• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Resort środowiska wysłuchał nadziei i obaw związanych z gazem łupkowym

Robert Kiewlicz
2 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat W Gdańsku powstanie Urząd Górniczy. Po co?
Gaz z łupków występuje w Polsce w basenie bałtyckim, depresji podlaskiej oraz na Lubelszczyźnie. Pewność co do wielkości zasobów dadzą dopiero informacje uzyskane w ramach projektowanych wierceń. Gaz z łupków występuje w Polsce w basenie bałtyckim, depresji podlaskiej oraz na Lubelszczyźnie. Pewność co do wielkości zasobów dadzą dopiero informacje uzyskane w ramach projektowanych wierceń.

W Gdańsku odbyło się pierwsze wysłuchanie publiczne dotyczące kwestii związanych z poszukiwaniem i ewentualną eksploatacją gazu z łupków. Przedstawiciele Ministerstwa Środowiska wysłuchali wystąpień przeciwników oraz zwolenników wydobycia i na ich podstawie opracują dokument, który wskaże najważniejsze potrzeby, oczekiwania, nadzieje i obawy zaangażowanych stron oraz niezbędne działania na przyszłość.


Mapa koncesji dotyczących gazu z łupków w Polsce północnej. Mapa koncesji dotyczących gazu z łupków w Polsce północnej.

- Publiczne wysłuchanie to możliwość spotkania się przeciwników i zwolenników gazu łupkowego, którzy na wspólnym forum mogą skonfrontować swoje opinie. Każdy może zadać dowolne pytanie. Nie ma pytań nierozsądnych i naiwnych. Wysłuchaniu towarzyszyła prezentacja wyników ankiety przeprowadzonej przez TNS Polska - mówi wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju, Piotr Woźniak. - Pokazują one duże poparcie dla wydobywania gazu ze złóż niekonwencjonalnych. Badania przeprowadzono na terenach koncesyjnych. Poparcie dla poszukiwań wyniosło 72 proc. Sprawdziliśmy też jakie jest poparcie dla wydobycia gazu z łupków. Okazało się, że 62 proc. badanych nie ma nic przeciwko wydobyciu gazu w swoim sąsiedztwie. Chyba żaden inny kraj w Europie nie może się pochwalić tak dużym poparciem dla tego rodzaju wydobycia.

Pierwszy naukowy raport dotyczący szacunkowych zasobów gazu z łupków w Polsce przygotowali geolodzy z Polski we współpracy z ekspertami ze Stanów Zjednoczonych. Państwowy Instytut Geologiczny we współpracy z Amerykańską Służbą Geologiczną analizowały dane z lat 1950-1990, żeby sprawdzić, jakich ilości gazu ziemnego i ropy naftowej w skałach łupkowych w Polsce możemy się spodziewać. Zasoby gazu z łupków w Polsce mieszczą się w przedziale: od 346 do 768 mld m sześc. Pierwsze wiercenie rozpoczęło się w czerwcu 2010 r. w rejonie Łebienia, w województwie pomorskim.

Czy Polska ma szansę stać się potentatem w wydobyciu gazu z łupków?


- Pierwszy test wydobycia komercyjnego przeprowadzono w Łebieniu na Pomorzu. Wydobycie z tego otworu oszacowano na 3,5-3,7 mln m sześc. - dodaje Woźniak. - Nie jest to duża ilość, aby wydobycie było opłacalne, musi być ono dziesięciokrotnie większe. Ufam jednak, że w ciągu najbliższego roku będziemy w stanie osiągnąć takie wydobycie.

Planowane jest wykonanie 335 otworów poszukiwawczych do 2021 r. Możliwe są zmiany udzielonych koncesji oraz zakresów ich prac geologicznych. Do września 2013 r. wykonano 48 otworów rozpoznawczych.

Jeśli doszłoby do wydobycia gazu z łupków, oznaczałoby to z jednej strony dywersyfikację źródeł paliwa gazowego, co jest warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, z drugiej zaś istotne ograniczenie emisji ze spalania. Dzięki szerszemu wykorzystaniu gazu ziemnego Polska mogłaby uzyskać m.in. zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza z sektora energetycznego i zwiększenie efektywności energetycznej. Jest to istotne ze względu na fakt, że ograniczenie emisji CO2 w warunkach polskich musi odbywać się w sposób stopniowy.

- W tej chwili rząd pracuje na rozwiązaniami, które spowodują stworzenie narodowego operatora kopalin energetycznych - mówi Woźniak. - Taki podmiot będzie miał udziały we wszystkich przedsięwzięciach wydobywczych w kraju jako jeden z udziałowców. Podobnie jak jest w Norwegii. Trzeba pamiętać o tym, że wszystkie złoża w naszym kraju są własnością państwa.

Opinie (52)

  • ... (1)

    a Gazprom pozwoli nam na to? ha ha

    • 2 0

    • Gazprom tak dobrze "lobbuje" chyba, że już w Brukseli eurokraci chcą wprowadzić w UE zakaz wydobycia gazu z łupków.

      • 1 0

  • niewiedza (2)

    Poparcie dla wydobycia gazu 62%
    co ty jest? Przecież ludzie w większości nie mają pojęcia z jakimi poważnymi konsekwencjami to się wiąże
    polska ma gospodarkę wodną na bardzo niskim poziomie, zaludnienie terenu wysokie,
    więcej rzetelnych artykułów dla prostego luda o wydobyciu gazu łupkowego a procenty polecą

    • 5 2

    • Bo amerykanskie zydki (1)

      wydaja miliony na kampanie zachwalajaca wydobywanie takiego gazu. Dodatkowo wiele osob wzielo koperty nie tylko za zgode na wydobycie, ale rowniez za sprzedaz koncesji. Koncesja w polsce jest najtansza na calym swiecie..

      • 0 3

      • To raczje Gazprom i inne państwa wyposażone bogato w klasyczne złoża prowadzą warta miliony akcję antyłupkową.

        • 3 0

  • Bliski Wschód się kończy, teraz Polska

    Coś mi sie wydaje, że USA na tyle wycisnęło ropę z Bliskiego Wschodu, że przestaje sie powoli opłacać jej wydobycie. Mając perspektywę końca wydobycia, załóżmy w ciągu najbliższych 20 lat, zaczynają szukać biznesu gdzie indziej. Staniemy sie drugim Irakiem. Najpierw będzie fajnie, a później się wszyscy zorientują, że Polacy wiele z tego biznesu mają, a utracili źródła czystej wody i gleby. Za 40 lat to my staniemy sie czołówką światowego terroryzmu. W Anglii nie ma tyle talerzy, żebyśmy tam wszyscy wyjechali na zmywak, zacząć nowe życie.

    Póki nie jestem dostatecznie poinformowany, co się będzie działo w mojej ojczyźnie JESTEM PRZECIWNY WYDOBYCIU. Możecie mnie nazywać burakiem i zaprzańcem.

    Ostatnio jakiś Polak z Greenpeace został aresztowany przez Rosję, za to że się dobierał do platformy, w okolicach Murmańska. Skoro Rosjanie wydobywają ropę w tak nieprzyjaznym dla człowieka miejscu i to się im opłaca, to przyjemniejsze do życia miejsca, położone z grubsza na terenie Azji Mniejszej, są już chyba wyssane.

    • 1 3

  • Serio myślicie, że w kraju w którym nie da rady przekopać kilometra piasku mierzei Wiślanej uda się wydobywać gaz z łupków?
    Biedaszyby to max na co stać Polskę

    • 1 2

  • władza jak to włądza, udaje że posłucha a zrobi swoje

    a właściwie nie swoje tylko to co jej każą zrobić starsi i mądrzejsi

    • 0 0

  • Nie słuchać opinii oszołomów tylko wiercić i wydobywać ! o ile jest co...

    Nie ma alternatywy dla własnych złóż gazu.

    • 0 0

  • Ekoterroryści powinni być traktowani jak inni terroryści

    Niszczą społeczeństwo od środka pod płaszczykiem troski o środowisko

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Zbigniew Canowiecki

Prezes Zarządu „Pracodawców Pomorza”. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Gdańskim.W latach 1981-2007 Prezes Zarządu i dyrektor giełdowej spółki „Centrostal S.A.”. Sprawował społecznie wiele funkcji m.in. Prezydenta Pomorskiej Izby Przemysłwo-Handlowej, Przewodniczącego Sejmiku Gospodarczego Województwa Pomorskiego, Przewodniczącego Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości. Członek Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego w Warszawie...

Najczęściej czytane