- 1 Porzucony jacht wystawiony za 1/7 wartości (42 opinie)
- 2 Były prezes Lotosu w banku PKO BP (48 opinii)
- 3 Dodatkowy urlop i większy zasiłek (111 opinii)
- 4 Port Gdańsk szuka nowego prezesa (133 opinie)
- 5 Bateryjny magazyn Energi (92 opinie)
- 6 Zielony dźwig KONE "przełamany" na pół (112 opinii)
Sescom inwestuje w start-up byłego prezesa Energi
Sescom objął 17,4 proc. udziałów w spółce Bankilo, która jest platformą wspierającą prosumentów, umożliwiającą im zawieranie transakcji między sobą. Bankilo stanie się również alternatywnym dostawcą energii dla dowolnych konsumentów energii. To start-up byłego prezesa Energi - Mirosława Bielińskiego. Pełnił on tę funkcję od 2008 do 2015 roku. Był też członkiem rady nadzorczej spółek Energa-Operator SA, Energa Obrót SA, Energa Wytwarzanie i Towarowa Giełda Energii SA.
- Start-upy to firmy mocno skupione na osiągnięciu wyznaczonego celu, podające w wątpliwość rzeczywistość i poszukujące nieszablonowych rozwiązań. Takie podejście jest wartościowe dla rozwoju biznesu i spójne z naszym. Udostępniając platformę transakcyjną i możliwość ofertowania, spółka Bankilo uzupełni nasze działania na rynku energetycznym, wesprze rozproszone inwestycje w wytwarzanie i magazynowanie energii - mówi Sławomir Halbryt, prezes zarządu Sescom SA.
Elektrolizer do produkcji wodoru i bank kilowatów
Firma Sescom od wielu lat skupia swoje zainteresowanie na technologii wodorowej. Jednym z osiągnięć spółki w tej dziedzinie było zaprojektowanie elektrolizera do produkcji wodoru, który zdaniem ekspertów jest szansą na rozwój i dekarbonizację transportu i energetyki grzewczej. Sescom w swojej autorskiej koncepcji HGaaS zamierza za pomocą elektrolizera pozyskiwać wodór podczas nadwyżek energetycznych z odnawialnych źródeł energii. Rozwijając projekt, spółka w styczniu podpisała list intencyjny z miastem Piła, w ramach którego ma przygotować instalację zapewniającą wodór do rozwoju zeroemisyjnego transportu publicznego. Ponadto Sescom stworzy ekosystem, który połączy źródła produkcji wodoru, w którym Spółka Bankilo odegra ważną rolę.
Założyciele Bankilo są przekonani, że model biznesowy start-upu idealnie wpisuje się
w potrzeby projektów wodorowych Sescom oraz wpłynie na rozwój biznesu partnera.
- Jesteśmy przekonani, że przyszła energetyka będzie zbudowana na różnorodnych, rozproszonych i odnawialnych źródłach energii oraz jej magazynowaniu, a transparentny rynek energii będzie dostępny dla wszystkich. Sescom widzi synergię swoich zamierzeń strategicznych z koncepcją Bankilo, na przykład w obszarze podnoszenia udziału zielonej energii w zużyciu w zarządzanych obiektach poprzez odbiór nadwyżek z instalacji prosumenckich, a także w obszarze wykorzystania wodoru w rozproszonym magazynowaniu energii - komentuje Mirosław Bieliński, założyciel Bankilo.
Platforma wykorzystująca rynek energii
Bankilo to jedyna w Polsce platforma informatyczna oferująca wirtualny przepływ energii z miejsca jej wytworzenia do wskazanego miejsca jej zużycia. Oznacza to, że prosument będzie mógł wytworzoną energię sprzedać innym członkom społeczności, wymienić na energię dostępną w innym czasie lub zużyć na własne potrzeby w innym miejscu niż to, w którym została wytworzona. Takie rozwiązania umożliwia europejska dyrektywa RED 2, która znacznie powiększyła liczbę potencjalnych prosumentów, bo określa, że miejsce produkcji energii nie musi być tożsame z miejscem zużycia - w praktyce każdy konsument może być prosumentem, także ten, który nie ma własnego dachu.
Fotowoltaika - sprawdź oferty pracy w Trójmieście
- W Polsce fotowoltaika per capita znajduje się obecnie poniżej 1/10 poziomu europejskich liderów, u których inwestycje w OZE nadal rosną. Dlatego analizy wskazują, że liczba prosumentów klasycznych w Polsce może dojść z obecnych 400 tys. do 2-3 mln w 2030 roku. Ponadto spośród mieszkańców budynków wielorodzinnych wyłonią się tzw. prosumenci wirtualni, produkujący energię w innym miejscu niż we własnym domu. Szacujemy, że ich liczba w 2030 roku będzie siedmiocyfrowa - mówi Mirosław Bieliński, założyciel Bankilo.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2021-03-07 00:45
Wystarczy porównać wyniki
Można kogoś lubić albo nie ale matematyka niestety jest nieubłagana i nie poddaje się polityce ( jeszcze)
Za czasów Bielińskiego Energa była liderem branży w Polsce a akcje były po ponad 20 PLN dziś bez przejęcia przez Orlen by padła a akcje są po 8 PLN i generowała faktyczny Zysk netto bez zabaw w kreowanie fikcyjnego wzrostu majątku, żeby coś pokazać w raportach.
Życzę powodzenia w Tójmieście przydasię każd firma zatrudniająca ludzi i genrujaca dochód- 15 3
-
2021-03-04 10:35
Energa powinna was pozwać za ten klikbajt.
- 5 5
-
2021-03-04 08:34
(3)
Tylko atom. Reszta to jakieś eko bzdury zaprzeczające fundamentalnym prawom ekonomii. Niestety ale energia odnawialna musi być dotowana, żeby w ogóle o niej mówić co jest ekonomicznym absurdem.
- 14 14
-
2021-03-04 12:16
Musi być dotowana, żeby konkurować z dotowanym węglem. (1)
Może zabierzmy górnikom te parę miliardów rocznie z budżetu i wtedy zobaczymy, co się bardziej opłaca?
- 6 0
-
2021-03-04 14:21
polska kupuje tani wegie z chile i rosji...
- 0 0
-
2021-03-05 21:10
to ciekawe co piszesz
skoro atom taki opłacalny, to czemu żadna firma prywatna nie wybudowała w Polsce jeszcze EJ?
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.