generować czystą energię bezpieczną nie tylko dla człowieka, ale również środowiska naturalnego.

Jak działa fotowoltaika?Jak działa fotowoltaika w domu? Ogniwa fotowoltaiczne to jedne z najważniejszych elementów składających się na instalację. Zbudowane są z materiału półprzewodnikowego np. krzemu, który umożliwia zachodzenie zjawiska fotowoltaicznego.

Ile kosztuje fotowoltaika w 2023 roku? Ile kosztuje fotowoltaika w 2023 roku?

Kilka ogniw połączonych w moduły tworzy panele słoneczne zasilane falownikiem. Rolą falownika jest przekształcenie energii pozyskanej ze słońca w prąd zmienny o parametrach zapewniających bezpieczne użytkowanie. Odpowiada również za regularną kontrolę parametrów i dopasowanie ich do wymagań sieci elektrycznej.

1 kwietnia 2022 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące instalacji paneli fotowoltaicznych. Do tej pory rozliczenie opierało się na systemie upustów. Prosumenci mieli możliwość oddawania nadwyżek energii do sieci energetycznej. Odbiór następował, kiedy domowa instalacja nie produkowała nowej energii, np. w nocy. Właściciel mógł pobrać od 70 do 80 proc. z wytworzonej energii.

Nowa ustawa wprowadza zmiany w systemie. Net-biling to rozliczenie kosztowe. Opiera się na sprzedaży nadwyżek energii po określonej cenie i zakupie, kiedy instalacja nie produkuje nowej energii. Rozliczenie odbywać się będzie w okresie rocznym.

Fotowoltaika - dofinansowania 2022Dofinansowanie do fotowoltaiki pozwala zmniejszyć koszty związane z uruchomieniem instalacji. Ogólnopolskie programy rządowe cieszą się największą popularnością wśród przyszłych prosumentów. Alternatywę stanowią formy lokalnego wsparcia, pożyczki na preferencyjnych warunkach oraz ulga podatkowa.

Dodatek osłonowy 2022. Jak złożyć wniosek o dopłaty po 31 stycznia?Korzystne warunki dofinansowania sprawiają, że fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność, a instalacje zasilają nie tylko gospodarstwa domowe, ale również przedsiębiorstwa czy fabryki.

Dofinansowania do fotowoltaiki sprawiają, że rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność. Dofinansowania do fotowoltaiki sprawiają, że rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność.

Dofinansowanie do fotowoltaiki - Mój Prąd 2022Mój Prąd to rządowy program wsparcia dla osób zainteresowanych inwestycją w domową mikroinstalację fotowoltaiczną. Nową edycję zaplanowano na I kwartał 2022 roku.

Dofinansowanie do fotowoltaiki w formie rządowego programu wystartowało w 2019 roku.
W pierwszych dwóch edycjach przyznano ponad 220 tys. dofinansowań, a środki w trzeciej rozdysponowano w rekordowym tempie. Łączna wartość wsparcia wyniosła 1,15 mln zł. Środki w czwartej odsłonie programu zaplanowano na wysokość 1 mld zł. Szacuje się, że pojedyncza dotacja wyniesie do 3 tys. zł.

Mój Prąd to program skierowany do właścicieli domowych instalacji wytwarzających energię na własne potrzeby. Jeżeli prosument chce skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki musi również posiadać zawartą umowę kompleksową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (zakładem energetycznym).

Nowa edycja koncentruje się na zwiększeniu własnej konsumpcji przez domowe instalacje. Dofinansowanie nie podlega opodatkowaniu, czyli w całej wysokości zasila inwestycję.

Czyste Powietrze 2022 - Fotowoltaika dofinansowaniaProgram Czyste Powietrze ma na celu redukcję zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery oraz poprawę efektywności energetycznej. Rząd zaplanował realizację do 2029 roku. Budżet wynosi 103 mld zł.

25 stycznia 2022 weszły w życie nowe zasady. Program Czyste Powietrze 3.0 staje się dostępy dla większej liczby osób. Podczas naboru obowiązuje nowy załącznik nr 2b "Koszty kwalifikowane oraz maksymalny poziom dofinansowania dla Części 3 Programu dla Beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania"). Szczegółowe informacje wraz z wnioskami znajdują się na stronie czystepowietrze.gov.pl.

Zmiany nastąpiły w kwestii m.in. maksymalnej dotacji, intensywności dofinansowania, liczbie transz, okresie realizacji przedsięwzięcia oraz dochodzie na jednego członka gospodarstwa domowego.

Czyste Powietrze 2022 obejmuje następujące zmiany:
 • maksymalna dotacja: do 69 tys. zł (w II edycji - do 37 tys. zł),
 • intensywność dofinansowania: do 90 proc. kosztów kwalifikowanych (II edycja - od 60 do 75 proc.)
 • dochód na jednego członka gospodarstwa domowego/przeciętny dochód na osobę: do 900 zł w gospodarstwach wieloosobowych, do 1260 zł w gospodarstwach jednoosobowych (w II edycji do 1564 zł w gospodarstwach wieloosobowych, do 2189 zł w gospodarstwach jednoosobowych)
 • liczba rozliczeń: do pięciu (w II edycji do trzech)
 • okres realizacji: do 36 miesięcy (w II edycji do 30 miesięcy)

Ulga termomodernizacyjna 2022Ulga termomodernizacyjna to kolejne narzędzie finansowe zachęcające do przedsięwzięć ograniczających formy szkodliwe dla środowiska, w tym inwestycje w odnawialne źródła energii. Od 2019 roku prosumenci mogą odliczać od dochodu wydatki poniesione na redukcję zużycia energii cieplnej. Jeżeli chodzi o fotowoltaikę, prosument może odliczyć koszty poniesione na zakup i montaż instalacji.

Limit odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł, a korzystanie z ulgi nie wyklucza uczestnictwa w innych programach.

Opinie (3)

 • fotowoltaika (1)

  Z pewnością warto skorzystać, ja zakładałam instalacje w roku ubiegłym ,edison energia, która zakładała mi instalację pomogła we wszystkich sprawach związanych z dofinansowaniem. Musimy pamiętać ze zakładając panele mamy własną energię a to jest najważniejsze.

  • 1 0

  • Piekna reklama

   Tylko nikt nie mówi wprost że fotowoltaiczne jest opłacalna od pewnego progu rachunków. Inaczej nie dość że się nie zwróci to jeszcze trzeba będzie do niej sporo dopłacić.

   • 0 0

 • Jesteśmy zadowoleni

  Decydując się na fotowoltaikę warto z uwagą dokonać wyboru firmy, która mogłaby zająć się montażem wspomnianych paneli. My powierzyliśmy to zadanie firmie Otovo i z efektu końcowego jesteśmy zadowoleni.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Roman

Członek zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA i Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia SA. Adam Roman z Ergo Hestią związany jest od 1993 roku. Od 2007 roku pełni funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za ubezpieczenia korporacyjne. Przez wiele lat był odpowiedzialny za reasekurację, uczestnicząc pośrednio w underwritingu przemysłowym. Przez lata współpracował z największymi reasekuratorami na świecie m.in. Munich Re, Swiss Re, GE Francona, SCOR i...

Najczęściej czytane