• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zerowy VAT na żywność tylko do 31 marca 2024 r.

Robert Kiewlicz
23 lutego 2024, godz. 08:00 
Opinie (274)
Czy po 31 marca 2024 r. ceny żywności pójdą w górę. Wygaśnie zerowy VAT na żywność. Czy po 31 marca 2024 r. ceny żywności pójdą w górę. Wygaśnie zerowy VAT na żywność.

Tylko do 31 marca 2024 r. obowiązuje zerowa stawka VAT na żywność. Stawką 0 proc. zostały objęte podstawowe produkty spożywcze, takie jak: owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż, które były objęte wcześniej 5-procentowym podatkiem. Jak na razie nie ma żadnych konkretnych rozwiązań dotyczących przedłużenia ulgi, ale resort finansów analizuje sytuację.- Obserwujemy i analizujemy stan gospodarki, w tym poziom inflacji, również w obszarze produktów żywnościowych. Od wyniku tych analiz będą uzależnione decyzje co do ewentualnych dalszych rozwiązań ochronnych dla konsumentów. Podjęcie decyzji o przedłużeniu stawki VAT w wysokości 0 proc. na podstawowe produkty żywnościowe powinno opierać się na szacunkach wpływu takiego rozwiązania na konsumentów, ale również kompleksowego wpływu na gospodarkę, w tym budżet państwa - informuje Ministerstwo Finansów w komunikacie przesłanym do "Faktu".


Zerowy VAT na żywność tylko do końca pierwszego kwartału 2024 r.Przypomnijmy, że w grudniu 2023 r. rozporządzenie dotyczące zerowego VAT na żywność zostało podpisane i opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie ministra finansów weszło w życie od 1 stycznia 2024 r. Przewidziano w nim utrzymanie czasowego obniżenia stawki VAT do 0 proc. na podstawową żywność (do końca pierwszego kwartału 2024 r.)Zerowa stawka na żywość została wprowadzona przez Sejm 13 stycznia 2022 r. i weszła w życie od 1 lutego 2022 r. Był to element drugiej Tarczy Antyinflacyjnej, w ramach której zostały obniżone także stawki VAT na paliwa czy prąd. Obniżki podatków związane z nośnikami energii wygasły z końcem 2022 r., ale obowiązywanie zerowej stawki VAT na żywność zostało przedłużone do końca 2023 r., a następnie do 31 marca 2024 r.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (274)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Artur Jadeszko

Od 2006 roku prezes zarządu ATC Cargo SA, spółki notowanej na NewConnect, alternatywnym systemie...

Najczęściej czytane