• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jest wykonawca przyłącza lądowego dla projektu Baltica 2

26 lutego 2024 

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakt na budowę lądowej infrastruktury elektroenergetycznej do wyprowadzenia mocy z planowanej morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Wykonawcą robót zostało konsorcjum firm GE Vernova (w Polsce reprezentowana przez GE Power) i Polimex Mostostal.W 2024 roku spółki PGE i Ørsted rozpoczynają w ramach projektu Baltica 2 budowę lądowej stacji transformatorowej oraz linii eksportowych dla Baltica 2, infrastruktury przyłączeniowej, służącej do wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej. Obiekt ma dostarczać energię elektryczną na potrzeby Pomorza, aktualnie zasilanego przede wszystkim z południa Polski.
Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej ma popłynąć do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w 2027 roku. W ramach realizacji inwestycji podpisano już wszystkie kontrakty na dostawę komponentów na morzu, jak również część kontraktów instalacyjnych, za których przygotowanie odpowiadał Ørsted.

Lądowa infrastruktura przyłączeniowa dla projektu Baltica 2 powstanie na Pomorzu w okolicach miejscowości Osieki Lęborskie w gminie Choczewo, w powiecie wejherowskim. Generalny wykonawca zbuduje ją w tzw. formule "pod klucz", to znaczy, że przygotuje gotowy do użytkowania obiekt. Zadanie wybudowania przyłącza lądowego obejmuje wykonanie stacji najwyższych napięć 275/400 kV oraz lądowych linii eksportowych niezbędnych do wyprowadzenia mocy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w 2024 roku. Testowanie i uruchomienie lądowej stacji zaplanowano na lata 2026 i 2027.

Duży krok w projekcie Baltica 2W 2023 roku PGE i Ørsted zawarły wszystkie kontrakty na dostawę komponentów na morzu, w tym fundamentów i turbin. Ponadto podpisano część umów instalacyjnych.

Podpisanie kontraktu na budowę lądowej infrastruktury wyprowadzenia mocy dla projektu Baltica 2 to kluczowy krok, który przybliża do realizacji tego jednego z największych projektów z zakresu morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Morska Farma Wiatrowa BalticaBaltica 2 jest jednym z dwóch - obok Baltica 3 - etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. PGE i Ørsted planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku. Inwestorów czeka jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID). Baltica 2 i Baltica 3 utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW, która znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki, dostarczając zieloną energię dla blisko 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Kazimierz Wierzbicki

Prezes zarządu i właściciel Grupy Trefl, w skład której wchodzą spółki zajmujące się produkcją i...

Najczęściej czytane