"Pocztowa" niedziela w Biedronce

Gdzie w Trójmieście i okolicach znajdziemy Biedronki czynne we wszystkie niedziele?
Gdzie w Trójmieście i okolicach znajdziemy Biedronki czynne we wszystkie niedziele? fot. Mateusz Słodkowski/trojmiasto.pl

Organizacje związkowe w sieciach handlowych mówią o buncie, szefowie sieci o testowaniu nowego rozwiązania za zgodą personelu, a rządzący o potrzebie uszczelnienia przepisów. Do Sejmu został już wniesiony projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, którego celem jest uszczelnienie przepisów. Na razie jednak przed nami niedziela... "pocztowa" w Biedronce. Gdzie w Trójmieście na zakupy?Jak oceniasz działania sieci handlowych, które zostają punktami pocztowymi?

skoro prawo na to pozwala, to nie widzę problemu 66%
nie podoba mi się, to obejście prawa 27%
nie obchodzi mnie to 7%
zakończona Łącznie głosów: 3183
Patent na tzw. "placówkę pocztową" jako pierwsza, bo jeszcze w 2018 roku wprowadziła sieć Żabka, czyli sieć handlowa działają głównie na zasadzie franczyzy. Dzięki temu za ladą w niedziele nie muszą stać sami właściciele, a przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele tylko właściciele sklepów mogą obsługiwać klientów w te dni. Z czasem placówek pocztowych zaczęło przybywać i zaczęły sięgać po to rozwiązanie kolejne sieci, jak Abc, Lewiatan, Polomarket, Intermarche, Kaufland, a ostatnio Biedronka. I tego już chyba było za dużo, bo po miesiącach zapowiedzi uszczelniania przepisów i nowelizacji, ta w końcu trafiła do Sejmu.

"Dziurawe" przepisy kontra biznesowa kreatywnośćNa czym ma polegać? Uderza bezpośrednio w patent na "placówkę handlową". Projekt przewiduje, że w niehandlowe niedziele otwarte będą mogły być placówki pocztowe, w których działalność pocztowa będzie przeważająca. Jak zapisano, chodzi o przeważającą działalność wskazaną we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, stanowiącą co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem. Placówki handlowe korzystające z wyłączenia od zakazu będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży, z podziałem na przychód z działalności podlegającej wyłączeniu od zakazu i z pozostałej działalności.

Czytaj też:

Akcesoria dla zwierząt w sklepie z naczyniami, spożywcze w RTV AGDŻycie znów pokazało, że nieprecyzyjne zapisy lub zbyt dużo wyjątków to szansa dla... kreatywnych przedsiębiorców. Wyłączenie miało pozwolić na pracę dyżurującym punktom Poczty Polskiej, a stało się wyjściem awaryjnym dla sieci handlowych. Co ciekawe Biedronce bycie placówką pocztową umożliwia umowa z narodowym operatorem, czyli właśnie Pocztą Polską. Nowelizacja czeka na proces legislacyjny, a  media zaczęły informować o buncie pracowników, choć należałoby to raczej określić, że w mediach trwa bunt pracowników sieci handlowych.

Związki zawodowe: "nie" dla pracy w niedziele- Atmosfera wśród pracowników jest po prostu zła. Mam sygnały, że ludzie uciekają na zwolnienia lekarskie, rzucają papierami. Po prostu przeraża ich ta sytuacja, nie chcą pracować w niedzielę. Z nimi nikt tego nie ustalał. Niektórzy z nich mówią wręcz, że czują się jak cytryna wyciśnięta z soku. W sklepach pracuje wiele matek samotnie wychowujących dzieci, a one skarżą się, że jak mają z dnia na dzień zorganizować opiekę dla maluchów na niedzielę? Przecież nie zostawią ich samych - mówił anonimowo portalowi Wirtualnemedia.pl działacz związku zawodowego NSZZ Solidarność, działającego w spółce.

Praca: sprzedawca, Trójmiasto - ponad 300 ofert


Za to oficjalnie wypowiada się stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom. Według tej organizacji dotychczas było spokojnie, bo przez rok organizacja ta odnotowała zaledwie kilka skarg na to, że pracownicy muszą przychodzić do pracy w niedziele. Wszystko zmieniło się, gdy okazało się, że swoje sklepy otwierają takie sieci jak Biedronka czy Dino.

- Może nie możemy jeszcze mówić o wielkiej fali skarg, ale jest ich znacząco więcej. Dotyczą przede wszystkim tego czy pracownicy muszą przychodzić do pracy w niedzielę, czy mogą odmówić oraz czy pracodawca może ich zwolnić jeżeli zdecydują się na pozostanie w domach. Sprawa jest prosta. Jeżeli sklep jest czynny w niedzielę zgodnie z prawem, to pracownik nie ma prawa odmówić pracodawcy stawienia się w pracy. Stąd też uważamy, że konieczne są w tym zakresie regulacje. Niekoniecznie jednak mowa o całkowitym zakazie handlu w niedziel - mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.
Czekamy na sygnały od pracowników sieci handlowych, także na ich opinie na temat pracy w niedziele - biznes@trojmiasto.pl

Biedronka: Sprawdzamy nowe możliwości w porozumieniu z pracownikamiA co na to przedstawiciele sieci handlowych, a dokładnie Biedronki, której decyzja przyspieszyła działania rządzących ws. nowelizacji?

- Wprowadzenie nowej usługi jest rozwiązaniem testowym, rozpoczętym w lipcu br., które dotyczy wybranej, niewielkiej liczby sklepów. Uruchomienie testu prowadzonego wspólnie z doświadczonym partnerem - narodowym operatorem pocztowym Pocztą Polską - jest sprawdzeniem nowych możliwości zgodnych z obecnie obowiązującym porządkiem prawnym, z czego już wcześniej korzystało wiele innych konkurencyjnych sieci - poinformowało nas biuro prasowe sieci Biedronka, należącej do Jeronimo Martins Polska.


Program testowy prowadzony jest w 240 placówka w Polsce. W sumie cała sieć liczy 3031 sklepów (na koniec I połowy 2020 r.) w ponad 1100 miejscowościach. A co z zarzutami o zmuszanie do pracy?

- Zatrudnienie w JMP systematycznie rośnie. Jeśli chodzi o organizację pracy w placówkach z możliwością odbioru przesyłek w niedziele to zaznaczamy, że jest ona realizowana w pełnej zgodzie z kodeksem pracy. Szczegółowy grafik jest ustalany każdorazowo przez kierownika sklepu na podstawie informacji zwrotnej od pracowników. W sytuacji, gdy zachodzi taka potrzeba, dodatkowa obsada sklepu jest kompletowana w oparciu o osoby chętne do pracy z naszych innych pobliskich placówek. W sprawach pracowniczych jesteśmy regularnie w kontakcie z organizacjami związkowymi działającymi w JMP - poinformowało na biuro prasowe sieci Biedronka.

Sklepy sieci Biedronka czynne w niedzieleWarto wiedzieć, że również część Biedronek to sieć franczyzowa (działalność prowadzona przez osobnych przedsiębiorców). W tych placówkach to bezpośredni właściciel zdecyduje czy wchodzi w działalność pocztową.

Konflikt konfliktem, a okazja do niedzielnych zakupów jest, a patrząc na sondaże na temat tego jak postrzegamy ustawę o ograniczeniu handlu, chętnych do niedzielnych zakupów nie zabraknie.

Gdzie w Trójmieście i okolicach znajdziemy Biedronki czynne we wszystkie niedziele?
 • Gdańsk, Aleja Generała Józefa Hallera 233A,
 • Gdańsk, ul. Długie Ogrody 6-14,
 • Gdańsk, ul. Pomorska 25,
 • Gdańsk, ul. Tandeta 1 lok. 78,
 • Gdańsk, ul. Władysława Cieszyńskiego 1A,
 • Gdynia, ul. Świętojańska 36,
 • Sopot, Aleja Niepodległości 813/815,

okolice Trójmiasta
 • Przejazdowo, ul. Główna 27A
 • Pruszcz Gdański, ul. Antoniego Dobrowolskiego 2,
 • Reda, ul. Pucka 5,
 • Rumia, ul. Grunwaldzka 8.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (364)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Ludzie biznesu

Marek Kamiński

Polski polarnik, podróżnik, żeglarz, autor książek, fotograf, przedsiębiorca. Właściciel firmy...