• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pustostan na atrakcyjnych działkach ma być sprzedany, ale konserwator milczy

Szymon Zięba
5 grudnia 2023, godz. 11:00 
Opinie (156)
W ubiegłym roku pustostan przy ul. Owsianej trawiły pożary. Nieruchomość jest w opłakanym stanie, ale stoi na atrakcyjnych działkach. W ubiegłym roku pustostan przy ul. Owsianej trawiły pożary. Nieruchomość jest w opłakanym stanie, ale stoi na atrakcyjnych działkach.

Należący do miejskich zasobów pustostan przy ul. OwsianejMapka czeka na sprzedaż. Przetargu od miesięcy nie można rozpisać, ponieważ gdański magistrat nie dostał odpowiedzi na pisma kierowane do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nie wydał on także zgody na niezbędny w przypadku potencjalnej transakcji podział działek.Pustostan przy ul. Owsianej powinien:

Budynek przy ul. Owsianej, ze względu na zły stan techniczny i ogromne nakłady potrzebne do jej zabezpieczenia i modernizacji, przeznaczony jest do sprzedaży. Grunt zabudowany budynkami położonymi przy ul. Owsianej planowany jest do rozdysponowania w trybie przetargowym, nie zamiany.

Sama nieruchomość ma sporego pecha. W ostatnich latach regularnie demolowana była przez kolejne pożary:


Ostatecznie, by zabezpieczyć budynek, zapadła decyzja o zamurowaniu m.in. wejścia, a we wtorek, 1 lutego 2022 r., przesłano nam zdjęcia, na których widać pracowników, którzy zabijali okna w pustostanie.Miejscy urzędnicy zapewniali też, że budynek objęto dozorem.

Pustostan niszczeje, a mógłby zostać sprzedanySama nieruchomość stoi na niezwykle atrakcyjnych działkach w centrum miasta. Choć sam budynek raczej zostanie wyburzony (jego naprawa przewyższa koszt budowy nowej nieruchomości), szczególnie atrakcyjne są działki, na których pustostan stoi.

Docelowo - jak słyszymy w gdańskim magistracie - nieruchomość położona przy ul. Owsianej/Wspornikowej została przeznaczona do sprzedaży w drodze przetargu. Mówiło się o tym ponad rok temu. Na razie jednak sprawa w ogóle się nie ruszyła. Dlaczego?- Niestety wciąż nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pisma kierowane do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dlatego nie jesteśmy w stanie określić terminu sprzedaży tej nieruchomości. Od ponad roku czekamy na zalecenia konserwatorskie dla budynku przy ul. Owsianej 6. Wciąż nie otrzymaliśmy też zgody konserwatora na podział działek. W tym przypadku decyzja wydawana jest przez ten organ, bo teren znajduje się w granicach obszaru wpisanego do rejestru zabytków jako historyczny układ urbanistyczny miasta Gdańska oraz położony jest w obrębie obszaru uznanego za pomnik historii - mówi Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Co istotne, z uwagi na stan budynku jego lokatorzy już wcześniej zostali wykwaterowani (nieruchomość położona przy ul. Owsianej 1, 1A, 2, 3 i ul. Wspornikowej 12, 13 była sukcesywnie wykwaterowywana w latach 2018-2021. Ostatni lokatorzy wyprowadzili się w III kwartale 2021 r.).

Co może powstać w miejscu pustostanu przy ul. Owsianej?Obszar pomiędzy ulicami Owsianą a Wspornikową objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego "Wyspa Spichrzów - Północ". Zgodnie z nim teren może zostać przeznaczony pod funkcję usługową, z wyłączeniem handlu hurtowego.Dopuszczono w tym miejscu zabudowę współczesną o wysokości nieprzekraczającej 33 m n.p.m., usytuowaną na obowiązujących liniach zabudowy wzdłuż otaczających ulic Owsianej, Wspornikowej, Chmielnej i Pszennej.

Połączenie pomiędzy ulicami Wspornikową i Owsianą ma zapewnić także obligatoryjne przejście publiczne przez teren zabudowy.

Plan ustala również wymóg budowy (na tym terenie lub sąsiednim, po przeciwnej stronie ul. Wspornikowej) garażu wielostanowiskowego. Ma on pomieścić co najmniej 400 miejsc postojowych (ma to być samodzielny budynek lub część innego budynku).

Tak wyglądał pustostan przy ul. Owsianej po jednym z pożarów.Z uwagi na obszarowy wpis do rejestru zabytków projekt będzie musiał uzyskać uzgodnienie z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Owsiana nie w rejestrze zabytków, a w gminnej ewidencjiNa koniec należy zaznaczyć, że nieruchomość położona przy ul. Owsianej 1, 1A, 2, 3 i ul. Wspornikowej 12, 13 nie jest wpisana do rejestru zabytków. Znajduje się natomiast w granicach ochrony układu urbanistycznego Gdańska, wpisanego do rejestru zabytków nieruchomości województwa pomorskiego.

Budynki znajdujące się na wspomnianej nieruchomości figurują w wykazach wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (156)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Bogdan Górski

prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego „Górski”.Spółkę, ze stu procentowym kapitałem...

Najczęściej czytane