• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kotły ELGAZ. Niezawodne od wielu lat

14 listopada 2023 
Wraz z postępem technologicznym także urządzenia grzewcze firmy ELGAZ są modernizowane. Wraz z postępem technologicznym także urządzenia grzewcze firmy ELGAZ są modernizowane.

Kotły ELGAZ wciąż można znaleźć w wielu domach. Są trwałe, nadal serwisowane i mogą śmiało konkurować ze współczesnymi skomplikowanymi, ale awaryjnymi systemami grzewczymi opartymi o kotły kondensacyjne lub pompy ciepła. Ich jakość potwierdzają zadowoleni klienci użytkujący je bezawaryjnie. Nowe egzemplarze będą doskonałą opcją dla wspólnot mieszkaniowych i pensjonatów.Przypomnijmy na początek, że seryjna produkcja kotłów ELGAZ rozpoczęła się w 1985 roku. Były wytwarzane do końca lat 90. Łącznie wyprodukowano pół miliona sztuk. Licencja na automatykę przez właściciela firmy została sprzedana wielu osobom w całej Polsce. Efektem było powstanie urządzeń wytwarzanych w warunkach garażowych przez różnych lokalnych producentów na terenie całej Polski.

Firma ELGAZ produkuje i serwisuje kotłyKonkurujące w latach 90. z firmą ELGAZ przedsiębiorstwa przestały produkować kotły kilka lat temu. Firma ELGAZ działa nadal, produkując kotły oraz części zamienne do wszystkich modeli innych firm oraz każdego urządzenia opartego na automatyce wymyślonej i skonstruowanej w biurze konstrukcyjnym gdyńskiej firmy. Bedą działać bezawaryjnie, o ile są odpowiednio serwisowane i uzupełniane w stosowne komponenty, takie jak oryginalne części zamienne, które uległy zużyciu.

Wielu z użytkowników staje jednak w końcu przed dylematem: wyrzucenia zepsutych kotłów ELGAZ czy tych wyprodukowanych na licencji ELGAZ-u i nabycia nowych, ale awaryjnych kotłów zachodniej firmy lub naprawy polskiego urządzenia. Trzeba wiedzieć, że nawet uszkodzone kotły, dzięki pracom modernizacyjnym i konserwacyjnym mogą ogrzewać pomieszczenia przez kolejnych kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Kotły nowej generacji są nieprzystosowane do starego typu instalacji centralnego ogrzewaniaKotły nowej generacji sprzedawane w marketach budowlanych nie są przystosowane do dawnych instalacji centralnego ogrzewania - tak zwanych etażowych. To po zakupie oznacza dodatkowe koszty związane z przeróbką instalacji centralnego ogrzewania, czasami bardzo wysokie

- Nowy kocioł najczęściej świetnie się prezentuje na papierze (w ulotce reklamowej). Parametry ma określone na 105 proc. Tylko nikt ze sprzedawców nie uświadamia klientów, że rekomendowany i zachwalany przez nich kocioł nie nadaje się do instalacji centralnego ogrzewania, tzw. etażowej, ponieważ jest przystosowany do podgrzewania ilości wody maksymalnie 30 litrów. Tymczasem klienci mają w układach pojemność od 300 do 1,5 tys. litrów wody. To oznacza, że ten kocioł musi pracować 24 godziny na dobę. Kocioł ELGAZU pracuje kilkanaście minut na godzinę i nie przepala się jak zbytnio eksploatowane kotły zachodnich firm - mówią przedstawiciele firmy.

Do zachodnich kotłów potrzeba nowej instalacjiCo więcej, współczesne kotły kondensacyjne potrzebują dodatkowych kominów, które bywają droższe niż samo urządzenie. Problemy z nimi pojawią się już nawet rok lub dwa po użytkowaniu. Zamiast wymiany części, następuje wymiana kotła, dzięki czemu sprzedawcy pobierają prowizję, a klienci otrzymują kolejny raz urządzenie nieprzystosowane do ich potrzeb.

Warto wiedzieć, że oferowane obecnie przez zachodnich producentów kotły dwufunkcyjne/kondensacyjne o sprawności 105 proc mają takie parametry tylko wtedy, gdy są używane w nowej instalacji centralnego ogrzewania, a najczęściej przy montażu ogrzewania podłogowego i budowie nowego domu. Gdy potrzeba wyższych temperatur do ogrzania większych przestrzeni, pojawia się problem, zwłaszcza gdy jest instalacja c.o. starego typu lub są tradycyjne grzejniki.

Zagrożeniem są też spadki napięcia i zanieczyszczenia w gazie. Tymczasem kotły ELGAZ działają nawet w okresie wzmożonego zużycia gazu w dniach przedświątecznych w okresie Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy oraz znacznych mrozów.

Kotły ELGAZ są produkowane od kilkudziesięciu lat. Przykład dawnej reklamy kotłów tej firmy. Kotły ELGAZ są produkowane od kilkudziesięciu lat. Przykład dawnej reklamy kotłów tej firmy.

Konkurencja dla przereklamowanych pomp ciepłaWażną kwestią jest serwis kotłów. Producenci kotłów nowego typu zapewniają naprawę w zakresie czasowym od trzech dni do czterech tygodni.

- Serwis ELGAZ jest możliwy nawet w trakcie kilku godzin. W szczególnych przypadkach, gdy trzeba dorobić daną część, wydłuża się do kilku dni. Diagnozujemy i naprawiamy błyskawicznie usterkę, o ile klient jest chętny i gotowy na to - wyjaśniają przedstawiciele firmy.
Kotły ELGAZ-u dzięki renomie są rozchwytywane na portalach aukcyjnych. Dotyczy to także urządzeń starego typu. Skutecznie konkurują także z pompami ciepła, które potrzebują zwiększonej ilości prądu zwłaszcza przy zastosowaniu do instalacji etażowych instalacji solarnych. Żeby wyprodukować 2 kW mocy z pompy, trzeba podać 1 kW prądu z sieci. To oznacza wzrost rachunków za energię elektryczną. Gdy temperatura spada sporo poniżej zera, koszty energii mogą wzrastać nawet kilkunastokrotnie. Do tego konieczna jest - tak samo jak w przypadku kotłów kondensacyjnych - wymiana instalacji centralnego ogrzewania, a nierzadko przyłącza energetycznego.

Współczesne kotły ELGAZ-u to nowoczesna konstrukcja przystosowana do współpracy z panelami słonecznymi i ogniwami fotowoltaicznymi bez konieczności stosowania dodatkowych buforów, na które jest udzielana gwarancja na 25 lat. Co istotne, technologia pozostała ta sama względem dawniej produkowanych urządzeń. Zamówiony kocioł, na który czeka się w kolejce do pół roku, ma gwarancję ceny przy podpisaniu umowy bez względu na zmienność cen. Niewykluczone, że niebawem firma znajdzie się w grupie dostawców kotłów, do których klienci będą otrzymywać dofinansowanie z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Trzeba nadmienić, że kotły te nadają się do zastąpienia kotłów węglowych nawet tam gdzie nie ma gazu !!!

Szansa dla właścicieli pensjonatów i wspólnot mieszkaniowychWarto zaznaczyć, że nowe kotły ELGAZ-u produkowane z nierdzewnych elementów, mają sprawność 96 proc. i są świetną opcją dla właścicieli pensjonatów lub wspólnot mieszkaniowych, które używały urządzeń starszego typu. Mogą wybrać zachodnie urządzenia. Tyle, że trzeba pamiętać, że nie ma do nich serwisu lub, choć cenowo są konkurencyjne, to w trakcie eksploatacji koszty użytkowania drastycznie wzrastają i ulegają szybkiemu zużyciu (maksymalnie 3-5 lat i trzeba kupić nowy kocioł).

Kotły ELGAZ-u mają 25 lat gwarancji i moc od 17 do 70 kW. Wystarczają w zupełności do zasilenia centrali grzewczych i dostarczenia energii cieplnej nawet do kilkunastu mieszkań. Działają identycznie jak te produkowane w latach 90. Elektronika zastosowana w urządzeniach wspomaga centralne ogrzewanie. Klient może jednak w każdej chwili przejść na tryb ręczny i standardową automatykę.

- Kotły ELGAZ są urządzeniami produkowanymi w pełni w Polsce. W momencie, gdy wspólnoty potrzebują kotłów o dużej mocy, to cena zagranicznych waha się od 25 do nawet 100 tys. zł i to bez osprzętu. Nasz kocioł kosztuje w granicach 25 tys. zł dochodząc do 60 tys. zł z całym osprzętem. Warto zainwestować w jakość i renomę docenianą przez wiele lat przez klientów - wyjaśniają przedstawiciele firmy - wyjaśniają przedstawiciele firmy.
Podsumowując, kotły ELGAZ-u będą najrozsądniejszym i najbardziej ekonomicznym wyborem dla przymierzających się do wymiany ogrzewania z węglowego na nowe przyjazne dla środowiska urządzenia lub planujących modernizację działającego do tej pory systemu grzewczego.

Więcej informacji na stronie www.elgazsa.pl.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Grzegorz Morawski

Prezes zarządu i udziałowiec przedsiębiorstwa POLYHOSE Poland. Grupa POLYHOSE jest globalną firmą, posiadająca oddziały w 10 krajach, produkującą nisko- oraz wysokociśnieniowe przewody transferowe, wykonane z gumy, plastiku i teflonu. POLYHOSE Poland została pierwotnie założona jako EXITFLEX Polska – spółka córka szwajcarskiej fabryki, istniejącej od 1971 roku. Członek zarządu i udziałowiec przedsiębiorstwa AIRBLAST Poland. Firma AIRBLAST, posiadająca oddziały w 12 krajach, jest od ponad...

Najczęściej czytane