• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Vestvind uwolniony z rąk terrorystów przybył do Portu Gdańsk

Wioletta Kakowska-Mehring
6 lipca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (88)

Niedawno odbity przez antyterrorystów statek dopłynął 5 lipca do Gdańska.

Statek handlowy Vestvind, który w drodze do Polski został sterroryzowany przez dwóch nielegalnie podróżujących pasażerów, w związku z czym musiały interweniować portugalskie siły specjalne, wszedł do Portu Gdańsk. Tam, po pełnym emocji rejsie z Turcji do Polski, czeka na załadunek.Statek cumuje przy nabrzeżu OliwskimMapka, niedaleko Zakrętu Pięciu Gwizdków. Można go zobaczyć z drugiej strony kanału portowego, czyli z Terminalu WesterplatteMapka. Vestvind przybył do Gdańska po konstrukcje stalowe zamówione w Mostostalu Pomorze. Wcześniej, czyli 2 lipca, statek zawinął do Świnoujścia, tam pozbył się ładunku, z którym przypłynął z Turcji.


Rejs statku Vestvind z Turcji do Polski miał burzliwy przebieg. W trakcie podróży okazało się, że na pokładzie znajduje się dwóch nielegalnie podróżujących pasażerów, którzy próbowali sterroryzować załogę statku.

Jednostka wypłynęła z portu w tureckim Izmirze 8 czerwca. To właśnie w tym tureckim mieście liczący 23 i 24 lata mężczyźni nielegalnie dostali się na pokład jednostki i ukryli w ładowni. Do ataku doszło, gdy Vestvind był już na wodach Zatoki Biskajskiej, na północ od Portugalii, i kierował się w stronę Bretanii.


Kapitan, który wezwał pomoc po stwierdzeniu zagrożenia, miał być, jak podały portugalskie służby, wraz z załogą "w poważnym niebezpieczeństwie". Do akcji wkroczyły portugalskie siły specjalne. Jak podano, "intruzi zostali unieszkodliwieni w piątek, 23 czerwca, podczas wspólnej akcji portugalskich służb specjalnych, w której uczestniczył m.in. oddział antyterrorystyczny".


W komunikatach używa wobec aresztowanych Syryjczyków określenia "nielegalni imigranci", ale powołujące się na źródła w portugalskiej policji media twierdzą, że istnieje podejrzenie, że obaj mężczyźni mogli mieć powiązania ze światem przestępczym. Nie jest wykluczone, jak wskazuje część lizbońskich mediów, że zatrzymani Syryjczycy mogli należeć do organizacji terrorystycznej. "Po tym, jak intruzi zostali zatrzymani na pokładzie statku, załoga znalazła w ich telefonach komórkowych zdjęcia, na których obaj stali z karabinami Kałasznikowa" - podała telewizja SIC. Dotychczas portugalskie władze nie podały, czy Syryjczycy byli uzbrojeni, ale jedynie, że "narażali oni bezpieczeństwo podróży w kierunku Polski".

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (88)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Leszek Pankiewicz

Od 2011 prezes zarządu Solwit SA. Aktywnie uczestniczył w rozwoju projektów inwestycyjnych w obszarze badań i rozwoju technologii informatycznych, pełniąc funkcje zarządcze polskich oddziałów czołowych korporacji informatycznych: 1999-2010: Intel Technology Poland (Dyrektor Generalny i Prezes Zarządu); 1997-1999: Olicom Poland (Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny); 1991-1997: CrossComm-Poland (Dyrektor Finansowy, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny) Pełnił funkcje w organach doradczych: członek...

Najczęściej czytane