• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Stocznia Gdańsk sprzedaje tereny. Rolls-Royce, Remontowa i PSSE wśród nabywców

Robert Kiewlicz
8 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Do końca I kwartału 2015 roku nastąpić ma całkowite wyjście Stoczni Gdańsk z zadłużenia. W ramach restrukturyzacji działalności trzon produkcyjny stanowić mają Stoczni Gdańsk i GSG Towers, które są częścią Gdańsk Shipyard Group. Do końca I kwartału 2015 roku nastąpić ma całkowite wyjście Stoczni Gdańsk z zadłużenia. W ramach restrukturyzacji działalności trzon produkcyjny stanowić mają Stoczni Gdańsk i GSG Towers, które są częścią Gdańsk Shipyard Group.

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Trojmiasto.pl. Stocznia Gdańsk sprzedaje kolejne działki. Częścią terenów jest zainteresowana Remontowa Holding, natomiast kilka działek ma trafić do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na tym terenie planowana jest m.in. inwestycja spółki Rolls-Royce. Transakcje sprzedaży mają zapewnić stoczni płynność finansową i spowodować, że zakład ureguluje całkowicie swoje zobowiązania.


W grudniu 2014 roku powołano nowego prezesa zarządu Stoczni Gdańsk. Został nim Jarosław Łasiński, który jest jednocześnie wiceprezesem Gdańsk Shipyard Group - spółki będącej właścicielem gdańskiej stoczni. W grudniu 2014 roku powołano nowego prezesa zarządu Stoczni Gdańsk. Został nim Jarosław Łasiński, który jest jednocześnie wiceprezesem Gdańsk Shipyard Group - spółki będącej właścicielem gdańskiej stoczni.

W grudniu 2014 roku powołano nowego prezesa zarządu Stoczni Gdańsk. Został nim Jarosław Łasiński, który jest jednocześnie wiceprezesem Gdańsk Shipyard Group - spółki będącej właścicielem gdańskiej stoczni. Stocznia doszła także do porozumienia z mniejszościowym udziałowcem - Agencją Rozwoju Przemysłu. Na mocy porozumienia postanowiono sprzedać kolejne, nieprodukcyjne tereny należące do zakładu.

- ARP blisko współpracuje z przedstawicielami Gdańsk Shipyard Group, większościowego akcjonariusza Stoczni Gdańsk. W ostatnich miesiącach prowadzone są intensywne prace w celu poprawy trudnej sytuacji finansowej stoczni - mówi Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy ARP. - Atmosfera rozmów biznesowych jest dobra. Chcemy wypracować takie rozwiązania, które będą akceptowalne dla każdej ze stron. Zapewniam, że ARP zależy, aby Stocznia Gdańsk z powodzeniem zrealizowała swoje plany dotyczące restrukturyzacji i rozwoju przedsiębiorstwa.

Już na początku 2014 roku Stoczni Gdańsk udało się sprzedać część stoczniowego gruntu na wyspie Ostrów. Nabywcą jednej z działek była Remontowa Shipbuilding, czyli spółka z  grupy kapitałowej Remontowa Holding SA. To działka w bezpośrednim sąsiedztwie zobacz na mapie Gdańska Stoczni Gdańsk i Remontowa Shipbuilding.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży kolejnych stoczniowych działek mają zostać przeznaczone w całości na spłatę długów spółki. Do końca I kwartału 2015 roku nastąpić ma całkowite wyjście Stoczni Gdańsk z zadłużenia. W ramach restrukturyzacji działalności trzon produkcyjny stanowić mają spółki Stocznia Gdańsk i GSG Towers, które są częścią Gdańsk Shipyard Group. Grupa zatrudnia obecnie ok. 700 osób, z czego 500 to tzw. pracownicy produkcyjni stoczni. Głównym klientem GSG Towers jest firma Vestas Wind System. Wcześniej firma pracowała też dla Siemensa i koncernu Nordex. W 2015 roku GSG Towers rozpocznie współpracę z francuską firmą Astom. Stocznia Gdańsk także realizuje obecnie roboty konstrukcyjne, czyli tzw. bloki statkowe i kilka konstrukcji stalowych. Na kwiecień 2015 roku przewidziane też jest zakończenie budowy kadłuba statku.

W ramach wprowadzanych zmian Stocznia Gdańsk ma produkować głównie właśnie konstrukcje statkowe, konstrukcje offshore i wieże wiatrowe. Ukraiński właściciel stoczni zobowiązał się także do realizacji planu inwestycyjnego o wartości 40 mln zł. W ramach programu mają zostać zwiększone możliwości produkcyjne wież wiatrowych. Zakupione mają też zostać nowe urządzenia do hali K1. W planach inwestycyjnych jest także budowa nowej płyty montażowej naprzeciwko hali K1 oraz zakup nowoczesnych urządzeń dźwigowych.

Czy jest szansa na wyjście Stoczni Gdańsk z kłopotów?


- Każde rozwiązanie, które spowoduje zachowanie obecnych i powstanie nowych miejsc pracy będzie na pewno miało poparcie związków zawodowych - mówi Roman Gałęzewski, przewodniczący NSZZ Solidarność w Stoczni Gdańsk.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, część gruntów stoczniowych trafić ma w ręce Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Chodzi o tzw. front wyspy Ostrów zobacz na mapie Gdańska. O takim rozwiązaniu informowaliśmy już w 2011 roku. Na wyspie Ostrów ma powstać coś w rodzaju Bałtyckiego Portu Nowych Technologii, jaki funkcjonuje na terenach po Stoczni Gdynia. Jedną z pierwszych firm, jakie mają się ulokować na stoczniowych terenach ma być Rolls-Royce. Firma rozważa budowę w Gdańsku fabryki silników okrętowych. Budowa fabryki mogłaby się rozpocząć jeszcze w 2015 roku. Zakład ma zatrudniać ok. 200 osób.

Władze PSSE nie chcą oficjalnie komentować zaangażowania Rolls-Royce'a w Gdańsku. Jak się dowiedzieliśmy, do podpisania umowy dotyczącej inwestycji koncernu w Gdańsku może dojść już w połowie stycznia 2015 roku. Koncern od 2000 roku jest obecny w Gdyni. Na początku było to jedynie biuro handlowe, które w 2011 przekształcono w morskie centrum serwisowe.

Stocznia od kilku lat jest w złej kondycji finansowej. Obecnie jej zobowiązania wynoszą nawet kilkaset milionów złotych. Pracę w stoczni straciło już kilkaset osób. Dodatkowo związki zawodowe działające w Stoczni Gdańsk są w sporze zbiorowym z zarządem stoczni od 10 maja 2013 roku.

Załadunek sekcji wież wiatrowych LDST wykonanych przez GSG Towers dla firmy Vestas.

Miejsca

Opinie (50) 3 zablokowane

 • Szkoda firmy (7)

  A wszystko dzięki m. in. szkodliwej działalności pana za zdjęcia i jego młodych wilków z wall strett z zarządu. Większość wartościowych pracowników odeszła do innych stoczniowych firm. Najpierw panowie powinni odbudować kadrę techniczną i handlową, której w SG już niestety nie ma. Żaden poważny klient nie wejdzie w biznes z zakładem, który nie ma nadzoru technicznego. SG to obecnie podwykonawca remontówki, nauty i o zgrozo nawet montexu. Tak nisko jeszcze SG nigdy nie upadła.

  • 68 11

  • (2)

   wyjście z zadłużenia przez sprzedaż firmy, to ci dopiero pomysł

   • 15 7

   • Nie sprzedaż firmy (1)

    A nie używanych terenów firmy.
    Pytanie brzmi czemu nie zrobili tego wcześniej to może zamiast spłaty zadłużenia, mieliby kasę na inwestycję.

    • 11 1

    • nieUzytku

     Bo do d.... Zarzadca.!

     • 7 2

  • :/

   W grudniu 2014 roku powołano nowego prezesa zarządu Stoczni Gdańsk. Został nim Jarosław Łasiński, który jest jednocześnie wiceprezesem Gdańsk Shipyard Group - spółki będącej właścicielem gdańskiej stoczni.

   A jest może jeszcze gdzieś dyrektorem ?

   • 7 3

  • Sprostowanie prezesa

   Nieprawda, mamy pełny portfel zamówień!!!. Jesteśmy też podwykonawcami takich wielkich kompani jak:
   Safe, Vistal, Mostostal Pomorze. Robimy dla nich palenie, gięcię i prefabrykacje wstępną. Bo CSP, LSP mamy tylko MY !!!
   Gdyby nie my, to oni nie byliby w stanie zrealizować swoich kontraktów!!!
   To dzięki nam oni jeszcze isnieją!!
   Z poważaniem
   Prezes

   Panie prezesie, a czemu mu w SG nie mamy takich kontraktów jak nasi zleceniodawcy??

   • 5 5

  • (1)

   no i co z tego , ze sg wspolpracuje z innymi - w interesach chodi o to by zarabiac nawet z diablem mozna wspolpracowac byleby byla korzysc. oczywiscie trzeba uwazac nie wiem co to za monteks nie znam , wiem ze jest jakas dziwaczna firma
   zlodziejska bialego i wieprza ale czy to monteks ? ni sadze by sg wspopracowala z jakimis dzinymi ludzmi chociaz ...

   • 8 0

   • Tak, to ten montex o którym piszesz.
    A co do współpracy o której piszesz, to właśnie SG na nich nie zarabia. SG ograniczyła się do trójmiejskiego rynku lokalnego. Obecne kontrakty podpisywane przez dyrektora handlowego, mają tyle niedomówień i nie spójnych zapisów, że tak naprawdę nie wiadomo co jest zakresie prac SG. A wszystko za przyzwoleniem tzw. zarządu.

    • 6 1

 • tyle lat ciężkiej pracy a teraz oddajemy to wszystko za bezcen (4)

  płakać się chce nad minionymi pokoleniami. trzeba było kapitalizmy żeby do wszystko trafił szlag

  • 48 21

  • No nie lepiej płakać, że podatki wysokie (3)

   Trzeba skończyć wreszcie z dotowaniem nierentownych zakładów i je albo oddłużyć poprzez sprzedaż niewykorzystanych terenów, albo restrukturyzować poprzez zwolnienia, a w najgorszym wypadku zamknąć.

   Skupić się zaś na dochodowych firmach, aby je jeszcze rozwinąć, aby to one mogły ociągnąć nasz rynek i wejść mocniej na rynek światowy. Nie da się ciągnąć wszystkich za uszy, bo na tym cierpi cały naród. Skupmy się na tym co mamy najlepsze, a szybko dogonimy Europę.

   • 9 1

   • Na Slasku zamyka sie kopalnie...Pyt CO GDY SIE SKONCZA TYM LUDZIOM ODPRAWY? (2)

    Gdzie znajda prace?W kolejnej hurtowni sprzedajacej chinskie zabawki ;wydobywac mineraly i je sprzedawac,albo produkowac i sprzedawac....ale nie importowac i sprzedawac..to w dluzszej perspektywie nas oslabia...Chyba ze reexport lub remonty z zagranicy...Zamyka sie latwo kopalnie bo podobno nie rentowne....Co sklada sie na koszt wydobycia i dlaczego w czeskich rekach czy niemieckich taka kopalnia sie oplaca?Czy po to sprzedajemy gdanskie nabrzeze do przewozu materialow sypkich abyRUSKI WEGIEL Z DOMBASU MOGL TUTAJ PRZYPLYWAC do Polski?Czy to jest ta cena jaka Polska musiala zaplacic za pokoj?....mOZE zwariowalem ale mam wrazenie,ze media nas oglupiaja...Tak jak we Francjii..gdzie ci co strzelali do redakcjii..nagle staja sie znani policjii..bo jeden z nich gubi dowod osobisty..trzeci..ponoc zidentyfikowany byl w tym czasie w szkole i ma to swiadkow...Czy nie przypomina to znalezionego paszportu terorysty po ataku na WTC w 2001 roku?MEDIA TO POTEZNA BRON MANIPULACJI..MOZNA NIA PODAWAC INFORMACJE ,KTORE SKLOCA CALE NARODY...kOMUS ZALEZY BARDZO NA TYM aby muzulmanie zwrocili sie przeciwko chcrzescijanom i odwrotnie.z ILES TAM LAT DOWIEMY SIE ,ZE LUDZIE ZBUDOWALUI SUPER INTELIGENTNA MASZYNE dokontrolowania i przeplywu informacjii..ale nie przewidzieli,ze ta mazyna z wlasna inteligencja skieruje ludzi przeciwko ludziom..A ONI MYSLA ,ZE CALY CZAS NAD NIA PANUJA-(

    • 8 7

    • Odstaw tabletki, albo zmień lekarza (1)

     Odpowiem tylko na wątek gospodarczy, bo w tym drugim to żal zabierać głos ;).

     Jak widać z ekonomią to masz bardzo mało wspólnego i kompletnie nie rozumiesz niczego.
     Zamknąć to u nas chcą tylko 4 kopalnie bo one ciągną pozostałe na dno. Czemu?
     Wyobraź sobie, że masz dwie kopalnie, a w jednej koszt wydobycia ze względu na technologię oraz głębokość jest o 40% wyższy. Obydwu kopalniach wydobywasz węgla po równo, bo tu i tu masz tyle samo osób zatrudnionych i masz tą samą ilość maszyn. Z tego powodu, że ciężko po wydobyciu tobie określić który węgiel jest z której kopalni i obawiasz się, że będą w firmie oszukiwać ustalasz cenę sprzedaży na powiedzmy 1,5 (przy założeniu, że koszt 1 kopalni to 1, a drugiej 1,4). Wszystko w teorii ładnie gra, bo będziesz zarabiał na obu kopalniach.

     A teraz do tego dodajmy rynek. Cena rynkowa to np 1,25. Co się dzieje?
     Albo sprzedajesz tylko tym co nie są wstanie kupić po cenie rynkowej, czyli powiedzmy 20%, albo zaczynasz rywalizować i obniżasz także cenę do 1,25.
     Najczęściej wybiera się plan 2 czyli rywalizację, ale przez to raz zarabiasz, a raz dokładasz do interesu. W krótszym czasie, firma jest wstanie wytrzymać, ale na dłuższą metę to nie ma sensu. Podobnie to teraz wygląda u nas.

     Co trzeba zrobić w Polsce, a no zamknąć te nie rentowne i przenieść maszyny oraz ludzi do tych rentownych kopalni i zwiększyć w nich wydobycie. Tylko tak jesteśmy w stanie rywalizować z innymi.

     Pytasz a co z ludźmi? Większość z tych górników ma znaleźć pracę w reszcie kopalni, oczywiście będzie się to wiązało pewnie z przeprowadzką, ale to i tak dużo. Gdy Ciebie ktoś popchnie z pracy to gwarantuje Tobie takich fajnych warunków odejścia nikt nie da. Chcesz dalej finansować kogoś to prosze bardzo, to dalej niech 100-400zł co miesiąc z twojej pensji w zależności od jej wysokości idzie na górników.

     • 7 9

     • kopalnia

      Kopalnie u nas na Śląsku pogrążają pośrednicy. Kopalnia tak jak kiedyś powinna sama sprzedawać węgiel,a ne przez pośredników.Wyp....lić wszystkich pośredników którzy kasę za nic biorą.

      • 0 0

 • Mogliby coś działać sami zamiast się wyprzedawać...

  Chińczyki tylko czekają na takie okazje :/

  • 20 6

 • Kiedys silniki krętowe robił Cegielski (3)

  Teraz będziemy kupować droższe (niekoniecznie lepsze :-) ) a pieniądze wywieje z kraju.
  Ale lemingi tego nie zrozumieją. Oni nie kumają różnicy miedzy PKB a PNB - i nie kumają od jakiego współczynnika zależy wartość polskiego pieniądza.

  • 50 18

  • Kolejny...

   ....niedokształcony (...), rozumku Ci brakuje, ta matura w 2lata i studia za pieniądze, niewiele Ci dały....

   • 9 17

  • i dalej robi

   może nie na taką skalę ale tam ciągle silniki okrętowe powstają. wejdź na stronę
   fsa - poznan . pl (usun spacje)

   • 8 0

  • Zgadza się , Cegielski produkował silniki - na licencji SULZER .

   Licencja nie była za darmo - też kosztowała.

   • 6 1

 • (1)

  Silne związki zawodowe w SG pomogły obalić komunę.
  Silne związki zawodowe w SG uniemożliwiły konkurencyjną budowę statków w latach 90-tych.

  • 73 4

  • system się zmienił - mentalność nie. Choć dla naszego kraju to lepiej by było jakby w takim tempie zamykali deficytowe kopalnie wraz z zabraniem przywilejów górniczych

   • 11 0

 • to jest zgodne z przewodnią linią partii (1)

  sprzedać wszystko nawet zajezdnie autobusowe. Kierowcy szczają po krzakach i tłoczą się w zatoczkach.

  • 35 12

  • Sprzedają teren

   Nie jest on im teraz potrzebny to go sprzedają.
   Dzięki temu firma się oddłuży i będzie miała płynność finansową.

   A z czego stocznia ma tam nalać, przecież kasy nima.

   • 8 0

 • Likwidacja zakładu i sprzedaż majątku za bezcen to jest powód do zadowolenia ? (1)

  Za 30/40 lat znów dojdzie do rozbioru może to i lepiej

  • 23 12

  • zawsze mozesz kupic ta stocznie

   prowadzic tak zeby byl zysk
   kilku probowalo nikomu sie nie udalo miedzy innymi przez zwiazki w tych stoczniach

   • 3 1

 • kamieni kupa

  O takie stocznie walczyłem !

  • 24 7

 • Związki zawodowe...giñcie

  Przez Was wszystko upadnie...

  • 38 2

 • Za co spłacą? (1)

  Czy Pan redaktor czyta co sam przeczytał?
  W nagłówku informacja:
  Transakcje sprzedaży jakoby mają zapewnić że zakład ureguluje całkowicie swoje zobowiązania.
  W artykule kilka linijek poniżej jest mowa, że łączne zadłużenie SG przekracza już kilkaset milionów, a więc spłata działek starczy co najwyżej na spłatę przeterminowanych zobowiązań i poprawę płynności.

  To mija się pan redaktor z prawdą w licie czy w treści artykułu?

  Zresztą Pan redaktor powinien wiedzieć, że każde funkcjonujące dobrze przedsiębiorstwo posiada i zobowiązania i należności, a całkowita spłata zobowiązań świadczyła by o braku podstawnej wiedzy ekonomicznej.

  parafrazując klasyka:
  Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie redaktora?

  • 15 11

  • Należałoby podziękować " Solidarności " ,która rozprzedała majątek stoczni za grosze. Warto posłuchać archiwalnych wypowiedzi śp. pani Anny Walentynowicz ,która opowiada jak wyprzedawano stoczniowe wydziały wraz z maszynami.

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Roman Walasiński

Prezes zarządu Swissmed Centrum Zdrowia. Ukończył Uniwersytet Gdański, Wydział Prawa i Administracji. W latach 1990 -1993 Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku. Do dziś wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. 1989-1994 Urząd Miasta Gdańska. 1997-1998 radca prawny w spółce Theo Frey Polska w Gdańsku. 1993 – 2006 własna kancelaria radcy prawnego w Gdańsku. Spółką Swissmed kieruje od 1998 roku.

Najczęściej czytane