• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Stopy procentowe bez zmian. Stopa referencyjna 6,75 proc.

Robert Kiewlicz
5 października 2022, godz. 15:20 

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. We wrześniu 2022 r. RPP podniosła stopy procentowe z poziomu 6,50 do 6,75 proc. Inflacja, według szybkiego szacunku, we wrześniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 roku wzrosły do 17,2 proc.WIBOR zniknie w 2025 r. Stopniowe wprowadzanie WIRON-u WIBOR zniknie w 2025 r. Stopniowe wprowadzanie WIRON-u

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na poziomie:

  • stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.

Walka z inflacją będzie długa i trudna- W pandemii stopy procentowe w Polsce zostały obniżone do 0,1 proc. W październiku ub.r. problemem stawała się jednak rosnąca inflacja i wówczas RPP zaczęła podnosić koszt pieniądza. Podwyżki stóp procentowych przyspieszyły wraz z napaścią Rosji na Ukrainę, gdy drastycznie drożały surowce energetyczne i żywność - twierdzi Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. - Wzrosty cen rozlewają się do dziś po gospodarce i odbijają swoistą inflacyjną czkawką. Wzrost kosztów działalności przedsiębiorcy przenoszą na konsumentów, na co pozwala wciąż mocny rynek pracy. W rezultacie inflacja konsumencka we wrześniu osiągnęła w Polsce poziom 17,2 proc. rok do roku i była najwyższa od 1997 r., ale również dynamika cen bazowych zbliża się do pułapu 11 proc. rok do roku. Sugeruje to, że zapanowanie nad inflacją będzie bardzo trudne, a jej sprowadzenie do celu NBP potrwa długo.

RPP wycofa się z zapowiedzi końca podwyżek- Niska wartość złotego względem innych walut przekłada się z kolei na rosnące ceny nośników, takich jak węgiel czy paliwa, za które płacimy głównie w dolarach amerykańskich. Można więc podejrzewać, że jeżeli słabość złotego będzie się utrzymywała, to RPP wycofa się z zapowiedzi końca podwyżek. Nie jest to dobra wiadomość dla kredytobiorców. Jednak warto wiedzieć, że podniesienie stóp procentowych jest właściwie jedyną rzeczą, jaką Rada może zrobić, aby powstrzymać osłabienie złotego. Jest więc poniekąd zmuszona do deklaracji dalszego zbijania inflacji i konsekwentnego zacieśniania polityki pieniężnej - tłumaczy Aleksander Pawlak, prezesa firmy Tavex.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (163)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Bierecki

Grzegorz Bierecki urodzony 28 października 1963 roku. Od 1990 prezes Fundacji na Rzecz Polskich...

Najczęściej czytane