• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

"Pocztowa" niedziela w Biedronce

Wioletta Kakowska-Mehring
6 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Gdzie w Trójmieście i okolicach znajdziemy Biedronki czynne we wszystkie niedziele? Gdzie w Trójmieście i okolicach znajdziemy Biedronki czynne we wszystkie niedziele?

Organizacje związkowe w sieciach handlowych mówią o buncie, szefowie sieci o testowaniu nowego rozwiązania za zgodą personelu, a rządzący o potrzebie uszczelnienia przepisów. Do Sejmu został już wniesiony projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, którego celem jest uszczelnienie przepisów. Na razie jednak przed nami niedziela... "pocztowa" w Biedronce. Gdzie w Trójmieście na zakupy?Jak oceniasz działania sieci handlowych, które zostają punktami pocztowymi?

Patent na tzw. "placówkę pocztową" jako pierwsza, bo jeszcze w 2018 roku wprowadziła sieć Żabka, czyli sieć handlowa działają głównie na zasadzie franczyzy. Dzięki temu za ladą w niedziele nie muszą stać sami właściciele, a przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele tylko właściciele sklepów mogą obsługiwać klientów w te dni. Z czasem placówek pocztowych zaczęło przybywać i zaczęły sięgać po to rozwiązanie kolejne sieci, jak Abc, Lewiatan, Polomarket, Intermarche, Kaufland, a ostatnio Biedronka. I tego już chyba było za dużo, bo po miesiącach zapowiedzi uszczelniania przepisów i nowelizacji, ta w końcu trafiła do Sejmu.

Niedziele handlowe - styczeń 2022. Kiedy zrobisz zakupy?"Dziurawe" przepisy kontra biznesowa kreatywnośćNa czym ma polegać? Uderza bezpośrednio w patent na "placówkę handlową". Projekt przewiduje, że w niehandlowe niedziele otwarte będą mogły być placówki pocztowe, w których działalność pocztowa będzie przeważająca. Jak zapisano, chodzi o przeważającą działalność wskazaną we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, stanowiącą co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem. Placówki handlowe korzystające z wyłączenia od zakazu będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży, z podziałem na przychód z działalności podlegającej wyłączeniu od zakazu i z pozostałej działalności.

Czytaj też:

Akcesoria dla zwierząt w sklepie z naczyniami, spożywcze w RTV AGDŻycie znów pokazało, że nieprecyzyjne zapisy lub zbyt dużo wyjątków to szansa dla... kreatywnych przedsiębiorców. Wyłączenie miało pozwolić na pracę dyżurującym punktom Poczty Polskiej, a stało się wyjściem awaryjnym dla sieci handlowych. Co ciekawe Biedronce bycie placówką pocztową umożliwia umowa z narodowym operatorem, czyli właśnie Pocztą Polską. Nowelizacja czeka na proces legislacyjny, a  media zaczęły informować o buncie pracowników, choć należałoby to raczej określić, że w mediach trwa bunt pracowników sieci handlowych.

Związki zawodowe: "nie" dla pracy w niedziele- Atmosfera wśród pracowników jest po prostu zła. Mam sygnały, że ludzie uciekają na zwolnienia lekarskie, rzucają papierami. Po prostu przeraża ich ta sytuacja, nie chcą pracować w niedzielę. Z nimi nikt tego nie ustalał. Niektórzy z nich mówią wręcz, że czują się jak cytryna wyciśnięta z soku. W sklepach pracuje wiele matek samotnie wychowujących dzieci, a one skarżą się, że jak mają z dnia na dzień zorganizować opiekę dla maluchów na niedzielę? Przecież nie zostawią ich samych - mówił anonimowo portalowi Wirtualnemedia.pl działacz związku zawodowego NSZZ Solidarność, działającego w spółce.

Za to oficjalnie wypowiada się stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom. Według tej organizacji dotychczas było spokojnie, bo przez rok organizacja ta odnotowała zaledwie kilka skarg na to, że pracownicy muszą przychodzić do pracy w niedziele. Wszystko zmieniło się, gdy okazało się, że swoje sklepy otwierają takie sieci jak Biedronka czy Dino.

- Może nie możemy jeszcze mówić o wielkiej fali skarg, ale jest ich znacząco więcej. Dotyczą przede wszystkim tego czy pracownicy muszą przychodzić do pracy w niedzielę, czy mogą odmówić oraz czy pracodawca może ich zwolnić jeżeli zdecydują się na pozostanie w domach. Sprawa jest prosta. Jeżeli sklep jest czynny w niedzielę zgodnie z prawem, to pracownik nie ma prawa odmówić pracodawcy stawienia się w pracy. Stąd też uważamy, że konieczne są w tym zakresie regulacje. Niekoniecznie jednak mowa o całkowitym zakazie handlu w niedziel - mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.
Czekamy na sygnały od pracowników sieci handlowych, także na ich opinie na temat pracy w niedziele - biznes@trojmiasto.pl

Biedronka: Sprawdzamy nowe możliwości w porozumieniu z pracownikamiA co na to przedstawiciele sieci handlowych, a dokładnie Biedronki, której decyzja przyspieszyła działania rządzących ws. nowelizacji?

- Wprowadzenie nowej usługi jest rozwiązaniem testowym, rozpoczętym w lipcu br., które dotyczy wybranej, niewielkiej liczby sklepów. Uruchomienie testu prowadzonego wspólnie z doświadczonym partnerem - narodowym operatorem pocztowym Pocztą Polską - jest sprawdzeniem nowych możliwości zgodnych z obecnie obowiązującym porządkiem prawnym, z czego już wcześniej korzystało wiele innych konkurencyjnych sieci - poinformowało nas biuro prasowe sieci Biedronka, należącej do Jeronimo Martins Polska.


Program testowy prowadzony jest w 240 placówka w Polsce. W sumie cała sieć liczy 3031 sklepów (na koniec I połowy 2020 r.) w ponad 1100 miejscowościach. A co z zarzutami o zmuszanie do pracy?

- Zatrudnienie w JMP systematycznie rośnie. Jeśli chodzi o organizację pracy w placówkach z możliwością odbioru przesyłek w niedziele to zaznaczamy, że jest ona realizowana w pełnej zgodzie z kodeksem pracy. Szczegółowy grafik jest ustalany każdorazowo przez kierownika sklepu na podstawie informacji zwrotnej od pracowników. W sytuacji, gdy zachodzi taka potrzeba, dodatkowa obsada sklepu jest kompletowana w oparciu o osoby chętne do pracy z naszych innych pobliskich placówek. W sprawach pracowniczych jesteśmy regularnie w kontakcie z organizacjami związkowymi działającymi w JMP - poinformowało na biuro prasowe sieci Biedronka.

Niedziele handlowe - grudzień 2021. Kiedy wypadają?Sklepy sieci Biedronka czynne w niedzieleWarto wiedzieć, że również część Biedronek to sieć franczyzowa (działalność prowadzona przez osobnych przedsiębiorców). W tych placówkach to bezpośredni właściciel zdecyduje czy wchodzi w działalność pocztową.

Konflikt konfliktem, a okazja do niedzielnych zakupów jest, a patrząc na sondaże na temat tego jak postrzegamy ustawę o ograniczeniu handlu, chętnych do niedzielnych zakupów nie zabraknie.

Gdzie w Trójmieście i okolicach znajdziemy Biedronki czynne we wszystkie niedziele?
 • Gdańsk, Aleja Generała Józefa Hallera 233A,
 • Gdańsk, ul. Długie Ogrody 6-14,
 • Gdańsk, ul. Pomorska 25,
 • Gdańsk, ul. Tandeta 1 lok. 78,
 • Gdańsk, ul. Władysława Cieszyńskiego 1A,
 • Gdynia, ul. Świętojańska 36,
 • Sopot, Aleja Niepodległości 813/815,

okolice Trójmiasta
 • Przejazdowo, ul. Główna 27A
 • Pruszcz Gdański, ul. Antoniego Dobrowolskiego 2,
 • Reda, ul. Pucka 5,
 • Rumia, ul. Grunwaldzka 8.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (364)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Morawski

Prezes zarządu i udziałowiec przedsiębiorstwa POLYHOSE Poland. Grupa POLYHOSE jest globalną firmą, posiadająca oddziały w 10 krajach, produkującą nisko- oraz wysokociśnieniowe przewody transferowe, wykonane z gumy, plastiku i teflonu. POLYHOSE Poland została pierwotnie założona jako EXITFLEX Polska – spółka córka szwajcarskiej fabryki, istniejącej od 1971 roku. Członek zarządu i udziałowiec przedsiębiorstwa AIRBLAST Poland. Firma AIRBLAST, posiadająca oddziały w 12 krajach, jest od ponad...

Najczęściej czytane