• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bank BPH na sprzedaż. Czy z Trójmiasta zniknie kolejna centrala?

Wioletta Kakowska-Mehring
16 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Chińczycy chcą kupić resztę BPH
W nowym gdańskim kompleksie biurowym BPH Office Park Bank zajmuje ponad 19 tys. m kw. W nowym gdańskim kompleksie biurowym BPH Office Park Bank zajmuje ponad 19 tys. m kw.

Większościowy udziałowiec, czyli General Electric Company analizuje możliwość sprzedaży Banku BPH. Inwestor poinformował o tym w komunikacie. O swoich zamiarach zawiadomił już Komisję Nadzoru Finansowego. O sprzedaży mówiło się już od 2 lat. Czy z Trójmiasta zniknie kolejna centrala banku?


Czym kierujesz się przy wyborze banku?


- Zarząd Banku  BPH informuje, że w dniu 15 października 2014 roku powziął wiadomość, iż General Electric Company, podmiot dominujący wobec akcjonariuszy większościowych Banku, tj. GE Investments Poland sp. z o.o., Selective American Financial Enterprises, Inc. i DRB Holdings B.V., analizuje strategiczne możliwości sprzedaży akcji Banku należących do tych akcjonariuszy, oraz że do udziału w tym procesie zaangażowano banki inwestycyjne i innych doradców. Zarząd Banku powziął również wiadomość, że General Electric Company poinformował o tym Komisję Nadzoru Finansowego - podano w komunikacie. Do udziału w poszukiwaniach kupca zaangażowano banki inwestycyjne i innych doradców.

Rynek od dawna spekulował o takiej transakcji. BPH był wielokrotnie wymieniany jako potencjalny bank na sprzedaż. W Polsce General Electric Company prowadzi działalność od kilkunastu lat, najpierw pod marką GE Money Bank, a w 2007 r. dokupili jeszcze część Bank  BPH. 31 grudnia 2009 roku sąd zarejestrował połączenie Banku BPH SA z siedzibą w Krakowie i GE Money Banku SA z siedzibą w Gdańsku. Po fuzji prawnej została przeprowadzona zmiana logo i wizerunku oddziałów GE Money Banku. Połączony bank zyskał nazwę Bank BPH SA. Siedzibą spółki został Kraków, centralę ustanowiono w Warszawie, a centra operacyjne - w Gdańsku i Krakowie.

Na tej fuzji Gdańsk stracił jednego z największych pracodawców. GE Money Bank zatrudniał w Gdańsku ponad 2,5 tys. osób i znajdował się wśród pięciu największych pracodawców w regionie. Latem 2013 roku władze banku podjęły decyzję o przeniesieniu siedziby do Gdańska. Oficjalnie stało się to w styczniu tego roku. W lipcu 2013 roku pierwsi pracownicy Banku BPH przeprowadzili się do nowego gdańskiego kompleksu przy ul. płk. Jana Pałubickiego 2 zobacz na mapie Gdańska. Docelowo miało tam pracować 2,7 tys. osób.

Trójmiasto nie ma szczęścia do central dużych banków. W czerwcu 2013 roku skandynawska centrala Grupy Nordea postanowiła sprzedać wszystkie polskie spółki. Zakupił je PKO Bank Polski. Fuzja prawna nastąpi z dniem rejestracji połączenia w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jej przewidywanym terminem jest 31 października 2014 r. Marka Nordea znika z rynku. W czerwcu tego roku z kolei większościowy udziałowiec Meritum Banku ogłosił, że szuka chętnego do zakupu posiadanych przez siebie udziałów. Fundusz private equity - Innova Capital posiada w swoim portfelu 49,882 proc. udziałów banku. Pod koniec września Alior Bank otrzymał zaproszenie do rozpoczęcia negocjacji warunków transakcji i  zarząd banku postanowił o przystąpieniu do ustalania warunków umowy zakupu akcji Meritum. Czy transakcja pomiędzy Meritum a Aliorem oznacza, że Trójmiasto straci kolejną centralę instytucji finansowej? Na razie Alior nie ujawnia, jakie ma plany wobec Meritum Banku.

Za wcześnie też wyrokować, co stanie się z BPH. Wszystko zależy od tego, kto będzie zainteresowany kupnem. Jak podał Puls Biznesu, GE Capital jest w trakcie sprzedaży biznesu kartowego w USA i sprzedał spółki pożyczkowe w Skandynawii. Za 700 mln  EUR kupił je Santander. On jest też wskazywany jako główny kandydat do przejęcia Banku BPH i banków GE w Czechach i na Węgrzech.

Miejsca

  • Bank BPH Gdańsk, płk. Jana Pałubickiego 2

Opinie (176) 4 zablokowane

  • pracownik

    prawda jest taka, że BPH to słaby bank. Kiedys był super po fuzji jest nic nie warty. Ma bardzo słabe wyniki finansowe. BPH dalej dławi swój podział. Jest to coraz gorszy bank. Nie jest mi go szkoda. Co do pracowników to jest mi ich bardzo szkoda. Wiem, że wywalą nas połowę z pracy...

    • 10 2

  • sami zawodowcy (2)

    Poświęciłem godzinę sobotniego wieczora na przeczytanie wątków z tego forum i nie dziwi mnie fakt tak słabej pozycji i wyników tego Banku na rynku, gdyż w tej instytucji pracują ludzie powiedziałbym delikatnie słabo rozgarnięci (nie chcę nikogo obrażać ale takie są fakty). Po pierwsze niektórzy z Was piszą o fuzji z BZ WBK jako o dobrej opcji a jako złą wskazują Santander - więc uświadomię WAS że to ten sam Bank - właścicielem BZ WBK po połączeniu z KB jest hiszpański Santander, była nawet próba rembrandingu na Santander ale KNF się nie zgodził póki co. Aktualnie po zrealizowanych i zaplanowanych fuzjach PKO-NORDEA, BZWBK-KB, BNPP-BGŻ, ALIOR-MERITUM KNF wydał decyzję, że już koncetracja na rynku jest wystarczająca - dlatego dla przejęcia BPH ma być inwestor branżowy spoza Polski więc niestety ale ERSTE, które co niektórzy wskazywali też odpada. Czy to oznacza dla Was zachowanie pracy nie wiem, może nowy właściciel zechce jednak mieć siedzibę w Warszawie. Powodu sprzedaży nie opisuję gdyż jest on oczywisty, inwestorzy amerykańscy liczą na szybki zwrot a niestety w Waszym przypadku nie można na to liczyć, możecie podziękować zarządowi za słabą politykę i brak koncepcji. Pocieszające jest to, ze np. ALIOR szuka inwestora już od ponad roku, a ma lepsze wyniki, perspektywy, pomysły i jest ciągle rozwojowy, wiec znalezienie inwestora dla BPH w szybkim czasie może odbyć się tylko po zaniżonej cenie, a znając amerykańskich inwestorów raczej nie zgodzą się na to.

    • 6 8

    • pracownik (1)

      Witam
      Doskonale wiem kto jest właścicielem BZWBK 69,4% akcji należy do Santandera. Ale to nie o to chodzi. Co do fuzji BZWBK (zmiana marki bedzie w 2016 na) z BPH to dostaną oni zgodę. BPH się kurczy i to bardzo prędko. W zamian za przejęcie zlikwidują 70 oddziałów BPHu które się dublują w różnych miastach lub jest ich za dużo, a także zwiększą free float na GPW czyli wolny obrót do 40%. BPH będzie zrestrukturyzowany bo zamknie to co nierentowne a BZWBK będzie drugi bankiem w PL i wszyscy się będą cieszyć z potęgi Santandera na polskim rynku. to oczywiście jest ironia ;)

      • 0 0

      • hey

        O jakiej zgodzie piszesz chyba jednak nie śledzisz rynku - koncentracja jest już tyle wysoka, że masz od KNF-u wytyczne jakie masz i szukaj inwestora pod to. BZ WBK dopiero co kończy pełną fuzję z KB, zmiana marki będzie jak w nazwie znajdzie się nazwa BZ WBK a to Santandera nie interesuje więc pewnie BZ WBK na razie zostanie, tak samo masz nową nazwę BGŻ BNP Paribas, gdyż KNF nie pozostawia złudzeń co do zlikwidowania tych marek z polskiego rynku. Inną sprawą jest, że BPH się kurczy ale niestety to problem globalny, tort jaki jest taki jest i każdy działa w tych realiach, najwidoczniej Wam to słabo idzie. Co do samej fuzji to nie wiem o jakim uwolnienie ff piszesz, nawet gdyby to był BZ WBK to z pewnością musiałby wyemitować akcje na domknięcie transakcji, a amerykanie otrzymaliby oprócz kasy jakiś parytet np 1:5, lub wyłącznie parytet w akcjach BZ WBK, i nie widzę tutaj konieczności zwiększania ff dla BPH, który docelowo i tak by zniknął z rynku, gdyż w buty jednego inwestora wejdzie drugi, amerykanie mają 90% akcji tego podmiotu. Co innego jakby nowy inwestor zewnętrzny wchodził w BPH, wówczas potrzeba jest dokapitalizowania biznesu na dalszy rozwój, ale czy to zrobiłby poprzez emisję publiczną na GPW czy subskrypcję prywatną dopiero miałoby wpływ na ff Banku BPH.

        • 0 0

  • lokalizacja (1)

    Lokalizacja wielkiego centrum bankowego na Jasieniu to pomylka. O godz. 16.00 korkują się osiedlowe ulice. To jakaś masakra!

    • 1 5

    • Przypomnę Ci słowa Wiceprezesa Krisa:

      - wszyscy Polacy tylko narzekają, a będziemy mieli nowoczesną Centralę
      - to tylko 5 minut do lotniska (a czy ja kurna latam do pracy?)
      - ponad połowa ludzi będzie zadowolona z tej lokalizacji - wynika to z analiz

      plus argument PRowców przeciw siedzibie na Przymorzu:
      - będzie wiele biurowców tam, stąd będzie więcej korków i problemy z dojechaniem/wyjechaniem nawet SKM

      Przedszkole nie powstało - bo było.... za dużo chętnych rodziców.

      Ale ciesz się tą lokalizacją. Póki masz czas.

      PS. I to wcale nie prawda, że tam śmierdzi z Szadółek. To zapach konwalii i róż.

      Pozdrawiam

      • 3 0

  • zaglądam dzisiaj na strone banku a tu e-lokata 10-cio dniowa 0,75% hahaha lecę zamknąć tam konto

    millenium 1,25% alior 1,30%... dalej nawet nie sprawdzam ale cwaniaki i jeszcze 10 za prowadzenie konta, wychodzi na to że dokładam do tego że mam u nich konto, najgorszy bank i tyle

    • 1 1

  • Piąty wśród banków

    "GE Money awansuje na 5. miejsce wśród największych banków w Polsce pod względem wysokości aktywów. Oba banki mają łącznie 6.900 pracowników (wg liczby etatów). Aktywa obu banków wynoszą łącznie 21,3 mld zł (7,3 mld dolarów)" - podał w piątek GE Money.

    Jak podał amerykański bank, transakcja wpisuje się w strategię GE Money inwestowania i ekspansji na głównych strategicznych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej o wysokiej dynamice i dobrych perspektywach rozwoju, takich jak Polska. Ma też przyspieszyć transformację GE Money w kierunku bankowości uniwersalnej na rynku polskim. GE Money Bank działa w Polsce od stycznia 2005 r. Powstał w wyniku połączenia GE Capital Banku i GE Banku Mieszkaniowego.

    • 0 0

  • B jak bur... nie bank. (1)

    Hało "po prostu fair" to jakiś żart, skoro pracownicy nic sobą nie reprezentują i nie mają szacunku dla żadnych wartości. Centrum operacyjne na Pałubickiego, w szczególności departament windykacji to siedlisko zdrad. Tam - każdy z każdym, nieważne czy ktoś jest w związku sformalizowanym czy nie, czy jest szczęśliwy, czy nie, czy ma dzieci, czy nie. Sprawa nadaje się do brukowców/telewizji, władz zarządu, bo do "flirtów" służą narzędzia pracy. Zero moralności. Zero wartości. Wielkie NIC.

    • 3 0

    • :)

      Tam to normalka ;)

      • 0 0

  • Rysiek nie dał rady

    No cóż nawet Rysiek nie dał rady ...
    A to był taki fajny bank

    • 0 0

  • Bph to okropny bank !

    nie pozwalaja człowiekowi wypłacać gotówki z konta , jak nie zamówisz parę dni wcześniej. To są moje pieniądze a nie banku !!!!
    Oprocentowanie dodatniego salda wynosi w BPH .... 0,01 % !!!
    Zero przecinek zero jeden !!!
    A za kredyt biorą 12,03 % + marża i jeszcze to reklamują.
    Pytam się za co ???
    To jest KPINA z klienta.
    I trzeba o tym pisać !
    Nigdy więcej BPH.
    Życzę im aby zniknęli z rynku - na szczęście jest konkurencja.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Bogdan Górski

prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego „Górski”.Spółkę, ze stu procentowym kapitałem...

Najczęściej czytane