• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Z Gdyni przez Harvard po projekt wart miliardy

Michał Sielski
18 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (234)
Jakub Pachocki ma być z czego dumny. Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni stał na czele międzynarodowego zespołu, który stworzył Chat GPT. Jakub Pachocki ma być z czego dumny. Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni stał na czele międzynarodowego zespołu, który stworzył Chat GPT.

Chat GPT może być początkiem takiego przełomu, jakim stał się dostęp do internetu. Już teraz wyceniany jest na 29 mld USD. Mało kto wie, że za ogromnym sukcesem "sztucznej inteligencji", stoi Polak - absolwent III LO w Gdyni, Jakub Pachocki. Jak trafił na sam szczyt świata biznesu i IT?

Słyszałaś/eś o Chacie GPT?

Jak działa i czym jest Chat GPTZacznijmy od tego, czym jest Chat GPT, bo być może (choć trudno w to uwierzyć) jeszcze nie wszyscy wiedzą. Jest przedstawiany jako sztuczna inteligencja, która zgromadziła praktycznie całą wiedzę dostępną w internecie i zna odpowiedź na każde pytanie. Na każde? Zapytaliśmy więc Chat GPT czym dokładnie jest.

Oto odpowiedź:

"Chat GPT to model językowy opracowany przez OpenAI, który jest specjalnie zaprojektowany do generowania tekstu na podstawie wprowadzonych przez użytkownika pytań i komend. Jest to rozszerzenie modelu GPT (Generative Pre-trained Transformer), który był pierwotnie opracowany do generowania naturalnie brzmiącego tekstu".

Pokrótce działa to tak, że zadajemy pytanie, a program odpowiada. Może być one dowolnie skonstruowane, bo Chat GPT rozumie kontekst. A jak nie rozumie, to dopyta. Odpowiada, pisze opowiadania, wiersze, listy miłosne, programy komputerowe, segreguje dane, przeszukuje prace naukowe.

Zrobi wszystko, o co poprosisz, jeśli tylko da się to wyrazić słowami lub wzorami i kodami. Chat GPT 4 opiera się na 100 bilionach parametrów. Uruchamiany właśnie Chat GPT 5 to już ponad 510 bilionów parametrów i jeszcze większe możliwości, związane z generowaniem zdjęć, a nawet filmów do napisanych scenariuszy.

Ma też poczucie humoru, co jeszcze bardziej go urealnia i sprawia, że ludzie nazywają go sztuczną inteligencją.Kto stworzył Chat GPT?Projekt jest wspólnym dziełem firmy Open AI oraz Microsoftu, który zainwestował w nią w 2017 roku. Dziś wycena firmy szacowana jest na 29 mld USD i wcale nie są to liczby z sufitu.

Zastosowanie Chatu GPT jest praktycznie nieograniczone. Obecnie codziennie powstaje sześć nowych narzędzi do jego obsługi, przede wszystkim dla biznesu. Dzięki nim można np. generować w krótkim czasie tysiące artykułów, które pomagają w pozycjonowaniu strony, a nawet tworzyć całe strony internetowe na zadany temat. Liczba zastosowań bardzo szybko rośnie.

Mało kto jednak wie, że za tym sukcesem stoi Jakub Pachocki, który w 2010 roku zdał międzynarodową maturę w III LO w Gdyni.

Na PG powstaje pierwszy polski odpowiednik GPT Na PG powstaje pierwszy polski odpowiednik GPT

Kim jest Jakub Pachocki?Już w 2010 roku Jakub Pachocki był laureatem olimpiad technologicznych. Już w 2010 roku Jakub Pachocki był laureatem olimpiad technologicznych.
Jakub Pachocki to absolwent prestiżowej gdyńskiej "Trójki". Tę szkołę kończyli m.in. prof. Krzysztof Skóra (założyciel i dyrektor Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu), prof. Olgierd Wyszomirski (były dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni i pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego), prof. Joanna Senyszyn (m.in. posłanka Parlamentu Europejskiego), kontradm. Antoni Komorowski (rektor Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni) czy muzycy Jędrzej Kodymowski z zespołu Apteka i Tymon Tymański oraz setki innych osób, które dziś stanowią elitę intelektualną i finansową nie tylko w Trójmieście.

Teraz na świecie głośno jest jednak przede wszystkim o Jakubie Pachockim.

Jakub Pachocki - od mistrza świata w programowaniu na HarvardOd najmłodszych lat wiadomo było, że jest i będzie osobą ponadprzeciętną. Gdy bez problemów zdawał międzynarodową maturę, wiedział, że pójdzie na studia informatyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jako finalista sześciu olimpiad technologicznych mógł studiować, gdzie chciał.

W 2012 roku, jeszcze jako student, jego trzyosobowy zespół pokonał 35 tys. programistów z całego świata w Google Code Jam w Nowym Jorku. Polacy zostali wtedy mistrzami świata programistów. Rok wcześniej zajął trzecie miejsce.

Po tym sukcesie zdecydował się na kontynuację nauki na Carnegie Mellon University, gdzie został doktorem nauk komputerowych. Wiedzy nie było mu jednak dość, bo skończył jeszcze studia podoktorskie na Uniwersytecie Harwardzkim.Z Facebooka do Open AIMając takie fundamenty, miał też oferty pracy od gigantów w branży. Wybrał pracę dla Facebooka. Co ciekawe, dziś próżno na tym portalu szukać jego ogólnodostępnych wpisów - oprócz lakonicznych informacji biograficznych na temat miejsca zatrudnienia czy ukończeniu kolejnych studiów.

Nadal rozwijał się naukowo, pracując na Berkeley i publikując kilkadziesiąt tekstów naukowych z obszaru przetwarzania ogromnych zasobów danych. Jednym tchem wymieniany jest wśród najlepszych programistów świata.

Od sześciu lat prowadził globalny zespół, który stworzył Chat GPT, którym dziś zachwyca się cały świat.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (234)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marcin Lewandowski

Prezes zarządu Grupy GPEC, firmy z branży energetycznej. Doświadczenie zdobył na stanowiskach menedżerskich w firmach z branży utilities. Od 2010 roku związany z GPEC. Karierę w Grupie rozpoczął zarządzając obszarem dyspozycji, a następnie jako dyrektor ds. finansowych Grupy GPEC zajmował się m.in. organizacją struktury grupy kapitałowej, modelem biznesowym oraz nadzorem właścicielskim spółek zależnych. Przez ponad rok pełnił funkcję prezesa zarządu spółki Unikom (włączonej do struktury GPEC...

Najczęściej czytane