• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zielone dźwigi KONE znów będą budowały statki

Wioletta Kakowska-Mehring
3 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
  • Statek rybacki dla firmy Sille Marie o numerze 471 budowany przez Karstensen Shipyard Poland zostanie wykończony już w Gdańsku.
  • Duńska stocznia przejęła m.in. halę produkcyjną, dwie pochylnie i siedem dźwigów KONE.
  • Statek rybacki dla firmy Sille Marie o numerze 471 budowany przez Karstensen Shipyard Poland zostanie wykończony już w Gdańsku.
  • Statek rybacki dla firmy Sille Marie o numerze 471 budowany przez Karstensen Shipyard Poland zostanie wykończony już w Gdańsku.
  • Duńska stocznia przejęła m.in. halę produkcyjną, dwie pochylnie i siedem dźwigów KONE.
  • Duńska stocznia przejęła m.in. halę produkcyjną, dwie pochylnie i siedem dźwigów KONE.

Będziemy budowali statki, dźwigi KONE będą pracowały i już dziś zapraszamy mieszkańców oraz turystów na pierwsze wodowania - mówią przedstawiciele stoczni Karstensen, która już jest właścicielem stoczniowej działki i infrastruktury przy ul. Jana z KolnaMapka w Gdańsku, w tym słynnych zielonych dźwigów.



Czy widziałe(a)ś kiedyś wodowanie statku?

Jak już informowaliśmy, udziały w spółce Synergia 99 kupiła Karstensen Shipyard Poland. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek, 17 października. Stroną sprzedającą była Polska Grupa Zbrojeniowa. Udziały to właściwie majątek spółki, czyli działka z infrastrukturą, która kiedyś należała do Stoczni Gdańskiej, czyli m.in.: hala produkcyjna, dwie pochylnie i siedem dźwigów KONE.

- Do końca tego roku umowę na dzierżawę tego terenu ma stocznia Crist. Jednak z uwagi na nasze dobre relacje biznesowe pozwolono nam już powoli rozpocząć przygotowania do przeprowadzki. Kilka dni temu przyholowaliśmy jeden z naszych statków, którego budowę rozpoczęliśmy w Gdyni, a dokończymy w Gdańsku. Za kilka dni z kolei już w gdańskiej hali rozpoczniemy budowę sekcji na kolejną jednostkę - powiedział nam Tomasz Mulica, dyrektor zarządzający Karstensen Shipyard Poland.
Słynne stoczniowe dźwigi KONE sprzedane. Nabywcą inna stocznia Słynne stoczniowe dźwigi KONE sprzedane. Nabywcą inna stocznia

Przypomnijmy, że polski oddział duńskiej stoczni pojawił się w Trójmieście w 2018 roku i zajmuje się produkcją dużych jednostek rybackich. Do tej pory produkcja odbywa się w Gdyni w hali dzierżawionej od firmy VistalMapka, na terenie Portu Gdynia.

Statki rybackie wyglądające jak luksusowe jachty



- W Gdyni mamy umowę do połowy przyszłego roku i mniej więcej w tym okresie postaramy się opuścić ten zakład. Nie wykluczamy jednak, że zajmie nam to więcej czasu ze względu na dokończenie projektów, które tam realizujemy. W Gdyni mamy do zwodowania jeszcze cztery jednostki. Równolegle zaczynamy prace w Gdańsku - mówi Tomasz Mulica.
Stocznia specjalizuje się w budowie statków rybackich. Są to bardzo nowoczesne jednostki, które swoim wyglądem bardziej przypominają luksusowe jachty niż kutry cumujące w Ustce czy Orłowie. Swój nowoczesny wygląd zawdzięczają głównemu projektantowi Kentowi Damgaardowi. To duże jednostki o długości od 63 do 89 metrów. Są to trawlery RSW, czyli statki, które po złowieniu ryb (trałem lub okrężnicą) w sieć przeładowują je do specjalnych zbiorników i żywe transportują do przetwórni na lądzie. Nie są to statki przetwórnie, choć wersje kombinowane, czyli z małymi przetwórniami - stocznia Karstensen też już je budowała. Okazuje się, że duńska stocznia w tej chwili ma 60 proc. udziału w europejskim rynku RSW. A kto kupuje takie statki? Są to głównie wielopokoleniowe firmy rodzinne ze Szwecji, Norwegii, Islandii i Wysp Owczych.

- W tej chwili mamy w portfelu 15 statków zamówionych na najbliższe dwa lata. W planach mamy jednak zwiększenie produkcji. A jest to możliwe właśnie dzięki przeprowadzce do Gdańska. Mając to miejsce i własne nabrzeże, możemy zwiększyć moce produkcyjne. W Gdyni bardzo mocno ograniczał nas właśnie brak nabrzeża, bo hala, którą tam wynajmujemy, nie jest zlokalizowana bezpośrednio przy wodzie. Aby zwodować statek, musieliśmy dodatkowo wynajmować nabrzeże. To wiązało się z problemami logistycznymi i nie pozwalało na większy zakresu prac - mówi Tomasz Mulica.

W Karstensen Shipyard Poland powstaje częściowo wyposażony kadłub. Cała część tzw. ładowniana ze wszystkimi systemami jest wykonana "pod klucz". Montowane są wszystkie główne rurociągi, a także układ napędowy, śruba, wał, maszyna sterowa, ster. Z kolei silnik główny, przekładania i pozostałe urządzenia w siłowni są wstawiane na swoje miejsce, ale nie podłączone. Wykonywane są prace malarskie części zewnętrznej kadłuba, jak również wszystkich pomieszczeń i zbiorników. Montaż urządzeń połowowych, montaż całej części elektrycznej, czyli okablowania wszystkich urządzeń elektrycznych i wykończenie pomieszczeń mieszkalnych, odbywa się w duńskiej stoczni należącej do Karstensen.

W Gdańsku będzie więcej wodowań



- Dzięki przeprowadzce do Gdańsk będziemy mogli znacząco powiększyć zakres prac, ale nie wykonamy wszystkiego. Po pierwsze, dlatego że stocznia w Danii też musi pracować, a po drugie - oni naprawdę bardzo się wyspecjalizowali w pewnych obszarach i nie ma sensu, aby to zmieniać. My jesteśmy jedną firmą, która ma dobrze podzielone zadania - dodaje Tomasz Mulica.
Do tej pory w zakładzie w Gdyni wodowano od 5 do 8 statków rocznie.

- Mamy nadzieje, że w Gdańsku będzie więcej. Na początku listopada na pochylni w Gdańsku zaczynamy montaż kadłuba statku rybackiego, niewielkiego, bo będzie on miał zaledwie 43 metry długości. Zostanie zwodowany w lutym lub w marcu przyszłego roku. Pierwsze wodowanie dużej jednostki w Gdańsku planujemy w sierpniu, najpóźniej we wrześniu przyszłego roku. Na każde już zapraszamy. Nasz nowy zakład położony jest praktycznie w centrum, a to daje nam możliwość świętowania każdego wodowania z mieszkańcami Trójmiasta i z turystami - mówi Tomasz Mulica.

Dźwigi KONE, pochylnie i hala prefabrykacji na terenach po Stoczni Gdańskiej.


Przed nowym właścicielem sporo wyzwań. Teren po Stoczni Gdańsk wraz z infrastrukturą jest wpisany w rejestr zabytków. Każda zmiana czy inwestycja musi być uzgadniana z konserwatorem. W sąsiedztwie powstaje projekt Młodego Miasta, który tę poindustrialną przestrzeń ma przeistoczyć w tkankę miejską. Władze Karstensen Shipyard Poland liczą na dobrą współpracę zarówno z konserwatorem zabytków, jak i z nowymi sąsiadami.

Nowy właściciel liczy na współpracę



- Teraz mamy dwie pochylnie i halę do prefabrykacji. Wiadomo, że brakuje nam pomieszczeń na warsztaty. Mamy nadzieję, że uda nam się wypracować jakąś koncepcję rozbudowy stoczni, że otrzymamy zgodę na postawienie budynków, które moglibyśmy wkomponować bez szkody w istniejącą zabudowę. Wiemy, że to będzie zadanie na najbliższe lata, mamy jednak nadzieję, że te relacje ułożą się dobrze. Podobnie jak z najbliższymi sąsiadami. Tu mają powstać głównie biura, może jakaś część handlowo-usługowa. Mamy nadzieję, że przy tej skali produkcji, jaką mamy tu wykonywać i przy tej wielkości terenu, oczywiście po odpowiednich inwestycjach, być może wybudowaniu zadaszenia na pochylni, uda nam się ograniczyć uciążliwość naszej działalności. Należy jednak pamiętać, że to produkcja była w tym miejscu od dawna, to są tereny przemysłowe. Wszyscy, którzy chcieliby tu zamieszkać, muszą się z tym liczyć - mówi Tomasz Mulica.
W najbliższym czasie nowy właściciel planuje remont części socjalno-biurowej, a także placów i ciągów komunikacyjnych, które są w złym stanie.

- Potem czeka nas poważny remont hali produkcyjnej, łącznie z wymianą okien. Odświeżenia wymagają też zielone dźwigi KONE, które - mogę wszystkich uspokoić - zostaną na swoim miejscu. Jednak już niedługo cała siódemka będzie miała więcej pracy, więc częściej będzie można obserwować je w ruchu - zapewnia Tomasz Mulica.

Miejsca

Opinie (151) ponad 10 zablokowanych

  • Chodzą (1)

    Słuchy że teren kupiony, żeby coś tam porobić przez jakiś czas a potem developerowi się odsprzeda...

    • 9 6

    • i na tym to polega......bo większy i pewny dochód !

      • 1 0

  • To ta repolonizacja po pisowsku? (11)

    Z reszta pozostale stocznie pismani zlikwidowali

    • 13 15

    • Gdynia ci tego nie zapomniała donald.

      • 5 2

    • PiS zlikwidował Szczecin, Świnoujście, Gdańsk, Gdynię. (9)

      Taka prawda.
      Na koniec dnia ich działania cieszą Moskwę, to nie przypadek

      • 4 10

      • widać ruska propoganda jeszcze podryguje, ale (8)

        muszą to już robić chyba tylko charytatywnie :)

        • 5 4

        • Zesr... się a nie napiszecie historii od nowa. (3)

          TW balbina

          • 3 2

          • spokojnie, wyłapiemy was wszystkich, ruskie kundle (2)

            • 1 2

            • Łapanka samych siebie?

              No w sumie PiS już gnije od środka. 0, pinokio, s asin

              • 3 1

            • Zaczniecie od pinokio, piotrowicza czy samego Kaczyszenko?

              Wywiad Kornela Morawieckiego dla Do Rzeczy pełen jest kuriozów. Oto wybór cytatów:

              Rosjanie od czterech lat bronią się rękami i nogami, żeby tylko nie zająć Doniecka, to cóż dopiero mówić o agresji na Polskę.
              Nasza polityka zagraniczna sprowadza się niestety do odgrywania roli marionetki Waszyngtonu.
              Europa traci swoją moc. Mogłaby ją odzyskać, gdyby połączyła się z Rosją. () Tylko w połączeniu z Rosją i jej ogromnym potencjałem Europa może stać się światową potęgą w sensie duchowym, gospodarczym, militarnym.
              To powinna być po prostu Unia Europejska z Rosją w składzie () Wspólnym mianownikiem są korzenie, kultura chrześcijańska.

              • 3 4

        • (3)

          przyjmij do wiadomosci, po czerech latach prezesury Smolinskego stocznia gdynia upadla,nawet pomoc rzadu Tuska nic nie pomogla,towarzysz Smolinski zgasil swiatlo w 2017roku syndyk skonczyl sprzedaz majatku.a dzisiaj propaganda PZPPieSu obchodzi stu lecie stoczni gdynia.

          • 1 3

          • przyjmij do wiadomości, że emeryt Smoliński dostał fuchę na gaszenie światła w wydmuszcze... (2)

            Bo tylko tyle zostało po stoczniach Gdańska i Gdyni po latach rządów "prezesa z Radomia", któremu stocznie oddano zgodnie z doktryna Lewandowskiego, "za złotówkę"...
            Poczytaj o Stoczniowym Funduszu Inwestycyjnym i korzeniach firmy Synergia wielu odmian...

            • 1 1

            • (1)

              widze ze z Pcimia o tym piszesz, o stoczniach Warskiego,Parnica, Komuny,lenina Polnocnej, GSR tylko z prawicowej propagandy wiesz,albo nawet nie ze tye ich bylo i piec z nich za pierwszych rzadow PiS upadlo.

              • 0 2

              • kojarzysz fakty i daty??

                Stoczniowy Fundusz Inwestycyjny, Synergia.
                Jakie to lata?
                A wtedy sprawa się rozegrała i jest "pozamiatane"...

                • 0 0

  • Do Elbląga będą pływać? (2)

    Ze strategicznymi rybami.

    • 7 7

    • Najpierw jak zawsze spytaj ruskich o pozwolenie... (1)

      • 4 3

      • Pytanie do tych co wiedzą i wierzą w potęgę partii i zbawiciela narodu.

        To oni ponoć rządzą nie ruskie

        • 2 3

  • Czyli polska tania siła robocza jest Duńczykowi potrzebna.... Co więcej, nawet podatki i inne należne myto cwanie ominą... (4)

    .... gdyż to tylko kadłub...
    Robota "pod klucz" w duńskiej stoczni, gdyż za to są konkretne pieniążki.
    Za miskę ryżu polacy będą robić na obcych i to bez rozbioru Polski.

    • 12 6

    • Robota "pod klucz" w duńskiej stoczni,

      Bo ma być solidnie i z gustem widać.
      No i nie chcą krzyży w kabinach pewnie.

      • 1 7

    • I o czym to świadczy?

      Zkolanwstanięta

      • 1 3

    • po co wozić drewno do lasu?! (1)

      I kłopotać się u siebie z "wąsaczami" z Polski, skoro można im dać zarobić u siebie (niższe koszty życia)?

      • 5 0

      • I kłopotać się u siebie z "wąsaczami" z Polski

        o to to

        • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Nieopłacalność (3)

    Tylko w pełni wyposażone statki są opłacalne i przynoszą zyski. Budowa kadłubów to tylko tania siła robocza o przyzwoitej jakości !

    • 38 15

    • opłacać się ma właścicielowi

      A ten własnie optymalizuje koszty, delegując robotę do tańszych regionów.
      Przypadkiem ten region jest kilkaset kilometrów od własnej siedziby i na dodatek, też należy do tego właściciela... Bo tanio kupił możliwości a drogo sprzeda wyroby.

      Przypadkiem również kupił tereny, które były siedzibą jednego z głównych konkurentów. W kraju, który był w stanie budować statki do 500k DWT...

      "Jednak wkrótce Polak nowe przysłowie se kupi...
      Że i przed, i po szkodzie głupi..."

      • 16 0

    • skorupki a nie statki ! - najcięższą i najbrudniejszą robotę wykonają w Gdańsku

      • 1 0

    • Opłacalność

      W Polin opłaca się tylko wyłudzać VAT i PFRON ! Pomimo że kadry całkiem nie głupie i zarabiaja 30 % tego co w Europie ! Ale jakby firma zarobiła to musiałby zapłacić CIT, a jak przynosi straty to Solidaruchy wyłudzą przepłacone zlecenie ! I o to chodzi :-) ! i na tym się zarabia :-) ! Dlatego POPISydy z międzynarodową masonerią bankową nie da tak łatwo upaść zarówno naszym "prywatnym" i "narodowym" stoczniom oraz całemu Ukropolinowi ! Najpierw wyssssią co się da, a potem wyrzucą do słowiańskiej ojczyzny Rossiji Putina z długami do spłacenia tanią ropą i gazem ! Na pożegnanie powiedzą, patrząc na 12 zer na koncie krzykną "AJ Waj wy głupie Ukropolińskie goje" ! C.. Wam wszystkim w d... ! Bo wojna to biznes i my zarabiamy ! Głosujcie dalej na ..ydów z POPISu. Spór pozorny. Kogo nie wybierzesz to i tak rządzi ta sama finansowa masoneria albo z Nowgo Jorku albo Brukseli. Ci "wybrani" tylko tu stanowią zarząd komorniczy.

      • 0 0

  • Nie dźwigi tylko żurawie... (10)

    Dźwigi są w blokach, wożą ludzi między piętrami, czy na najstarszy żuraw nad Motławą mówią dźwig??? Na egzaminie wydającym uprawnienia na takie urządzenia ,jak ktoś powiedział dźwig to z automatu nie zdawał ...

    • 7 4

    • Nie mam na statku żurawi (9)

      Windy też nie... to co mam?

      • 1 0

      • Offshore Crane Operator, Sparrows Stage 3 (2)

        Ja tam na swoje miejsce pracy na statku mówię kran lub dźwig.

        • 0 2

        • Kran to raczej N lub S ;), Crane to juz Ang. (1)

          Ale napewno nie "Trana(e)" :D

          Uprawniennia na żurawie statkowe... he he

          • 1 0

          • Inaczej UTB czyli urządzenia transportu bliskiego

            • 1 0

      • masz żurawie statkowe, i jeśli masz na nie uprawnienia to taki wpis w nich widnieje (5)

        • 1 1

        • (1)

          Tyle, że na statku nawet kapitan czy chief engineer nie powie, że jest na statku żuraw.

          Na statkach od zawsze dźwigi, dawniej były bomy.

          • 1 1

          • Dokładniemento!

            • 1 0

        • (2)

          "Vademecum marynarza pokładowego", Jerzego Puchalskiego i Henryka Ucińskiego, strona 99.

          Rys. 2.17. Statkowej urządzenia przeładunkowe - dźwigi pokładowe;

          I obrazki dźwigu z wysięgnikiem łamanym, dźwigu z wysięgnikiem wsuwanym, dźwigu z wysięgnikiem sztywnym, dźwigu z wysięgnikiem teleskopowym, pokładowy dźwig podwójny.

          Kiedyś przypłynęliśmy do Remontowej na odnowienie klasy. Statek offshore z dźwigiem knuckle-boom, 150 t. Przyszedł ktoś ze stoczni z pytaniem czy można przestawić żuraw w stronę dziobu.

          "Żuraw" - cała załoga pokładowa wraz z dźwigowym zarechotała.

          • 2 0

          • żurawiowym... (1)

            ;)

            • 0 0

            • Dzwignicowym

              • 0 0

  • Emeryt K-3 (8)

    Problem jest taki że trzeba tam sporo zainwestować, bo oprzyrządowanie i teren są mocno zdegradowane. Po drugie składanie statku na pochylni pod kątem jest inne niż w doku czy na placu, zwłaszcza rybackiego z przegłębioną stępką, a domyślam się, że takie będą te budowane kadłuby. Oczywiście można się wszystkiego nauczyć, ale to jednak wymaga czasu. No, ale pożyjemy, zobaczymy.

    • 12 1

    • (7)

      emerycie, a poziomowaniu kilblokami slayszales?, ,,a co to kilbloki"?

      • 1 0

      • To taki blok w Kilonii, (1)

        • 1 2

        • ile kopaln rentownych po 2015roku kaczynski zamknol?,co ma kolonia do kila?,nie kilo.

          • 0 3

      • Emeryt K-3 (4)

        Kilblokami poziomować to możesz w doku, a nie na pochylni. Wiesz co to takiego trym pochylni?

        • 2 3

        • Emeryt K-3 (3)

          Na pochylni ustawiasz statek do płaszczyzny równoległej do torów ślizgowych, a to trzeba wiedzieć jak robić. To tak na koniec

          • 2 2

          • (2)

            pod rufa stawialis wyzsze, pod dziobem nizsze dla zminimalizowania poziomow i tak to szlo.tak na koniec.chyba tylko wodowanie widziales.

            • 1 0

            • emeryt K-3 (1)

              To chyba kiedy Nauta budowała dla Karstensena to może tak się budowało. Z tego co ludzie mówią ta akurat produkcja Nauty na dawnym K-3 wygenerowała te długi, z którymi ta stocznia nie może się uporać. Ja akurat zaczynałem na promie dla Stena Line, potem kontenerowce, promowce Finntrader, itp kończyłem na sejsmikach i te trzy pochylnie akurat znam.

              • 2 3

              • ,,cus"mi mowi ze na pochylni wzdluznej byly tyko stykowane sekcje (rownia pochla), a ztym nie ma problemu, w GSR duze sekcje byly stykowane na wodzie.

                • 0 0

  • RSW... (2)

    ...to nie oznacza że statek przewozi żywą rybe. Ładownia jest chlodzona właśnie po to żeby ryba szybko usnęła. Cały proces przebiega szybko. Ryby bezpośrednio z włoka wtlacza sie za pomocą specjalnej pompy do ładowni, po uprzednim odseparowaniu wody.

    • 7 0

    • Ryby śpią w źimnej wodzie....

      • 1 0

    • Hm

      Ciekawe czy będzie mieć gródź przesówną do zgarniania ryb.

      • 0 1

  • (2)

    Zaraz, zaraz czy to oznacza, że partia rządząca sprzedała kawałek stoczni? Przecież tak bardzo krzyczeli, że odkupua stocznie którą Tusk sprzedał i będzie ona prężnie działała...

    • 5 6

    • Maja tez ponoc repolonizowac BMW co by narodowymi autami rzad w koncu jezdzil

      A nie niemieckimi

      • 3 0

    • To nie partia sprzedała tylko rządzący Gdańskim

      • 0 0

  • KONE to chyba nie Polskie ! Trzeba repolonizowac

    Kowalski & Suski

    • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Roman Walasiński

Prezes zarządu Swissmed Centrum Zdrowia. Ukończył Uniwersytet Gdański, Wydział Prawa i Administracji. W latach 1990 -1993 Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku. Do dziś wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. 1989-1994 Urząd Miasta Gdańska. 1997-1998 radca prawny w spółce Theo Frey Polska w Gdańsku. 1993 – 2006 własna kancelaria radcy prawnego w Gdańsku. Spółką Swissmed kieruje od 1998 roku.

Najczęściej czytane