• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spółka Graal pozywa władze gdańskiej Solidarności

Robert Kiewlicz
22 grudnia 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
"Solidarność" postanowiła wystąpić w obronie pracowników  firmy Graal. 1 grudnia 2011 związek rozpoczął akcję ulotkową w gdyńskich marketach. "Solidarność" postanowiła wystąpić w obronie pracowników  firmy Graal. 1 grudnia 2011 związek rozpoczął akcję ulotkową w gdyńskich marketach.

Spółka z branży rybnej, Graal, skierowała pozew sądowy przeciwko władzom i członkom Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". Chodzi o akcję informacyjną oraz rozgłaszane przy tej okazji przez związkowców informacje na temat warunków zatrudnienia w spółce. Solidarność twierdzi, że ma na wszystko dowody.



Pracownicy zakładu produkcyjnego Polinord w Kartoszynie należącego do Grupy Graal zorganizowali się i utworzyli komisję zakładową NSZZ "Solidarność", aby - jak głosi związkowy komunikat - "doprowadzić do polepszenia warunków pracy i życia na drodze dialogu społecznego". "Niestety, zamiast rozwiązać problemy, zarządzający firmą Graal zwolnili dwóch pracowników, którzy przystąpili do związku zawodowego, natomiast pozostałych zastraszają, grożąc, że z powodu powstania związku zawodowego produkcja zostanie przeniesiona na Ukrainę, a co za tym idzie wszyscy pracownicy zostaną zwolnieni." - informowała w komunikacie "Solidarność".

To nie jedyne zarzuty, jakie stawia Zakładowi Produkcyjnemu Polinord w Kartoszynie "Solidarność". Chodzi także o pracę w niebezpiecznych warunkach, tuszowanie wypadków w pracy, dziwny system wynagradzania, wedle którego pracownicy nie wiedzą, za jaki czas "odrabiają" soboty, otrzymują też najniższe pensje oraz premie, które pod koniec miesiąca odbiera im się lub obcina za np. przestój maszyny - twierdzą przedstawiciele "Solidarności".

Konflikt pomiędzy zarządem Graala, a "Solidarnością" opisywaliśmy w tekście Czy branża rybna potrzebuje pomocy związków zawodowych? Władze spółki twierdzą, że informacje rozpowszechniane przez "Solidarność" na temat warunków zatrudnienia w spółce naruszają dobra osobiste firmy. Zarząd stanowczo zaprzecza też jakoby opisywane przez NSZZ "Solidarność" zdarzenia i sytuacje miały kiedykolwiek miejsce.

Graal skieruje do organów ścigania stosowne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 212 kodeksu karnego przez władze i członków Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".

- Jestem dziwnie spokojny jeśli chodzi o groźby ze strony władz spółki Graal pod naszym adresem - mówi Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". - Zakład spółki działa na trenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a więc współfinansowany jest w pewien sposób z naszych podatków. Zadaniem zarządu nie jest kupowanie sobie nowych lexusów, a tworzenie nowych miejsc pracy i to dobrych miejsc pracy.

Jak informuje przewodniczący Dośla, w chwili obecnej w zakładzie trwa kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. Wyniki kontroli poznamy już na początku 2012 roku. - Zapewniam, że nie zostawimy tej prawy bez wyciągnięcia konsekwencji - dodaje Dośla.

W środę (21.12) związkowcy z Regionu Gdańskiego NSZZ "S", prowadzili przed siedzibą Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego AEGON oraz przed Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie akcję informacyjną na temat sytuacji pracowników w Zakładzie Produkcyjnym Polinord, należącym do spółki Graal SA. Związkowcy rozmawiali też z przedstawicielami zarządu Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego AEGON, którzy zapewnili, że zapoznają się z sytuacją pracowników w Polinordzie. PTE Aegon jest udziałowcem Graala posiada 5,97 proc. akcji. Największym akcjonariuszem jest prezes Graal SA Bogusław Kowalski (41,50 proc. akcji).

Lider branży rybnej

Graal istnieje na rynku od 1989 roku. Początkowo firma funkcjonowała jako Przedsiębiorstwo Handlowe, której założycielem był Bogusław Kowalski, obecny prezes zarządu. Następnie nastąpiło przekształcenie firmy handlowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym okresie Graal Sp. z o.o. zajmowała się dystrybucją konserw rybnych, konserw mięsnych oraz dań obiadowych. W 1997 roku na rynek polski została wprowadzona marka Graal. Przełomem dla firmy był rok 2004, w którym Graal przekształcił się ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Spółkę Akcyjną oraz zakupił udziały w zakładzie produkującym konserwy rybne - Polinord Sp. z o .o. Konsekwencją tych decyzji było wejście firmy Graal S. w 2005 roku na Giełdę Papierów Wartościowych. Graal utworzył Grupę Kapitałową Graal, która obejmuje 6 spółek zależnych. Grupa w swoim portfolio posiada marki: Graal, SuperFish, Koral, Kordex, Gaster, Tess, Meg, EraRyb.

Miejsca

Opinie (85) 2 zablokowane

  • Zwiazki zawodowe nie sa tak do konca zle

    Oczywiscie, ze w wiekszosci to kolesiostwo, ale jezeli sa w stanie obronic chociazby 20% przyslugujacych praw pracownikow, a lamanych na kazdym kroku przez "ludzkich panow przedsiebiorcow" , to juz cos. Najwiekszy paradoks z jakim spotkalem sie w ostatnim czasie, to to, ze w Hipermarkecie Real, w Gdansku przy Kolobrzeskiej, funkcje " pierwszej przewodniczacej zwiazkow... pelni zastepca kierownika". Tak dokladnie, zastepca kierownika. Ten sam kierownik, ktory w jednym i tym samym czasie lamie prawa pracownika, chociazby do przyslugujacej mu przerwy i jednoczesnie, na pytanie "co na to zwiazki" wzrusza ramionami. Szok powiadam wam...

    • 1 0

  • smakosz (1)

    Kilka razy kupilem nieopatrznie produkty rybne tej firmy. Teraz będę już bardziej uważał. Z czego oni to robią?

    • 1 2

    • Produkty firmy GRAAL są ok :)

      Smakosz zapewniam z czystym sumieniem że możesz spokojnie kupić i spożywać produkty tej firmy.

      • 0 0

  • Popieram protesty

    Stwierdzenie Prezesa Kowalskiego na temat Związków Zawodowych : " Związki w GRAALU mogą być pod warunkiem , że ja będę przewodniczącym ". Osoby które miały styczność z tą firmą mogą to potwierdzić . " Jak ci się nie podoba to na twoje miejsce jest 10 innych " , " Jak się nie wyrabiasz to wstań pół godziny wcześniej ", " Pracownik w firmie jest kosztem "- to są teksty które krążyły w GRAALu . Brak wynagrodzenia za pracę w soboty i w nadgodzinach , To , że Zarząd spólki chce wytoczyć proces Solidarności świadczy o totalnej ignorancji i braku zrozumienia dla praw pracowniczych . Pieniędzy nie robi marketing lecz ludzie przy taśmie produkującej te konserwy .

    • 3 0

  • Zaciekawił mnie tytuł

    Nie będę ukrywał, że moją uwagę przykuł tytuł artykułu. Od wielu lat zajmuję się tematyką związków zawodowych w swojej firmir i muszę przyznać, że taki artykuł czytałem po raz pierwszy. W Gralu mamy do czynienia z sytuacja kryzysową, patrząc ze społecznego punktu widzenia i jest ona oczywiście do opanowania, trzeba tylko umiejętnie nią zarządzać. Podobną sytuację miałem w swojej firmie, chociaż nie jest ona tak duża jak Gral. To co mi pomogło to szkolenia i pomoc ludzi, którzy związkami zajmują się zawodowo. W internecie bez problemu można znaleźć takie firmy. Nie będę tu reklamował, żadnej, bo nie wypada.
    Z uwagą będę śledził rozwój wypadków w Gralu, bo przyznam, że konflikt jak na razie nabrzmiewa.

    • 1 0

  • Pracowałem w tej firmie i wiem co tam się działo i dzieje. Kochanka ma więcej do powiedzenia niż prezes. Jednym słowem ta firma to wielka d*pa.

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Morawski

Prezes zarządu i udziałowiec przedsiębiorstwa POLYHOSE Poland. Grupa POLYHOSE jest globalną...

Najczęściej czytane