• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mundurowi szukają ludzi w urzędach pracy. Ile można zarobić?

Szymon Zięba
20 lutego 2024, godz. 07:00 
Opinie (225)
Kiedyś do służby w policji ustawiały się kolejki. Dziś to policjanci szukają kandydatów - m.in. w urzędach pracy. Kiedyś do służby w policji ustawiały się kolejki. Dziś to policjanci szukają kandydatów - m.in. w urzędach pracy.

Służby mundurowe - takie jak policja i straż graniczna - w ostatnim czasie promowały się w urzędach pracy. To pokłosie wakatów w formacjach, które trudno uzupełnić. Wiemy, ile można zarobić na poszczególnych stanowiskach. Tymczasem nieco ponad 10 lat temu, żeby w ogóle myśleć o złożeniu CV do Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, trzeba było ustawić się w kolejce, w której miejsca zajmowano już od 4 rano.

Policja szuka ludzi do służby. Również w urzędach pracyCo by cię przekonało do służby w mundurówce?

Najpierw Komenda Miejska Policji w Gdyni poinformowała o tym, że szuka kandydatów na funkcjonariuszy w lokalnym Urzędzie Pracy.

- Służba w policji jest odpowiedzialna oraz ciężka, ale jednocześnie bardzo ciekawa i dająca mnóstwo satysfakcji. Komenda Miejska Policji w Gdyni wraz z Urzędem Pracy w Gdyni zorganizowali spotkanie, aby osoby szukające pracy mogły dowiedzieć się więcej o codziennych zadaniach funkcjonariuszy. Podczas spotkania policjantka promowała swój zawód oraz przedstawiła ofertę pracy w policji. Funkcjonariuszka w trakcie prezentacji omówiła specyfikę służby, strukturę jednostki, a także zaprezentowała film, na którym widać codzienną pracę funkcjonariuszy z różnych wydziałów - informowali wówczas funkcjonariusze.
Teraz podobne działania podjęli strażnicy graniczni z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Gdzie złożyć wniosek o pozwolenie na broń? Tu pomogąStraż graniczna w Gdańsku ma aż 110 wakatówStrażnicy graniczni zachęcali do pracy w MOSG przez kilka godzin. Strażnicy graniczni zachęcali do pracy w MOSG przez kilka godzin.
Jak informują mundurowi, w urzędzie w Gdańsku rozstawieni byli cztery godziny, gdzie zachęcali do wstąpienia w szeregi.

Miejsc jest sporo - bo aż 110. Nowością dla przyszłych funkcjonariuszy jest możliwość podjęcia w ramach służby studiów w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie. Po trzech latach nauki absolwenci uzyskują tytuł licencjata i stopień młodszego chorążego Straży Granicznej.Ile można zarobić w straży granicznej i policji?Według danych z 2023 r. zarobki policjantów po ukończeniu szkolenia zawodowego podstawowego wynoszą ok. 4,9 tys. zł netto dla osób do 26. roku życia (mają one korzystniejszą sytuację podatkową).

W przypadku służby w oddziałach prewencji należy doliczyć specjalny dodatek w wysokości 500 zł. To daje łączną kwotę 5,4 tys. zł "na rękę".

Policjanci mogą liczyć także na takie dodatki, jak: "trzynastka", "mundurówka", "wczasy pod gruszą" czy dodatek za brak mieszkania oraz dojazdów do służby.

Z kolei w straży granicznej:

  • Kursant Straży Granicznej do 26. roku życia otrzyma 3,6 tys. zł netto miesięcznie, po 26. roku życia - 3,5 tys. zł "na rękę.
  • Młodszy asystent/kontroler do 26. roku życia może liczyć na 5 tys. zł netto miesięcznie, a po 26. roku życia - 4,7 tys. zł netto.
  • Strażnik graniczny na tzw. służbie stałej do 26. roku życia dostanie wypłatę w wysokości 5,2 tys. zł netto miesięcznie, a po 26. roku życia - 4,9 tys. zł netto.


Pogranicznikom przysługuje również tzw. dodatek graniczny za służbę w obronie granicy w wysokości 450 zł.

Kolejki do pracy w policji. Trzeba było wstać, skoro świtI choć dziś luki kadrowe w mundurówkach zasypuje się z wielkim trudem i sami funkcjonariusze muszą wychodzić do ludzi, to nie zawsze tak było.

Kolejka chętnych do pracy w pomorskiej policji. Pierwsi ustawiali się już wczesnym rankiem. Zdjęcie z 18.01.2012 r. Kolejka chętnych do pracy w pomorskiej policji. Pierwsi ustawiali się już wczesnym rankiem. Zdjęcie z 18.01.2012 r.
Raptem 12 lat temu, gdy Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku ogłosiła nabór do służby, w dniu, w którym można było składać dokumenty z CV, pod placówką ustawiały się tłumy chętnych.

Media wysyłały dziennikarzy, którzy opisując fenomen, informowali, że pierwsi zainteresowani w sznurku przed drzwiami KWP ustawiali się już... o 4 rano.

Kolejka chętnych do pracy w pomorskiej policji. Pierwsi ustawiali się już wczesnym rankiem. Zdjęcie z 18.01.2012 r. Kolejka chętnych do pracy w pomorskiej policji. Pierwsi ustawiali się już wczesnym rankiem. Zdjęcie z 18.01.2012 r.
Jak tłumaczyli wtedy sami zainteresowani, praca w policji dawała etat, pewne wynagrodzenie, możliwość awansu, a przede wszystkim - wcześniejszą emeryturę.Obecnie - o czym mówią sami policjanci - służba stała się dużo mniej konkurencyjna. Wynagrodzenia odbiegają mocno od średniej na "komercyjnym" rynku, co doprowadziło do sytuacji, że chętnych do pracy w formacji nie ma aż tylu.

Kolejka chętnych do pracy w pomorskiej policji. Pierwsi ustawiali się już wczesnym rankiem. Zdjęcie z 18.01.2012 r. Kolejka chętnych do pracy w pomorskiej policji. Pierwsi ustawiali się już wczesnym rankiem. Zdjęcie z 18.01.2012 r.
O tym, jak wygląda praca w policji, informowaliśmy po rozmowie z mundurowymi:

Policjant: przestępca jest na miejscu, my nie wysyłamy patrolu, bo nie mamy kogo Policjant: przestępca jest na miejscu, my nie wysyłamy patrolu, bo nie mamy kogo

Policjant ujawnia: fikcyjne patrole to pomysł byłych szefów Komendy Głównej Policji Policjant ujawnia: fikcyjne patrole to pomysł byłych szefów Komendy Głównej Policji

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (225)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kazimierz Wierzbicki

Prezes zarządu i właściciel Grupy Trefl, w skład której wchodzą spółki zajmujące się produkcją i...

Najczęściej czytane