• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zostań szefem LPP lub Gino Rossi

Robert Kiewlicz
30 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 

Bez wieloletniego doświadczenia i stażu pracy możesz zostać szefem jednej z giełdowych spółek odzieżowych. Taką możliwość daje ekonomiczna gra planszowa o nazwie Pret-a-porter. Gracz może się w niej wcielić w prezesa dużej spółki odzieżowej, np. takiej jak LPP, czy Gino Rossi. Gra powstała przy wsparciu finansowym i współpracy ekspertów od modeli ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego.



Każdy gracz staje na czele dużej giełdowej spółki odzieżowej. Firma nie tylko tworzy nowe kolekcje, organizuje pokazy mody i zatrudnia topowe modelki. Na prezesie ciążą o wiele ważniejsze obowiązki. Musi ocenić ryzyko inwestycji, gospodarować zasobami spółki i budżetem zdecydować o tym gdzie mają powstać nowe sklepy firmowe.

Cel jest jeden. Zarobić jak najwięcej. Eksperci z Narodowego Banku Polskiego włączyli do gry takie szczegółowe elementy jak kształtowanie się pensji pracowników czy wybór szkoleń.

- Na początku byłem trochę spięty prze konsultacjami mojej gry z poważnymi ekonomistami - mówi Ignacy Trzewiczek, wydawca gry. - Ponieważ gra miała edukować, to wszystkie występujące w niej elementy musiały odpowiadać rzeczywistości - wysokość kredytu, jego koszty, płace, czynsze, czy stopy zwrotu.

Gra jednak zafascynowała ekonomistów z NBP. - Podczas kolejnych konsultacji okazało się, ze ci poważni panowie w garniturach i pod krawatem "wkręcają" się w nią coraz bardziej - dodaje Trzewiczek. - Pamiętam, że podczas bardzo zażartej gry jeden ze specjalistów NBP stracił cały zgromadzony majątek a jego firma zbankrutowała.

- Narodowy Bank Polski od lat wspiera inicjatywy edukacyjne. Szerzymy edukację ekonomiczną czy finansową w także w serialach, czy w słuchowiskach radiowych - mówi Marcin Staniewicz,  p.o. naczelnika Wydziału Edukacji w Departamencie Edukacji i Wydawnictw NBP - Nasz udział w Pret-a-porter to dofinansowanie projektu, a przede wszystkim nadzór naszych specjalistów od modeli makroekonomicznych nad każdym z etapów powstawania projektu.

Gra ma na celu nie tylko promowanie szeroko pojętej wiedzy ekonomicznej. Chodzi przede wszystkim o naukę mechanizmów finansowych i wykształcenie w graczu pewnych zachowań i naukę kalkulowania oraz oceny ryzyka inwestycyjnego.

Miejsca

Opinie (2)

  • a już się łudziłam, że są szanse na zwiększenie zatrudnienia w regionie... :(

    • 0 1

  • "Cel jest jeden. Zarobić jak najwięcej."

    Właśnie.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sebastian Ptak

Prawnik, ekspert rynku bankowego, współtwórca nowoczesnego sektora płatniczego w Polsce, Prezes...

Najczęściej czytane