• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy pracodawca może cofnąć wniosek urlopowy?

28 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Jeżeli pracodawca ustali z pracownikiem termin urlopu i zaakceptuje jego wniosek urlopowy, to jest związany tą decyzją. Wyjątkiem są dwie sytuacje, w których możliwa jest zmiana wcześniej ustalonego terminu urlopu. Pierwsza z nich, kiedy pracownik sam zwróci się do pracodawcy o zmianę terminu i umotywuje go ważnymi przyczynami, druga sytuacja to zmiana daty przez pracodawcę z przyczyn, których nie dało się przewidzieć w momencie ustalania urlopu.



Jestem zatrudniona na umowę o pracę w dziale sprzedaży w jednej z trójmiejskich firm. 2 miesiące temu złożyłam wniosek urlopowy, który został zaakceptowany i podpisany przez mojego bezpośredniego przełożonego. Trzy dni przed terminem urlopu naszą siedzibę odwiedził dyrektor regionalny, który stwierdził, że wyniki sprzedaży są za niskie i cofnął mój wniosek. Czy miał takie prawo - zastanawia się nasza czytelniczka.

Na pytanie odpowiada Marcin Janicki z Kancelarii BMJ Białobrzeska Miśkowiec Janicki Kancelarie Radców Prawnych.
Marcin Janicki, radca prawny Marcin Janicki, radca prawny

Na wstępie wyjaśnić należy, czym jest urlop wypoczynkowy w ramach stosunku pracy. Ustawodawca w art. 152 Kodeksu pracy wyjaśnił, że pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej "urlopem", oraz że pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Natomiast z art. 162 Kodeksu pracy wynika, że na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Pracodawca ma co do zasady obowiązek prowadzenia planu urlopów, lecz w określonych przypadkach (np. brak organizacji związkowej) pracodawca ustala urlop w porozumieniu z pracownikiem.

Czy pracodawca cofnął ci kiedyś podpisany wcześniej wniosek urlopowy?


Jeżeli już pracodawca ustali z pracownikiem termin urlopu i jak - w przypadku czytelnika - zaakceptuje jego wniosek urlopowy to jest - co do zasady - związany tą decyzją.

Ustawodawca wskazał tak naprawdę tylko dwie sytuacje, w których możliwa jest zmiana wcześniej ustalonego terminu urlopu. Pierwszą z nich jest wniosek samego pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Do ważnych przyczyn uzasadniających uwzględnienie wniosku pracownika zalicza się w literaturze np. chorobę członka rodziny pracownika oraz nieuzyskanie w tym samym terminie urlopu przez współmałżonka pracownika.

Drugą sytuacją są szczególne potrzeby pracodawcy. Tutaj sytuacja prawna ulega jednak komplikacji, gdyż jest to zwrot niedookreślony. W takiej sytuacji wyjaśnienia szukać należy w stanowisku praktyków prawa. Przyjmuje się zatem, że za szczególne potrzeby pracodawcy uznaje się okoliczności, których nie można było przewidzieć w momencie planowania urlopu. Mogą mieć one podłoże ekonomiczne (np. otrzymanie nowego zamówienia), organizacyjne (np. nieobecność innego pracownika) lub techniczne (np. awaria urządzenia). Ich wystąpienie będzie uzasadniać przesunięcie terminu urlopu tylko wówczas, gdy konsekwencją nieobecności pracownika w pracy byłoby poważne zakłócenie toku pracy.

W sytuacji czytelnika, tj. uzasadnienie przez pracodawcę przesunięcia urlopu faktem, że wyniki sprzedaży są za niskie, uznać należy za naruszenie przez pracodawcę prawa pracownika do urlopu uzasadniające wystąpienie przez pracownika z roszczeniem o udzielenie urlopu w innym terminie. Przesunięcie terminu urlopu przez pracodawcę, mimo braku okoliczności, może natomiast skutkować wystąpieniem przez pracownika z żądaniem naprawienia szkody wyrządzonej w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, co powoduje, że na pracodawcy spoczywa obowiązek zwrotu kosztów bezpośrednio poniesionych przez pracownika w związku z przesunięciem terminu urlopu.

Nie można się bowiem zgodzić ze stanowiskiem pracodawcy, że niskie wyniki sprzedaży stanowią okoliczności, których nie można było przewidzieć w momencie planowania urlopu. Ryzykiem gospodarczym pracodawcy jest nieuzyskanie planowanych wyników przez pracownika lub grupę pracowników. Pracodawca powinien się liczyć z ryzykiem niewykonania wyników sprzedażowych w określonych przedziałach czasu.

Reasumując, uznać należy, że pracodawca nie miał podstaw faktycznych do "cofnięcia" urlopu, który sam wcześniej zaakceptował, z uwagi na niskie wyniki sprzedaży.

Jedynym rozwiązaniem dla pracownika w takim przypadku jest jednak wyłącznie żądanie zaspokojenia jego roszczeń wynikających z kosztów, jakie poniósł w związku z cofnięciem urlopu. Dodatkowo wskazać należy, że pracodawca nie ma podstaw prawnych do "cofnięcia" urlopu, a może jedynie przesunąć jego termin. Z paragrafu 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wynika, że w takim przypadku po porozumieniu z pracownikiem, pracodawca udziela pracownikowi urlopu w terminie z nim uzgodnionym.

Na koniec wspomnieć należy, że powyższa odpowiedź stanowi jedynie zobrazowanie poglądów praktyków prawa w tym zakresie. Pracodawca może bowiem stosować różne inne środki prawne w sytuacji, w której pracownik nie godzi się na "cofnięcie" urlopu np. wypowiedzenia warunków pracy i płacy, co jednak ocenić należy zdecydowanie nagannie, gdyż stanowią one nadużycie prawa.
Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące działań firmy, która cię zatrudnia? Nie wiesz jak postąpić w sporze z pracodawcą, jakie możliwości pozostawia ci prawo pracy? A może po prostu jest temat, który cię nurtuje i chcesz poznać zastosowanie bieżących przepisów? Prześlij swoje pytania mailem: serwispraca@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Praca portalu Trojmiasto.pl

BGP Białobrzeska Janicki Miśkowiec Pawłowski Zieliński

Miejsca

Opinie (49)

  • Urlop ? (4)

    Mój mąż ma 70 dni zaległego urlopu może w listopadzie dostanie tydzień a może z łaski na uciechę dwa jak szef będzie w dobrym humorze, powiedział, że woli zapłacić karę niż dać komuś urlop. No oczywiście można się zwolnić ale jak masz rodzinę na utrzymaniu to nie jest łatwa decyzją bo z pracą nie jest wcale tak różowo. Ja dla odmiany w listopadzie nie bardzo mogę czasem uproszę koleżankę żeby mnie zastąpiła ale to góra tydzień i tak się mijamy. Dlaczego tak trudno zrozumieć, że pracownik wypoczęty to lepszy pracownik ?

    • 14 2

    • z patologia trzeba walczyc (1)

      W myśl art. 282 § 1 pkt 2 kp kto, wbrew obowiązkowi, nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża jego wymiar podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.

      • 4 0

      • No i co?

        Dostanie 1000zl kary i dalej bedzie robil tak samo, kary powinny byc wieksze o 2 zera, pip powinien sie wziac do roboty i sprawdzac czy urlopy sa wykorzystywane.

        • 5 0

    • nie uwerzę w te 70 dni

      nie uwerzę w te 70 dni

      • 1 1

    • Dokladnie

      • 0 0

  • No jasne, ze moze

    Nie rozumiem zawsze, po co ya cala otoczka w wypowiedziach prawnikow. Prackdawca wszystko moze, bo tak prawo jest napisane, dla pra odawcy a nie dla pracownika

    • 4 0

  • Jak cofnie to do znajomego lekarza i L4 na 3 tygodnie :-))))))))))

    .:-))))))

    • 7 1

  • ..

    Zapewne mowa o Home Brokerze..

    • 3 0

  • Yrlop

    • 0 0

  • Tak dzis zostal mi cofniety urlop ktory mialam zaczac w poniedzialek sprzatam duzy zaklad kierowniczka stwierdzila ze cofa moj urlop bo jest brod balagan itd

    • 0 0

  • Wniosek o urlop

    Gdyby ktoś szukał wniosku urlopowego to tutaj jest wzór do pobrania https://newhr24.pl/Home/Artykul?nazwa=Wniosek%20urlopowy

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marek Kasicki

Wiceprezes zarządu Energa-Operator. Absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki...

Najczęściej czytane