• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

To już koniec marki Bomi

Wioletta Kakowska-Mehring
6 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
aktualizacja: godz. 11:50 (7 marca 2013)
Jeszcze w ubiegłym roku w Trójmieście funkcjonowało 11 placówek Bomi - 8 w Gdańsku i 3 w Gdyni. Jeszcze w ubiegłym roku w Trójmieście funkcjonowało 11 placówek Bomi - 8 w Gdańsku i 3 w Gdyni.

Sąd Rejonowy w Gdańsku wydał postanowienie o zmianie trybu upadłości Bomi z układowej na likwidacyjną. Zmiana trybu nastąpiła na wniosek zarządu spółki i była konsekwencją niepozyskania inwestora, który zapewniłby dalszy rozwój.



Aktualizacja: Otrzymaliśmy komunikat od Bomi w upadłości likwidacyjnej. Oto jego treść: "Spółka informuje, że zmiana trybu prowadzenia postępowania upadłościowego BOMI na likwidację nie ma wpływu na funkcjonowanie naszych sklepów franczyzowych. Sklepy te będą nadal funkcjonować pod marką BOMI i RAST. Wskazujemy, iż jesteśmy odrębnym podmiotem prawa handlowego."

***

Czy wybierając sklep, kierujesz się tym, do jakiej sieci należy?


Na początku roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy gdyńskiej spółki Bomi zdecydowało o podwyższeniu kapitału. W kłopotach spółki i zawarciu układu z wierzycielami miała pomóc emisja nowych akcji. Niestety, nie zdołano pozyskać 10 mln zł od inwestorów. Co gorsza, po upublicznieniu informacji na temat zmiany formy upadłości akcje spółki runęły o 66 proc. w dół do 6 groszy za sztukę.

Na początku sierpnia 2012 r. sąd zdecydował o upadłości układowej gdyńskiej spółki Bomi SA. Jest ona winna bankom łącznie 230 mln zł. Główni wierzyciele spółki to PKO, Pekao SA i BRE. To jednak nie jedyni wierzyciele. Sieć jest też winna pieniądze blisko 1,5 tys. dostawców. Sposobem na wyjście z kłopotów i utrzymanie marki miało być znalezienie franczyzobiorców. W Trójmieście w reaktywację Bomi zaangażował się Mieczysław Cierpisz, jeden z założycieli Bomi, dziś jeden z akcjonariuszy. Do tej pory uśpiony, postanowił uratować coś, co tworzył przed laty i włączył się w organizację franczyzobiorców. W konsekwencji spółka ma trzy umowy franczyzowe z firmą Delta Pomorze na działanie sklepów pod logo Bomi Smaki Tradycji. Sklepy na razie funkcjonują. Syndykiem masy upadłościowej została Grażyna Ossowska-Mazurek, która do tej pory pełniła funkcję nadzorcy sądowego spółki. Teraz zajmie się sprzedażą jej majątku.

Skąd wzięły się kłopoty gdyńskiej spółki, która jeszcze kilka lat temu prowadziła delikatesy spożywcze na terenie prawie całego kraju? Jak twierdzą analitycy, zarząd Bomi przyjął zbyt optymistyczne założenia swojego modelu biznesowego i przeinwestował, finansując się w dużej mierze długiem. W okresie zwalniającej gospodarki i problemów sektora bankowego, wiele przedsiębiorstw nie radzi sobie pod ciężarem kredytów, które trzeba na bieżąco obsługiwać. Spółka nie do końca trafiła też ze swoim pomysłem na sklepy do odbiorców. Lekiem na kłopoty miała być też sprzedaż przez internet. Plany były, ale rynek chyba nie uwierzył, bo akcje cały czas spadały.

Miejsca

  • Bomi Gdynia, Gryfa Pomorskiego 71

Opinie (104)

  • BOMI

    BOMI skończyło się na Kill 'Em All

    • 15 0

  • Robiłeś zakupy za 200 i siatkę musiałeś za 10gr kupować. Dziadostwo.

    • 9 3

  • JA CZEKAM NA RYCHŁY KONIEC RZĄDÓW PO (3)

    • 13 10

    • Ja też! Tylko zdajesz sobie sprawę, że... (2)

      Jeśli jeśli wygra PiS, to po nich SLD/Palikot (czy na kogo się przefarbują), po nich znów PO, a po nich... I tak się kręci karuzela. Dopóki głosujecie wciąż na te same mordy to nic się w tym kraju nie zmieni, niezależnie od partii.

      • 3 3

      • moja żona własnie pierwszy raz była w Anglii (odwiedziła siostrę) (1)

        niedaleko Sheffield w 65 tysięcznym mieście Scunthorpe. Powiedziała , że takiego syfu jak tam to nie widziała.Brud, smród i ubóstwo. Wszędzie śmieci. Drogi bardziej dziurawe niż PL. Wszystkie domy jednakowe, przeważnie jednopiętrowe - jak w obozie. Wszechobecna wilgoć, domki małe i ciasne np kuchnia szer 1,5m. W oknach brak firan, zasłon, idziesz ulicą i widzisz jak w domach ludzie w gaciach na tapczanie leżą. Była też w Liedlu. Powiedziała, że nasz Liedl to bogactwo towaru tam nawet głupiego twarożku nie było.W ocenie żony pod każdym względem lepiej jest w PL za chiny by sie tam nie przeprowadziła i że to my żyjemy w lepszych warunkach.

        • 2 1

        • Re: moja żona własnie pierwszy raz była w Anglii (odwiedziła siostrę)

          mieszkałam w scunthorpe:) to jest prawda syf, syf, syf i do tego ta huta!!!!!!! pozdrwiam

          • 0 0

  • TAK SIE NISZCZY POLSKĘ I POLSKI HANDEL - - W BIAŁYCH REKAWICZKACH!!!!

    ŁOBUZERJA!! ZEMŚCI SIĘ NA WAS.

    • 4 3

  • ...

    Aj tam, aj tam, w bidronie promocja Kasztelan 2,19 zeta , a król Vip króluje ;) taki bardziej ubrany w puszkową vipowa szatę pan Hardy hehe...Brr w łepetynę daje dobrze a o smaku to tylko koneserzy mogą się wypocić z rańca w robocie ;)..Śpijcie dobrze Vipowcy i Hardziaze ;)...A na kaca to tylko Tola piękna kefirowa pomaga za 0.99złociszy z bidrony oj te bakterie ...

    • 3 2

  • a prezesostwo ma sie dobrze

    jaguarek stoi... kto zgadnie gdzie siedziba firmy???
    i od razu mowie, ze nie gryfa pomorskiego.......
    pochowani zyja sobie baaardzo dobrze w biurze bomi

    • 5 1

  • ...

    piszesz jakby sklepów nie było w 3city

    • 1 0

  • Bomi nie upada przez przypadek

    Wystarczy prześledzić historię firmy oraz dowiedzieć się co nieco na temat tego do jakich zmian w niej dochodziło.

    W 2008 roku Bomi przejęło sieć RAST z Olsztyna, a także połączyło się z Rabatem Pomorze (to była wspólna transakcja). Dziwnym trafem jeszcze w tym samym roku dochodzi do tarć i prezes, jeden z założycieli p. Stanisław Okonek odchodzi z firmy. W tym momencie zaczynają się problemy.

    Doszło do absurdalnej sytuacji, w której przejmowana spółka de facto przejęła władzę nad spółką matką. Dość powiedzieć, że ludze którzy coś tam robili w Olsztynie nie nadają się specjalnie do prowadzenia sieci delikatesów - co potwierdziły kolejne lata totalnie chybionych inwestycji, m.in. marketingowych (o czym te władze nie miały zielonego pojęcia).

    Warto też się zastanowić jak to możliwe, że taka firma w ogóle mogła upaść. Niektórym wydaje się, że Bomi to tylko kilkadziesiąt sklepów, ale tak naprawdę po fuzji z Rastem - a zwłaszcza z Rabatem Pomorze (który prowadził franczyzę Sieć 34), cała spółka miała ponad 1000 sklepów w całym kraju:
    - Kilkadziesiąt delikatesów Bomi
    - Garść sklepów Rast
    - Ponad 900 franczyz Sieć 34
    - Ponad 200 franczyz eLde (na południu kraju)

    Do tego Rabat Pomorze miał jedną z większych sieci dystrybucji art. spożywczych w Polsce. Siła przetargowa takiej spółki jest niemal tak duża jak Biedronki - zresztą w tamtyk okresie cała Grupa Bomi miała więcej sklepów niż Jeronimo Martins!

    I nagle, w ciągu de facto 3 lat firma została pogrążona. Nie zostało nic z delikatesów, z sieci dystrybucji, franczyz. Nie lubię teorii spiskowych, ale to trochę zbyt spektakularny upadek. Owszem, firma mocno przeinwestowała - za delikatesy w byle galeriach np. w Koninie czy jeden punkt w Gdańsku (Przymorze, przy Grunwaldzkiej) płaciła miliony.

    Pytanie brzmi czy to tylko niekompetencja była w stanie doprowadzić do zadłużenia spółki na 230 milionów złotych? Pieniądze rozdawano na lewo i prawo - na projekty nowych sklepów, na ich realizacje, na wiele nietrafionych pomysłów marketingowych (vide gruby darmowy magazyn Smaki Świata).

    Bomi miała świetną markę i niezłe pozycjonowanie. Pierwotny zarząd (założycielski) nie był może idealny, ale z czasem się uczył. Niestety został obalony przez niekompetentnych cwaniaków z Olsztyna, a markę wyciśnięto jak szmatę, rozdając kasę na lewo i prawo. Szkoda - ale mam nadzieję, że odpowiedzialnych dosięgnie sprawiedliwość, w takiej czy innej formie.

    • 22 0

  • chwilunie

    a ja niejednokrotnie slyszalem ze w Polsce nie ma kryzysu, ze gospodarka kwitnie a emigranci powinni wracac bo juz jest prawie tak dobrze jak w JU KEJ na przyklad. A tu taki kijjj wielki popatrzcie.

    • 5 1

  • Założyciel Bomi sprzedał swoje udziały w 2007 maklerom z IDM SA.

    Od tych idiotów z Krakowa zaczął się powolny upadek BOMI. Potrafili jedynie wydrukować prospekt emisyjny i sprzedać akcje naiwnym inwestorom. Ale o zarządzaniu delikatesami nie mieli pojęcia.

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Andrzej Biernacki

Prezes zarządu Ekolan SA. W 1997 roku Andrzej Biernacki i firma EKOL powołali do życia EKOLAN....

Najczęściej czytane