• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Myślała, że zarobi na "akcjach Orlenu", a straciła ponad 140 tys. zł

ewel
13 maja 2024, godz. 20:00 
Opinie (203)
Orlen ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod spółkę i wyłudzają w ten sposób spore sumy pieniędzy. Orlen ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod spółkę i wyłudzają w ten sposób spore sumy pieniędzy.

Skusiła ją reklama w internecie zachęcająca do inwestowania w akcje Orlenu. Ale zamiast obiecanego zarobku straciła oszczędności życia, bo 86-latka dała się nabrać oszustom. Policja wyjaśnia sprawę i apeluje o ostrożność.Dałe(a)ś się kiedyś nabrać na fałszywą reklamę w internecie?

86-letnia mieszkanka Gdańska uwierzyła oszustom, że zarobi sporą sumę pieniędzy.

Zaczęło się od reklamy, na którą kobieta natrafiła w sieci kilka miesięcy temu - zachęcała ona do inwestowania w akcje Orlenu.

86-latka straciła ponad 140 tys. zł- W ofercie były zdjęcia znanych polityków i to wzbudziło jej zaufanie. Na początku jednak kobieta nie zainwestowała pieniędzy, a o sprawie zapomniała. W miniony czwartek do 86-latki zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika spółki Skarbu Państwa i powiedział, że zarobiła sporą sumę pieniędzy, ponieważ kilka miesięcy wcześniej zaczęła inwestować w akcje Orlen - mówi asp. szt. Mariusz Chrzanowski, oficer prasowy komendanta miejskiego Policji w Gdańsku. - Kobieta usłyszała, że aby środki wypłacić, musi wcześniej zainstalować aplikacje, która pomoże w zainstalowaniu konta inwestycyjnego oraz wypłacie pieniędzy. Niczego nieświadoma kobieta zainstalowała aplikację na swoim telefonie oraz komputerze i tym samym pozwoliła oszustom na pełen dostęp do swojego rachunku w banku. Zanim się zorientowała, straciła ponad 140 tys. zł - dodaje.


Nie instaluj podejrzanych aplikacjiPolicjanci wyjaśniają teraz sprawę, ale jednocześnie apelują, aby za każdym razem sprawdzić, czy ogłoszenie jest autentyczne - powinno przekierowywać nas na oficjalną stronę firmy. Jeśli tak się nie dzieje, najprawdopodobniej mamy do czynienia z próbą wyłudzenia pieniędzy.

- Nie instalujmy dodatkowych aplikacji na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy "doradca" inwestycyjny. Nie autoryzujmy przelewów, których sami nie wykonujemy - radzi Chrzanowski.


Korzystając z portali społecznościowych czy przeglądając strony internetowe, możemy natknąć się na fikcyjne oferty zakupu akcji PKN Orlen. Logo państwowej spółki budzi zaufanie, a dodatkowo zdjęcia znanych polityków, jakie znajdziemy w fikcyjnej ofercie, utwierdzą nas w przekonaniu, że inwestycja jest bezpieczna. Klikając w załączony link, nieświadomie rozpoczynamy grę, jaką przygotowali nam przestępcy.

- Po odwiedzeniu takiej strony bardzo szybko pojawia się pierwszy kontakt ze strony oszustów. Może być to telefon, wiadomość wysłana za pomocą komunikatora czy mail. Celem oszustów jest zdobycie dostępu no naszego konta bankowego i przelanie pieniędzy na konta oszustów - wskazuje Chrzanowski.

Orlen zachęca do inwestowania, ale tylko przez oficjalne kanałySprawcy stosują różne metody. Zdarza się, że już podczas rozmowy telefonicznej wyłudzą hasło do konta, ale najczęściej nakłaniają potencjalnego inwestora, aby zainstalował na swoim komputerze lub telefonie aplikację, która pozwala im na pełen dostęp, a także przejęcie konta bankowego. Ponieważ, jeżeli zmienią hasło, my nie będziemy mogli się do niego zalogować.

padłeś ofiarą oszustwa? Zgłoś to na policjęPrzed oszustwami na :"akcje Orlenu" przestrzega sama spółka Orlen.

- Przypominamy: Orlen zachęca do inwestowania wyłącznie przez swoje oficjalne kanały, takie jak: orlen.pl, orlenwportfelu.pl lub oficjalne profile w mediach społecznościowych. Inwestowanie w akcje Orlen przez inwestorów indywidualnych może odbywać się wyłącznie poprzez licencjonowane domy maklerskie oraz banki prowadzące działalność maklerską, których pełną listę można znaleźć na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego - czytamy w komunikacie Orlenu.
Tak rozpoznasz oszustwo na "akcje Orlenu"? Tak rozpoznasz oszustwo na "akcje Orlenu"?

Jak rozpoznać próbę oszustwa na "akcje Orlenu?" 1. Zdjęcia profilowe często przedstawiają przerobione logo Orlen lub innych spółek Skarbu Państwa. Wykorzystywane są też w grafikach postów czy w reklamach.
 2. Należy zwracać uwagę na podejrzane nazwy profili, z których pochodzą posty. W przykładowej grafice przedstawiają nazwę zbliżoną do Orlen. Dobrym sposobem na weryfikację prawdziwości profilu jest także sprawdzenie liczby obserwujących. Jeśli jest niewielka, może to oznaczać, że strona tylko podszywa się pod daną firmę.
 3. Teksty postów zawierają nieprawdziwe informacje o rzekomych inwestycjach i aktywach Grupy Orlen czy innych spółek skarbu państwa. Mogą zawierać także błędy językowe.
 4. Grafiki umieszczone w postach to często fotomontaże, którymi Orlen nie posługuje się w swojej komunikacji. Na zdjęciach można też zobaczyć sylwetki polityków, sportowców czy członków zarządów spółek Skarbu Państwa.
 5. Na grafikach mogą występować różne kolory tekstów, których Orlen nie używa w swojej komunikacji.
 6. Posty prowadzą do stron, które w żaden sposób nie są powiązane z Orlen lub licencjonowanymi domami maklerskimi.
 7. Pod postami, które zawierają nieprawdziwe informacje, może występować duża liczba negatywnych reakcji oraz mała liczba komentarzy, co może świadczyć o ukrywaniu komentarzy osób, które próbują ostrzec innych przed oszustwem.
ewel

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (203)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Kabat

Dyrektor operacyjny SESCOM (nadzoruje realizację kontraktów). Magister Inżynier Elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej. Od lat 90. kontynuuje doświadczenia w zarządzaniu z licznymi sukcesami z zakresu zwiększania poziomu sprzedaży w branży B2B, nawiązywaniu międzynarodowych relacji handlowych, pozyskiwania finansowania i współpracy typu venture capital oraz rozwiązywaniu problemów szybko rozwijających się organizacji.Ekspert w budowaniu zespołów managerskich i w...

Najczęściej czytane