• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Seaonics - Innowacyjne rozwiązania płyną z Morza!

27 maja 2024, godz. 09:00 
W pełni elektryczny gangway oraz dźwig nagrodzony prestiżową nagrodą za najbardziej innowacyjny produkt roku. W pełni elektryczny gangway oraz dźwig nagrodzony prestiżową nagrodą za najbardziej innowacyjny produkt roku.

Specjalizują się w produkcji zaawansowanych rozwiązań przeładunkowych oraz systemów sterowania na rynek morski i offshore. Są częścią jednej z największych grup stoczniowych na świecie. Jako pierwsi w Polsce dołączyli do nowego programu partnerskiego dla integratorów systemów napędowych firmy Danfoss, a niedawno w Londynie odebrali nagrodę za Innowację Roku podczas Offshore Support Journal Conference and Exhibition. Gdańska firma Seaonics Polska nie zwalnia tempa. W ciągu ostatnich dwóch lat firma zwiększyła zatrudnienie aż o 70 proc. i wciąż ma "apetyt" na więcej.Seaonics specjalizuje się w projektowaniu i wytwarzaniu zaawansowanych rozwiązań dźwigowych i przeładunkowych oraz systemów sterowania w zakresie energetyki morskiej, pozyskiwania zasobów oceanicznych oraz badań i eksploracji. Seaonics Polska jest oddziałem norweskiej firmy Seaonics. Firma została założona w Polsce, jako strategiczny krok w celu wykorzystania wysokich kompetencji i wiedzy w branży morskiej, jakie oferuje region Gdańska.

Seaonics jest częścią grupy VARD i Fincantierii - jednej z największych grup stoczniowych na świecie budującej m.in. jednostki offshore, statki wycieczkowe oraz okręty wojenne.

Firma Seaonics powstała w 2011 roku i pomimo stosunkowo niedługiej historii zdołała już zrealizować liczne projekty związane z dostawą osprzętu dla różnorodnych jednostek morskich, w tym statków rybackich, badawczych i specjalistycznych oraz platform wiertniczych.

- Seaonics jako firma mająca ambicje bycia liderem w swojej branży oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów morskich, od początku stawiała na rozwój technologii oraz rozwiązania energooszczędne wspierające zrównoważone wykorzystywanie zasobów morskich. Dlatego też większą część naszego portfolio stanowią maszyny i urządzenia o napędzie elektrycznym, zdolne do regeneracji energii elektrycznej do sieci statkowej, co redukuje koszty eksploatacji, ale także minimalizuje negatywny wpływ na środowisko, wpisując się w globalny trend elektryfikacji i walki z emisją dwutlenku węgla w przemyśle morskim - mówi Wojciech Maroski, Dyrektor Zarządzający Seaonics Polska.
Aby zapewnić wysoką jakość oraz pełną kontrolę nad systemem sterowania wszystkie systemy elektryczne są wytwarzane w zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w Gdańsku. Systemy elektryczne są budowane w oparciu o najwyższe standardy jakości oraz komponenty uznanych dostawców.

Jakie urządzenia dostarcza Seaonics Polska?

 • Systemy wciągarkowe (wciągarki trałowe, wciągarki offshore, wciągarki pomocnicze, wciągarki trakcyjne). Gdańska firma specjalizuje się w dostarczaniu wciągarek zarówno projektowanych na zamówienie, jak i wciągarek standardowych.
 • Wciągarka XT zainstalowana na platformie wiertniczej. Wykonuje najbardziej precyzyjne podmorskie operacje. Wciągarka XT zainstalowana na platformie wiertniczej. Wykonuje najbardziej precyzyjne podmorskie operacje.
 • Trapy z kompensacją 3D. Seaonics jest pionierem na rynku trapów z kompensacją ruchów. Ich innowacyjna technologia sterowania oraz doświadczenie nabyte podczas dostawy i uruchomień wielu systemów pozwalają dostarczać urządzenia, które spełniają oczekiwania klientów. Trapy z kompensacją 3D są wykorzystywane na rynku morskiej energetyki (wiatrowej oraz oil&gas) do bezpiecznego transferu personelu oraz ładunku na morzu.
 • W pełni elektryczny gangway. W pełni elektryczny gangway.
 • Systemy LARS (Launch And Recovery Systems). Są to systemy służące do opuszczania i podejmowania zdalnie sterowanych robotów podwodnych (ROV). Obejmują zarówno systemy Overside i Moonpool dla operacji oceanograficznych i ratownictwa morskiego.
 • System LARS zainstalowany na bezzałogowym statku projektu Armada. System LARS zainstalowany na bezzałogowym statku projektu Armada.
 • Dźwigi (dźwigi z kompensacją ruchu - AHC i 3D, pokładowe, offshore). Jednym z flagowych produktów jest w pełni elektryczny dźwig (ECMC Crane) kompensujący falowanie morza. Technologia sterowania aktywną kompensacją ruchu została opracowana przez Seaonics i jej skuteczność została udowodniona w wielu aplikacjach morskich. Poszczególne elementy dźwigu są napędzane elektrycznie i dynamicznie wykorzystywane do wykonywania kompensacji 3D końcówki żurawia.


Dźwig ECMC podczas operacji podłączania stacji ładowania akumulatorów napędu statku na morskiej farmie wiatrowej. Dźwig ECMC podczas operacji podłączania stacji ładowania akumulatorów napędu statku na morskiej farmie wiatrowej.

- W tej dziedzinie mamy swoje szczególne sukcesy. W lutym 2023 r. otrzymaliśmy nagrodę za Innowację Roku podczas ceremonii rozdania nagród OSJ (Offshore Support Journal Conference and Exhibition) w Londynie za nasz w pełni elektryczny dźwigi z kompensacją 3D (ECMC Crane) - mówi Wojciech Maroski.
Jednak to nie koniec osiągnięć. Firma Seaonics jako pierwsza w Polsce dołączyła do nowego programu partnerskiego dla integratorów systemów napędowych firmy Danfoss: Integrator Expert Program. Program jest skierowany do firm zajmujących się szeroko rozumianą integracją systemów napędowych oraz automatyki i posiadających specjalistyczną wiedzę techniczną z danego segmentu rynku. Dołączając do programu dla Integratorów, Seaonics podkreśla swoje aspiracje bycia ważnym dostawcą nowoczesnych, energooszczędnych systemów napędowych.

- W roku 2024 planowane jest rozszerzenie współpracy poprzez dołączenie Seaonics do programu autoryzowanych partnerów serwisowych przetwornic częstotliwości firmy Danfoss. Ta dodatkowa funkcja pozwala firmie Seaonics lepiej wspierać swoich klientów oraz rozwijać wiedzę i umiejętności własnej załogi - dodaje Wojciech Maroski.
Przed firmą są wciąż nowe wyzwania. Wraz z globalną tendencją rozwoju statków bezzałogowych i autonomicznych, Seaonics rozwinął technologię zdalnej obsługi i autonomii sterowania swoimi urządzeniami na potrzeby floty statków Ocean Infinity.

- Są to rozwiązania "pod klucz", w przypadku których Seaonics dostarcza wszystko, po rozwiązania, w których bezproblemowo integrujemy nasz sprzęt z ROC (zdalne centrum sterowania) klienta. Nasze rozwiązania są przyszłościowe i skalowalne, a ofertę można rozszerzyć o symulatory szkoleniowe i cyfrowe bliźniaki działające w czasie rzeczywistym w celu zwiększenia świadomości sytuacyjnej ROC. W naszym frameworku można skonfigurować algorytmy uczenia maszynowego w zależności od potrzeb klientów, aby odblokować przyszły wzrost produktywności - wyjaśnia Wojciech Maroski.
Firma dzięki zaawansowanym rozwiązaniom wspiera rozwój gałęzi przemysłu, która odgrywa coraz istotniejszą rolę w globalnej energetyce. Ich produkty oparte na technologii elektrycznej nie tylko gwarantują wydajność, ale również dbają o nasze środowisko.

Dołącz do pracowników Seaonics. Dołącz do pracowników Seaonics.

W ciągu ostatnich dwóch lat firma osiągnęła niezwykły wzrost. Zwiększono zatrudnienie aż o 70 proc.

- Stale rośniemy w siłę i jest to dynamiczny czas rozwoju i innowacji, a nasz postęp jest bezpośrednio związany z ciężką pracą i zaangażowaniem naszych pracowników, którzy są prawdziwą siłą napędową naszego sukcesu. Poszukujemy ambitnych osób, które chcą dołączyć do naszej firmy i pracować nad innowacyjnymi projektami, które mają realny wpływ na naszą branżę. Jeśli jesteś osobą, która jest pełna pasji do nowych technologii i pragnie przyczynić się do tworzenia czegoś wyjątkowego, zapraszamy do kontaktu. Wszystkie informacje o aktualnie otwartych procesach rekrutacyjnych znajdziesz na naszej stronie internetowej - powiedziała Joanna Jurkiewicz, HR Manager w Seaonics Polska.
A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach i naszych innowacyjnych rozwiązaniach nasz Sales Manager - Adam Maroski udzieli ci wszelkich informacji (sales-pl@seaonics.com). Więcej informacji na stronie internetowej www.seaonics.com.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Marcin Lewandowski

Prezes zarządu Grupy GPEC, firmy z branży energetycznej. Doświadczenie zdobył na stanowiskach menedżerskich w firmach z branży utilities. Od 2010 roku związany z GPEC. Karierę w Grupie rozpoczął zarządzając obszarem dyspozycji, a następnie jako dyrektor ds. finansowych Grupy GPEC zajmował się m.in. organizacją struktury grupy kapitałowej, modelem biznesowym oraz nadzorem właścicielskim spółek zależnych. Przez ponad rok pełnił funkcję prezesa zarządu spółki Unikom (włączonej do struktury GPEC...

Najczęściej czytane