• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koncerny wycofują się z Rosji. Zyska na tym Pomorze?

Robert Kiewlicz
30 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Już teraz wiele firm zagranicznych przenosi do Polski procesy i całe piony, które do tej pory obsługiwane były przez ich oddziały w Rosji.

Już teraz wiele firm zagranicznych przenosi do Polski procesy i całe piony, które do tej pory obsługiwane były przez ich oddziały w Rosji.

Volkswagen, Danone, Amazon, Pepsi, Audi, Apple, Boeing, Daimler, Dell, Lidl czy DHL - to tylko kilka przykładów firm, które wstrzymały działalność lub wycofały się z Rosji. Lista jest bardzo długa. Firmy te uruchamiają swoją produkcję w innych miejscach. Czy zyska na tym Polska i Pomorze? Przedstawiciele Invest in Pomernia twierdzą, że niemal każdego dnia zgłasza się do nich nowy inwestor rozważający lokalizację w województwie pomorskim.Intel powiększa gdańskie centrum badawcze. Fabryka półprzewodników nie u nasInwestycje zagraniczne w Trójmieście:

Od wybuchu wojny w Ukrainie, 24 lutego 2022 r., setki firm ogłosiły, że wstrzymują działalność lub wycofują się z Rosji i Białorusi. wiele z nich to ogromne przedsiębiorstwa. Należy się spodziewać, że część tych firm szuka miejsc, w których może realizować swoje zamówienia wycofane z Rosji.

Ich oczy często są zwrócone w stronę Polski - mamy rekordowo niskie bezrobocie, wysoki wskaźnik aktywności zawodowej, a międzynarodowe analizy wskazują, że Polska najszybciej wróciła do wskaźników rynkowych sprzed pandemii.

Firmy przenoszą się z Rosji i Białorusi do Polski- Jeżeli chodzi o inwestycje zagraniczne w pomorskim, po rekordowym roku 2021, bieżący zaczął się również dynamicznie. Od momentu agresji rosyjskiej w Ukrainie procesy inwestycyjne wyhamowały. Z oczywistych powodów zarówno inwestorzy, jak i partnerzy inicjatywy Invest in Pomerania skupili się na pomocy humanitarnej - mówi mówi Marcin Grzegory, zastępca dyrektora Invest in Pomerania, samorządowej inicjatywy koordynowanej przez Agencję Rozwoju Pomorza. - Jednak już od połowy marca odnotowujemy mocno wzmożony ruch w tym obszarze. Skutkami zaangażowania obu krajów w działania wojenne są m.in. przenoszenie do Polski procesów industrialnych (produkcja, przetwórstwo, montaż) z zagrożonych rejonów Ukrainy, skracanie i zmiana łańcuchów dostaw oraz tworzenie nowych oddziałów ukraińskich oraz białoruskich firm usługowych (w dużej mierze IT), by podtrzymać ciągłość biznesu i możliwość dostarczania usług na rynek międzynarodowy. Innym trendem wśród firm usługowych jest rozbudowa istniejących już operacji firm zagranicznych o procesy i całe piony, które do tej pory obsługiwane były przez ich oddziały w Rosji. Równocześnie powierza się realizację kontraktów wycofanych z Rosji wykonawcom na terenie Polski.

Coraz więcej firm wraca na rynek ukraińskiZwiększone zapotrzebowanie na pracowników w wielu branżachZ danych agencji Personnel Service wynika, że firmy, które wycofały lub wstrzymały działalność w Rosji i Białorusi, tworzą teraz miejsca pracy w Polsce. Wyróżnia się sektor automotive, gdzie od wybuchu wojny w Ukrainie pojawiło się ok. 2 tys. dodatkowych miejsc pracy. To wszystko dlatego, że z Rosji wycofują się najwięksi producenci jak m.in. Volkswagen, Volvo Cars, Aston Martin, Jaguar Land Rover, BMW, Daimler. Rezygnują też zagraniczni producenci i dostawcy komponentów, wśród nich Magna i Aptiv.

30 projektów i ponad 3000 miejsc pracyAutomotive to jednak nie jedyny sektor, w którym powstaje więcej miejsc pracy. Zwiększone zapotrzebowanie na pracowników widać także m.in. w branży spożywczej, przemyśle ciężkim, sektorze stoczniowym czy nawet produkcji pociągów. To w tych firmach i fabrykach znajdą pracę nie tylko Polacy, ale również Ukraińcy, którzy uciekli z ojczyzny przed wojną i znaleźli schronienie w naszym kraju.

Zagraniczni inwestorzy w województwie pomorskim- Polskie przedsiębiorstwa świetnie poradziły sobie w obliczu kryzysu wywołanego przez COVID-19, czym udowodniły swoją niezwykłą wartość w regionie. Nasi menadżerowie skutecznie przeprowadzili zespoły przez czas pandemii, produkcja rosła, bezrobocie malało. Potrafiliśmy sprawniej niż inne kraje dostosować się do panujących warunków, co teraz zdecydowanie działa na naszą korzyść. Możemy zakładać, że firmy, które wycofały się z Rosji, będą się rozglądać za możliwością zwiększenia mocy produkcyjnych w Polsce - mówi Rafał Baniak, prezes zarządu Pracodawców RP.

Ponad miliard złotych i setki miejsc pracy. Duży ruch inwestycyjny na Pomorzu- Jako Invest in Pomerania aktywnie wspieramy i promujemy możliwości z tym związane. Od paru tygodni odnotowujemy również bardzo dużą aktywność w ramach naszego projektu Come2Pomerania - realizowanego od ponad półtora roku, mającego na celu wsparcie na poziomie lokalnym profesjonalistów i firm m.in. ze wspomnianych rejonów świata, którzy chcą rozwijać się w naszym regionie. Niemal każdego dnia zgłasza się nowy inwestor rozważający lokalizację w województwie pomorskim - podsumowuje Marcin Grzegory.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (234)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Ewa Sowińska

Partner ESO Audit i Zastępca Prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Wcześniej Członek Zarządu...

Najczęściej czytane