• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spółka Graal pozywa władze gdańskiej Solidarności

Robert Kiewlicz
22 grudnia 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
"Solidarność" postanowiła wystąpić w obronie pracowników  firmy Graal. 1 grudnia 2011 związek rozpoczął akcję ulotkową w gdyńskich marketach. "Solidarność" postanowiła wystąpić w obronie pracowników  firmy Graal. 1 grudnia 2011 związek rozpoczął akcję ulotkową w gdyńskich marketach.

Spółka z branży rybnej, Graal, skierowała pozew sądowy przeciwko władzom i członkom Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". Chodzi o akcję informacyjną oraz rozgłaszane przy tej okazji przez związkowców informacje na temat warunków zatrudnienia w spółce. Solidarność twierdzi, że ma na wszystko dowody.



Pracownicy zakładu produkcyjnego Polinord w Kartoszynie należącego do Grupy Graal zorganizowali się i utworzyli komisję zakładową NSZZ "Solidarność", aby - jak głosi związkowy komunikat - "doprowadzić do polepszenia warunków pracy i życia na drodze dialogu społecznego". "Niestety, zamiast rozwiązać problemy, zarządzający firmą Graal zwolnili dwóch pracowników, którzy przystąpili do związku zawodowego, natomiast pozostałych zastraszają, grożąc, że z powodu powstania związku zawodowego produkcja zostanie przeniesiona na Ukrainę, a co za tym idzie wszyscy pracownicy zostaną zwolnieni." - informowała w komunikacie "Solidarność".

To nie jedyne zarzuty, jakie stawia Zakładowi Produkcyjnemu Polinord w Kartoszynie "Solidarność". Chodzi także o pracę w niebezpiecznych warunkach, tuszowanie wypadków w pracy, dziwny system wynagradzania, wedle którego pracownicy nie wiedzą, za jaki czas "odrabiają" soboty, otrzymują też najniższe pensje oraz premie, które pod koniec miesiąca odbiera im się lub obcina za np. przestój maszyny - twierdzą przedstawiciele "Solidarności".

Konflikt pomiędzy zarządem Graala, a "Solidarnością" opisywaliśmy w tekście Czy branża rybna potrzebuje pomocy związków zawodowych? Władze spółki twierdzą, że informacje rozpowszechniane przez "Solidarność" na temat warunków zatrudnienia w spółce naruszają dobra osobiste firmy. Zarząd stanowczo zaprzecza też jakoby opisywane przez NSZZ "Solidarność" zdarzenia i sytuacje miały kiedykolwiek miejsce.

Graal skieruje do organów ścigania stosowne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 212 kodeksu karnego przez władze i członków Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".

- Jestem dziwnie spokojny jeśli chodzi o groźby ze strony władz spółki Graal pod naszym adresem - mówi Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". - Zakład spółki działa na trenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a więc współfinansowany jest w pewien sposób z naszych podatków. Zadaniem zarządu nie jest kupowanie sobie nowych lexusów, a tworzenie nowych miejsc pracy i to dobrych miejsc pracy.

Jak informuje przewodniczący Dośla, w chwili obecnej w zakładzie trwa kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. Wyniki kontroli poznamy już na początku 2012 roku. - Zapewniam, że nie zostawimy tej prawy bez wyciągnięcia konsekwencji - dodaje Dośla.

W środę (21.12) związkowcy z Regionu Gdańskiego NSZZ "S", prowadzili przed siedzibą Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego AEGON oraz przed Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie akcję informacyjną na temat sytuacji pracowników w Zakładzie Produkcyjnym Polinord, należącym do spółki Graal SA. Związkowcy rozmawiali też z przedstawicielami zarządu Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego AEGON, którzy zapewnili, że zapoznają się z sytuacją pracowników w Polinordzie. PTE Aegon jest udziałowcem Graala posiada 5,97 proc. akcji. Największym akcjonariuszem jest prezes Graal SA Bogusław Kowalski (41,50 proc. akcji).

Lider branży rybnej

Graal istnieje na rynku od 1989 roku. Początkowo firma funkcjonowała jako Przedsiębiorstwo Handlowe, której założycielem był Bogusław Kowalski, obecny prezes zarządu. Następnie nastąpiło przekształcenie firmy handlowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym okresie Graal Sp. z o.o. zajmowała się dystrybucją konserw rybnych, konserw mięsnych oraz dań obiadowych. W 1997 roku na rynek polski została wprowadzona marka Graal. Przełomem dla firmy był rok 2004, w którym Graal przekształcił się ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Spółkę Akcyjną oraz zakupił udziały w zakładzie produkującym konserwy rybne - Polinord Sp. z o .o. Konsekwencją tych decyzji było wejście firmy Graal S. w 2005 roku na Giełdę Papierów Wartościowych. Graal utworzył Grupę Kapitałową Graal, która obejmuje 6 spółek zależnych. Grupa w swoim portfolio posiada marki: Graal, SuperFish, Koral, Kordex, Gaster, Tess, Meg, EraRyb.

Miejsca

Opinie (85) 2 zablokowane

  • Brawo Graal , tak trzymać (1)

    dziadostwo związkowe trzeba gonić. To nieroby i zadymiarze

    • 10 14

    • a przy polskim kotle

      w piekle jak zawsze ,straż niepotrzebna ,tu kazdy innego co sie wychyla na dno ściagnie !

      • 1 0

  • GRAAL (2)

    znam tą firmę GRAAL - pracowałem tam kiedyś serdecznie odradzam pracę w tej firmie tylko wykorzystują pracowników - wszędzie tylko nie tam !!!!

    • 15 4

    • Polinord

      Nikogo nie wykorzystują,pracuje w tej firmie od samego początku .Ja tylko odradzam pracy w tej firmie tym którym się nie chce pracować ,bo takich mamy aż za dużo.A ja jako zwykły pracownik nie mam ochoty pracować na nierobów którzy przychodzą zaliczyć 8 godz.

      • 1 3

    • :):)

      A ja pracuje i polecam firmę GRAAL :):)

      • 1 3

  • IMPEL

    A moze ktos np.SOLIDARNOSC zainteresuje sie firma IMPEL i warunkami pracy w Akademii Medycznej.Tu nikt nie reaguje!!!

    • 10 0

  • KOLESIOSTWO !!!

    Ta cała dzisiejsza solidarność to jeden wielki przekręt, czepiają się przedsiębiorców, którzy jeszcze cokolwiek próbują na tym bagnie zbudować, a rząd wydłuża wiek emerytalny, w całej Europie fale protestów, a u nas co? CISZA! Gdzie są związki. gdy są potrzebne??? Po prostu związki zawodowe są państwowe i zawsze guano będę robić. Dziękuję i do widzenia.

    • 9 6

  • Jak związki zawodowe próbują coś zrobić w obronie pracowników - to od razu szum (1)

    żał mi wszystkich którzy tak psioczą na związki - jak według nich to aż takie nieroby (w niektórych przypadkach to prawdopodobne) to niech sami coś w tym kierunku zrobią żeby ludzie mogli GODNIE PRACOWAĆ. poza tym graal może ich tylko postraszyć, bo prawo jest po stronie związków które bronią godności człowieka - GODNOŚCI - o której w tej Polsce już sie chyba dawno zapomniało

    • 10 5

    • Ależ ja robię coś żeby wszyscy mogli godnie pracować. Mianowicie konsekwentnie nie głosuję na socjalistów. Niestety durnie mają przewagę liczebną dlatego wciąg wygrywa dziadostwo.

      • 0 2

  • Tylko razem przeciw jednym i drugim (1)

    Graal to fatalna firma. Prezes chce sie uwłaszczyć ...Związki to też grupa ludzi walcząca o swoje. Ludzie walczcie razem przeciw jednym i drugim. Wygrać możecie tylko razem

    • 9 1

    • Nie używaj słów, jeśli nie znasz ich znaczenia...

      Co wg.Ciebie w komercyjnej firmie oznacza, że właściciel chce się na firmie uwłaszczyć...?

      • 0 0

  • WIECIE O CZYM LUDZIE ZAPOMNIELI W NASZYM KRAJU ??? ZEBY SIE DOGADAC, ROZMAWIAC, WYPRACOWAC KOMPROMIS I POROZUMIENIE I ZEBY

    WSZYSCY STARALI SIE O LEPSZY BYT A FIRMY ZEBY PRZETRWALY ! W Niemczech i Angli chyba tez jest zasada nawet w urzedach skarbowych iz mimo nawet klopotow i zaleglosci podatkowych czy innych urzad ma tak prowadzic sprawe zeby firma splacila zaleglosci i zeby firma przetrwala czyli trzeba znalezc proste rozwiazanie bo podatek sie wtedy i zaleglosci splaci ... nawet z odsetkami ....wiec to juz zysk dla panstwa ! firma przetrwa bo jej sie pomoze wyjsc z klopotow ...czyli zysk dla panstwa bo dalej firma bedzie placic podatki.... jak firma przetrwa to zatrudni pracownikow ktorzy cos wytworza i dadza zyski i tez z tego odprowadza podatki itd itd ...czyli zysk dla panstwa ! LUDZIE ! CZY MY NIE POTRAFIMY ZWYCZAJNIE ROZMAWIAC I SOBIE POMAGAC WZAJEMNIE ! i niewazne czy szef czy zwiakowiec czy pracownik czy inny i czy nie przyjemniej jak wszyscy w jakiejkolwiek firmie usiada sobie przy kawie i piwku z szefem i wzajemnie zrozumieja ze jedni od drugich i odwrotnie zaleza i moga rozmawiac i sobie pomoc i znalez zawsze droge wyjscia i kompromis ....przeciez to banalnie proste ... czy tylko w Ameryce to potrafia a my nie ?

    • 7 1

  • Akurat tutaj popieram Związek

    czynię to z czystym sumieniem i przekonaniem, ponieważ to jedyna droga, aby sprawiedliwość ujęła się za pracownikami. Graal zatrudnia pracowników przez szemrane agencje pracy tymczasowej, które zatrudniają ludzi bez umów, za niskie stawki, powinny być umowy o pracę, a są umowy cywilno-prawne. Ludzie nie mają żadnych praw i świadczeń poza pensją, która jest niższa niż minimalne wynagrodzenie gwarantowane przez Pańśtwo Polskie. Taka sytuacja jest wygodna dla Graal ponieważ może umyć ręce, że nie wie, co wyczyniają te agencje, ale faktem jest to, że kto toleruje zło, jest współodpowiedzialny. I tyle ode mnie. Jakiś rok do dwóch lat temu był też z nimi afera w prasie, że zatrudniali kobiety z tajlandii za 2,50 zł/h, które mdlały z wycieńczenia na produkcji.

    • 10 2

  • Nie podaje nazwy firmy przetworczej

    ale jest ona z Małego Trojmiasta . Tam sie pracuje non-stop tak długo jak długo jest ryba , czyli 20-26 godzin . nikt sie nie pyta czy mozesz tylko jak sie nie podoba to zegnaj. Do domu sie idzie jak sie przerobi rybe i tak co nowy transport .Zyc z czegos trzeba wiec kazdy narzeka ale przychodzi..

    • 5 0

  • Nie ma wiekszego sk#rwysyństwa niż żerowanie na biednych

    zdesperowanych ludziach...

    • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Bogdan Górski

prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego „Górski”.Spółkę, ze stu procentowym kapitałem...

Najczęściej czytane