• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

O czym należy pamiętać otwierając działalność gospodarczą?

15 kwietnia 2024, godz. 09:00 
O tym, jaki biznes chcemy prowadzić, musimy sami zdecydować. Jednak w tym, jak go prowadzić dobrze i zgodnie z przepisami, mogą pomóc specjaliści. Czekają na was w Kancelarii Usług Księgowych Hejne S.K. O tym, jaki biznes chcemy prowadzić, musimy sami zdecydować. Jednak w tym, jak go prowadzić dobrze i zgodnie z przepisami, mogą pomóc specjaliści. Czekają na was w Kancelarii Usług Księgowych Hejne S.K.

Ostatnie lata pokazują, że Polacy stają się coraz bardziej przedsiębiorczym społeczeństwem, co powinno nas niezwykle cieszyć. Też chcesz dołączyć do tego grona? Skorzystaj z naszego poradnika. Warto wiedzieć, jak się przygotować i na co zwrócić uwagę otwierając działalność gospodarczą.Sprawdź, czy możesz skorzystać z dotacjiWarto sprawdzić, czy jest szansa, abyśmy na otwarcie naszej firmy otrzymali wsparcie w postaci dotacji z Państwowego Urzędu Pracy. W tej chwili dofinansowanie jest na poziomie 35 tys. zł, zatem warto pochylić się nad tematem. Poza dotacją z urzędu pracy można również skorzystać z Rządowego Programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie", który również bardzo pozytywnie wspiera nowego przedsiębiorcę w rozwinięciu swojego biznesu.

Wybierz formę opodatkowaniaTo jedna z najważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć otwierając działalność gospodarczą. Dlaczego? Bo od niej zależy wysokość podatku, który odprowadzimy do US, a ponadto możemy ją zmieniać jedynie raz do roku. Jakie mamy możliwości?

1. Skala podatkowa, gdzie płacimy podatek w wysokości 12 proc. od dochodu o wartości 120 tys. zł, o ile rozliczamy się samodzielnie, na powyżej tego dochodu płacimy 32 proc. podatku od różnicy. Należy jednak pamiętać o kwocie wolnej od podatku wynoszącej 30 tys. zł, która oznacza, że do jej wysokości nie płacimy podatku w ogóle. Warto dodać, że musimy również zapłacić 9 proc. składki zdrowotnej, która niegdyś była stałą składką, ale od czasu Nowego Ładu, jest ona zależna od wysokości dochodu.

2. Ryczałt ewidencjonowany. To doskonałe rozwiązanie dla kogoś, kto ma wysokie przychody, ale niskie koszty. Ponieważ tutaj opłacamy podatek od przychodu, nie uwzględniamy tu kosztów, a wysokość podatku ustalamy w zależności od rodzaju wykonywania działalności, a stawki ryczałtu są różne: 2 proc., 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 10 proc., 12 proc., 12,5 proc., 14 proc., 17 proc.

Z kolei stawka zdrowotna uzależniona jest od osiągniętych przychodów:
- do 60 tys. zł wynosi :419,46 zł miesięcznie;
- między 60 tys. zł a 300 tys. z wynosi 699,11 zł miesięcznie;
- i powyżej 300 tys. zł wynosi 1258,39 zł miesięcznie.

W przypadku ryczałtu jednak, nawet jeśli mamy dosyć wysokie koszty, to i tak czasami opłaca się nam nadal ryczałt, np. często w przypadku handlu, gdzie opłacamy podatek od przychodu 3 proc., stawka jest tak niska, że często ta forma jest bardzo opłacalna, nawet jeśli nie uwzględnimy zakupu towarów.

3. Podatek liniowy. Tutaj opłacamy podatek od dochodu czyli przychód-koszty, ale jest on w stałej stawce 19 proc. od dochodu. Z kolei stawkę zdrowotną opłacamy w wysokości 4,9 proc. od dochodu.

Teraz rejestracja działalnościZałożenia działalności gospodarczej możemy dokonać na trzy dowolne sposoby:
 • poprzez urząd miasta osobiście przychodząc i wypełniając druki;
 • poprzez system online CEIDG, wystarczy mieć profil zaufany;
 • poprzez bank - teraz w większości banków można otworzyć działalność gospodarczą, przy okazji otwierając rachunek bankowy.

Podczas składania wniosku w jakiejkolwiek powyższej formie należy pamiętać o kilku kwestiach:
 • nazwa firmy - nazwą firmy może być imię i nazwisko, ale też może być wymyślona nazwa + do niej imię i nazwisko;
 • PKD - należy przygotować przed założeniem działalności gospodarczej rodzaje PKD, które określają czym się będziemy w tej działalności zajmować. Można je w każdej dowolnej chwili dodawać, natomiast warto pamiętać, że nie można wykonywać czynności, jeśli nie są zapisane w CEIDG;
 • forma opodatkowania - najlepiej skonsultować jej wybór z doradcą podatkowym, biurem rachunkowym;
 • wybór biura rachunkowego - można, ale nie trzeba wpisywać adresu biura, natomiast warto to zrobić, ponieważ wówczas wszelkie pisma, czy kontakt z urzędem przejmuje biuro rachunkowe;
 • zarządca sukcesyjny - warto we wniosku wpisać osobę, która w razie naszej absencji, będzie w stanie kierować naszym przedsiębiorstwem. Tak rzadko o tym myślimy, a jest to niesamowicie ważne, aby zabezpieczyć nas samych, naszą firmę, czy zapobiec stresowi naszych bliskich.

Swoją pracę traktuję jak misję, bo księgowość to powołanie - mówi Żaneta Hejne, założycielka i prezes Kancelarii Usług Księgowych Hejne S.K. Swoją pracę traktuję jak misję, bo księgowość to powołanie - mówi Żaneta Hejne, założycielka i prezes Kancelarii Usług Księgowych Hejne S.K.

Ubezpieczenie społeczne i zdrowotne • Przedsiębiorca jest zobowiązany do zarejestrowania się w ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) i regularnego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne.
 • Po podpisaniu umowy z biurem rachunkowym, to często ono samo dokonuje takiej rejestracji. Należy pamiętać, że mamy siedem dni od dnia założenia działalności gospodarczej, aby zarejestrować się w ZUS.

Księgowość i rachunkowość. Zaufaj specjalistomProwadzenie dokładnej księgowości jest niezbędne do zarządzania finansami firmy i spełnienia wymogów prawnych. Można oczywiście samodzielnie prowadzić księgowość, ale jest to raczej czystym szaleństwem, dlatego warto zlecić prowadzenie księgowości sprawdzonej kancelarii z doświadczeniem i sprawdzonymi rekomendacjami.

Warto pomyśleć o zabezpieczeniu prawnymUmowy z klientami, dostawcami oraz ewentualne regulaminy należy opracować w sposób, który zabezpiecza interesy firmy. Dlatego warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie gospodarczym.

Ochrona danych osobowychJeśli działalność będzie przetwarzać dane osobowe, konieczne jest zapoznanie się z obowiązującymi przepisami o ochronie danych osobowych (np. RODO) i wdrożenie odpowiednich procedur.

O tym, jaki biznes chcemy prowadzić, musimy sami zdecydować. Jednak w tym, jak go prowadzić dobrze i zgodnie z przepisami, mogą pomóc specjaliści. Czekają na was w Kancelarii Usług Księgowych Hejne S.K.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Ludzie biznesu

Grzegorz Morawski

Prezes zarządu i udziałowiec przedsiębiorstwa POLYHOSE Poland. Grupa POLYHOSE jest globalną firmą, posiadająca oddziały w 10 krajach, produkującą nisko- oraz wysokociśnieniowe przewody transferowe, wykonane z gumy, plastiku i teflonu. POLYHOSE Poland została pierwotnie założona jako EXITFLEX Polska – spółka córka szwajcarskiej fabryki, istniejącej od 1971 roku. Członek zarządu i udziałowiec przedsiębiorstwa AIRBLAST Poland. Firma AIRBLAST, posiadająca oddziały w 12 krajach, jest od ponad...

Najczęściej czytane