stat

Gdański Clipster. Inkubator pomysłów i przestrzeń do życia


To ma być miejsce pracy, współpracy, inkubator ciekawych projektów i... przestrzeń do życia. Gdański Clipster już czeka na swoich pierwszych mieszkańców. Jest to jedyne tego typu miejsce w Polsce i jedno z nielicznych na świecie.Czy powstanie takiej przestrzeni, jak Clipster to dobry pomysł?

tak, to bardzo potrzebna inicjatywa 52%
trudno powiedzieć, czas pokaże 31%
nie, nie podoba mi się ten pomysł 17%
zakończona Łącznie głosów: 185
Clipster. Co to takiego? To miejsce, gdzie pracujący nad swoim pomysłem dostaną nie tylko wsparcie opiekunów i mentorów, ale i dach nad głową. W przeznaczonej na te cele przestrzeni, zlokalizowanej w samym centrum gdańskiego Wrzeszcza, na terenie budowanego przez Grupę Inwestycyjną Hossa SA osiedla Garnizon (budynek przy ul. Słowackiego 19 zobacz na mapie Gdańska), znalazło się m.in. 16 kawalerek oraz strefa wspólna, która pozwoli społeczności zgromadzonej wokół obiektu na wspólną, kreatywną pracę i spotkania.

Projekt prowadzą twórcy programów akceleracyjnych dla młodych firm, czyli Alfabeat oraz Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter.

- Od wielu lat pracujemy na rzecz rozwoju młodych firm. Dzięki temu mamy już przestrzeń biurową dla startupów, mamy zespół mentorów, mamy inwestorów, mamy wydarzenia i inicjatywy, wokół których ta społeczność się łączy, mamy też startupy, które już odnoszą sukcesy. Wciąż brakowało wsparcia dla osób kreatywnych, które są na etapie pomysłu - mówi Joanna Grandzicka, dyrektor operacyjny Inkubatora Starter. - Na etapie, na którym praca nad pomysłem pochłania tyle energii i czasu, że trudno to oddzielić od sfery prywatnej. Naszą odpowiedzią na tę potrzebę jest właśnie Clipster.
W ramach trwającego trzy miesiące okresu preakceleracji, każdy z projektów otrzyma pomoc jednego z ekspertów, który otoczy swoją opieką i wspomoże doświadczeniem rodzące się pomysły na biznes. W zależności od ich rozwoju rezydencja w Clipsterze może trwać 3, 6 lub 9 miesięcy. Niedawno rozpoczęła się pierwsza tura rekrutacji - nabór pomysłów poprzez formularz dostępny na stronie internetowej www.clipster.pl. Po niej nastąpi etap rozmów z aplikującymi.

- Szukamy osób - zarówno z Polski, jak i z całego świata - które pragną oddać się pracy nad rozwojem projektu i skorzystać zarówno z wiedzy i opieki doświadczonego tutora, jak i z możliwości kooperacji z innymi zespołami, czerpania inspiracji, dzielenia pasji i wykorzystania zapału twórczego kolegów - mówi Jan Wyrwiński, współzałożyciel Alfabeat. - Clipster jest otwarty na błyskotliwe pomysły z każdej branży. Zapraszamy też osoby bez konkretnego pomysłu, ale z pasją i energią - zarówno studentów, jak i przedsiębiorców. Obie strony mogą skorzystać ze swojego doświadczenia, a nawet stworzyć coś wspólnie. Jak najbardziej przewidujemy możliwość łączenia się startupowców w zespoły i pracę nad jednym projektem.
Cena udziału w programie wraz z najmem kawalerek w Clipsterze waha się od 750 zł brutto miesięcznie za miejsce w mieszkanku dwuosobowym, po 900-1100 zł za wynajęcie kawalerki jednoosobowej (z większością opłat w cenie). Do dyspozycji rezydentów jest przestrzeń wspólna w budynku, m.in. miejsce spotkań i pralnia, a także ośrodki artystyczno-koncertowe (Stary Maneż), winiarnia, minibrowar, siłownia, panel wspinaczkowy, park, kawiarnie oraz restauracje, znajdujące się na terenie Garnizonu Kultury.

Absolwenci Clipstera, czyli najciekawsze projekty, które przejdą przez etap weryfikacji trzymiesięcznej pracy, otrzymają szansę na udział w jednym z programów akceleracyjnych i możliwość dalszej rezydencji (na kolejne 3 lub 6 miesięcy) w kreatywnej przestrzeni Garnizonu. Niemal równolegle ze startem Clipstera rusza nabór pomysłów do Alfabeat - programu współtworzonego przez kilku doświadczonych pomorskich przedsiębiorców - oraz do drugiej edycji Starter Rocket, programu prowadzonego przez Inkubator Starter. Oba rozpoczną się z początkiem stycznia 2016 roku.

Spotkanie z chętnymi do działania w ramach Clipstera odbędzie się 12 października

To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce. Podobne projekty powstają w Stanach Zjednoczonych, a w Europie jedynie w Londynie i Amsterdamie. Teraz do tego grona dołącza Gdańsk.

Opinie (26)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Krzysztof Stepokura

Prezes formy Eurotel. W 1994 roku założył firmę telekomunikacyjną Martel, która od 1996 roku była...